| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Regionalne Programy Operacyjne trzecim filarem wsparcia inwestycji przedsiębiorców (cz. I)

Regionalne Programy Operacyjne trzecim filarem wsparcia inwestycji przedsiębiorców (cz. I)

Każde województwo wdraża swój własny Program Operacyjny, uzgodniony odrębnie z Komisją Europejską, w związku z czym każdy z nich rządzi się własnymi prawami. Teoretycznie są one przeznaczone dla przedsiębiorców z danego regionu, ale praktyka, a przede wszystkim prawne regulacje pozwalają na finansowanie inwestycji realizowanej w danym województwie.

Polska gospodarka jako jedyna w Unii Europejskiej i jedna z niewielu na Świecie zanotowała w ostatnim, kryzysowym roku wzrost. Ekonomiści co zasady zgodni są w ocenach, że niebagatelny wpływ na przyspieszenie gospodarcze miały przygotowania do Euro 2012 oraz Fundusze Unijne. O ile przygotowania przybierają na sile z roku na rok i ten, to stopień wykorzystania instrumentów finansowych polityki strukturalnej w Unii Europejskiej osiągnie swoje apogeum w roku bieżącym i przyszłym. Później liczba konkursów będzie malała aż do roku 2013 zamykającego bieżącą perspektywę finansową.

Doskonale zdają sobie z tego sprawę przedsiębiorcy. Konkursy, w ramach których mieli szanse na realizację dużych projektów zostały już zamknięte, a w wielu przypadkach nie będzie kolejnych naborów. Dotyczy to na przykład Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka i Działania 4.4. finansującego wysokoinnowacyjne (i kosztowne) inwestycje w ramach którego najprawdopodobniej w ogóle nie będzie już rund aplikacyjnych. Przedłużające się terminy ocen wielu konkursów finansowanych ze źródeł krajowych (oprócz wspomnianego 4.4., także Działanie 1.4.-4.1. wspierające badania i wdrożenia innowacji), rozparcelowanie znacznej części środków coraz mniejsza ilość konkursów POIG i POIŚ oraz przesuwanie ich w czasie coraz częściej skłania przedsiębiorców do poszukiwania źródeł finansowania w nierzadko wcześniej niedocenianych regionach.

Każde województwo wdraża swój własny Program Operacyjny, uzgodniony odrębnie z Komisją Europejską, w związku z czym każdy z nich rządzi się własnymi prawami. Teoretycznie są one przeznaczone dla przedsiębiorców z danego regionu, ale praktyka, a przede wszystkim prawne regulacje pozwalają na finansowanie inwestycji realizowanej w danym województwie. Często, choć nie zawsze, jedynym wymogiem jest wcześniejsze prowadzenie tam działalności. Oznacza to, że przedsiębiorca z Katowic może teoretycznie realizować projekt na Podlasiu, czy w okolicach Szczecina, co oznacza, że programy regionalne są lub w najbliższym czasie będą dla przedsiębiorców równie ciekawe, jak ogólnopolskie. Źródeł wsparcia jest tam jednak zdecydowanie więcej.

Generalnie wszystkie projekty realizowane na poziomie regionalnym dzielą się na inwestycyjne, których jest zdecydowanie więcej oraz nastawione na innowacje i nowe technologie, które występują niestety rzadziej w przekroju wszystkich polskich województw. Z uwagi na odrębność każdego Województwa i Programu Operacyjnego terminy konkursów w poszczególnych regionach nie są zbieżne, przez co dla przedsiębiorców jawi się szansa na dofinansowanie różnych przedsięwzięć w różnych rejonach kraju w różnym czasie.

Marzec i Kwiecień były najbardziej intensywnymi miesiącami dla przedsiębiorców chcących pozyskać wsparcie finansowe na Warmii i Mazurach. Odbywały się bowiem wtedy konkursy wspierające inwestycje w infrastrukturę badawczą B+RT oraz finansujące wsparcie inwestycyjne w przedsiębiorstwa działające na terenie województwa. Niestety, w bieżącym roku nie przewiduje się już dodatkowych kolejnych naborów dla sektora przedsiębiorczości.

W kilku regionach rundy aplikacyjne dla przedsiębiorców jeszcze trwają. W Małopolsce pomoc dla przedsiębiorców jest podzielona w zależności od ich wielkości. Nabory dla mikroprzedsiębiorstw rozpoczną się w trzecim kwartale tego roku, a średni przedsiębiorcy w tym roku w ogóle pomocy nie doświadczą. Do19 maja trwał nabór projektów w ramach Poddziałania 2.1. Schemat A wspierający małych przedsiębiorców.

W ramach tego Działania przedsiębiorcy mogli ubiegać się o dofinansowanie projektów mających na celu poprawienie konkurencyjności przedsiębiorstw, związane z unowocześnieniem sposobu działania oraz oferty produktowej lub usługowej. Oznacza to, że beneficjenci będą mogli w ramach tego sfinansować nabycie lub rozbudowę przedsiębiorstwa, zasadnicze zmiany procesu produkcyjnego, stosowanych rozwiązań produkcyjnych, technologicznych i organizacyjnych, unowocześnienie wyposażenia, zmianę wyrobu, usług i sposobu ich świadczenia, a także modernizację środków produkcji.

Alokacja środków na bieżący konkurs wynosi ponad 46 mln PLN, przy czym jeden wnioskodawca może liczyć na maksymalne dofinansowanie rzędu 1 mln PLN. Minimalna kwota wsparcia to 100 tyś. PLN, a jeden beneficjent może złożyć tylko jeden wniosek. Maksymalny udział dofinansowania w wydatkach kwalifikowanych dla projektów inwestycyjnych małych przedsiębiorstw wynosi 40%. Może on zostać podniesiony o 5% dla podmiotów, których projekt zlokalizowany jest w powiecie o najniższym poziomie przedsiębiorczości. Całkowita wartość projektu nie może przekroczyć 8 mln PLN.

Mikroprzedsiębiorcy będą korzystali z tego samego źródła i będą mogli realizować takie same projekty. Zmieni się jednak dla nich maksymalna wysokość udzielanej pomocy, i tak wsparcie dla jednego podmiotu nie będzie mogło przekroczyć 200 tyś. PLN i być nie mniejsze niż 20 tyś. PLN. Na przygotowanie swoich aplikacji będą też miały zdecydowanie więcej czasu.

W połowie maja ogłoszony zostanie oczekiwany od półtora roku konkurs dla przedsiębiorców mazowieckich. W ramach Działania 1.5. o wsparcie będą mogły ubiegać się projekty obejmujące realizację nowych inwestycji obejmujące środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne związane z utworzeniem nowego podmiotu, rozbudową istniejącego, czy dywersyfikację produkcji, albo też nabycie środków trwałych związanych bezpośrednio z przedsiębiorstwem, które zostało zamknięte lub zostałoby zamknięte, gdyby ów zakup nie nastąpił. Nową inwestycją nie jest w tym wypadku odtworzenie zdolności produkcyjnych firmy i nabycie udziałów lub akcji danego podmiotu.

Całkowita wielkość projektu, podobnie jak w Małopolsce nie będzie mogła przekroczyć 8 mln PLN, a poziom wsparcia będzie zgodny z mapą pomocy regionalnej i wyniesie 40% kosztów kwalifikowanych w projekcie dla dużych podmiotów, małe i średnie będą mogły liczyć na 50%, a mikroprzedsiębiorstwa na 60% wsparcie. Trzeba pamiętać, że dla podmiotów zlokalizowanych w samej Warszawie dofinansowanie będzie za każdym razem o 10% niższe.

Konkurs zakończy się prawdopodobnie jeszcze w II kwartale, a na jego rozstrzygnięcie przedsiębiorcom przyjdzie poczekać do końca roku.


Dariusz Jędrzejewski

Specjalista ds. Funduszy Unijnych

 

Czytaj także

Autor:

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK