| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Dotacje na zapewnienie ochrony własności przemysłowej

Dotacje na zapewnienie ochrony własności przemysłowej

W trybie ciągłym trwa nadal nabór wniosków o dotacje na zapewnienie ochrony własności przemysłowej. Wnioski będą przyjmowane aż do wyczerpania środków przewidzianych na dofinansowanie projektów na 2009 r. albo do 30 grudnia 2009 r.

Bez ochrony prawnej wynalazków i innowacji przedsiębiorstwom nie będzie opłacało się inwestować w opracowywania i wdrażanie nowoczesnych rozwiązań. Niestety, mimo że prawo polskie i międzynarodowe zapewnia ochronę własności przemysłowej, jest ono bardzo rzadko wykorzystywane przez polskie firmy. Dzieje się tak przede wszystkim z powodu kosztów. Środki unijne mają więc pomóc w upowszechnieniu ochrony prawnej, a tym samym przyczynić się do zwiększenia opłacalności działalności innowacyjnej.

Pomoc na zapewnienie ochrony własności przemysłowej pochodzi z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Priorytet V „Dyfuzja innowacji”, Działanie 5.4 „Zarządzanie własnością intelektualną”, Poddziałania 5.4.1. „Wsparcie na uzyskanie/realizację ochrony własności przemysłowej”.

Celem poddziałania jest poprawa efektywności funkcjonowania rynku innowacji i przepływu rozwiązań innowacyjnych poprzez upowszechnianie stosowania prawa własności intelektualnej, w szczególności poprzez uzyskiwanie ochrony własności przemysłowej.

O wsparcie z poddziałania 5.4.1 mogą ubiegać się mikro, mali oraz średni przedsiębiorcy.

Ze środków poddzialania 5.4.1 wspierane będą 2 typy projektów:

1) uzyskanie ochrony własności przemysłowej, gdzie dofinansowywane będą koszty:

● przygotowania zgłoszenia wynalazku, wzoru użytkowego lub wzoru przemysłowego przez zawodowego pełnomocnika, który zgodnie z przepisami obowiązującymi w danym kraju jest uprawniony do występowania przed właściwym organem ochrony własności przemysłowej;

● zgłoszenia wynalazku, wzoru użytkowego lub wzoru przemysłowego do właściwego organu w celu uzyskania ochrony przyznawanej przez krajowe, regionalne lub międzynarodowe organy ochrony własności przemysłowej;

● prowadzenia postępowania przed właściwym krajowym, regionalnym lub międzynarodowym organem udzielającym ochrony prawnej;

2) realizację ochrony własności przemysłowej, gdzie dofinansowywane będą koszty związane ze wszczęciem i prowadzeniem postępowania w zakresie unieważnienia patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy albo prawa z rejestracji lub postępowania w zakresie stwierdzenia wygaśnięcia patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy albo prawa z rejestracji.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Twój Biznes
Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

nazwa.pl

Usługodawca w zakresie rejestracji domen i usług hostingowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK