| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Belgii

Warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Belgii

Przedsiębiorcy, chcący rozpocząć działalność gospodarczą w Belgii, powinni pamiętać o złożonej strukturze administracyjnej, tj. pięciu lokalnych rządach oraz rządzie federalnym. Istotne znaczenie ma również fakt, iż w Belgii, w zależności od regionów lub wspólnot językowych, obowiązują 3 języki oficjalne: niderlandzki, francuski i niemiecki. Ma to znaczenie m.in. przy dokonywaniu tłumaczenia dokumentów składanych przy rejestracji działalności gospodarczej w poszczególnych regionach (Flandrii, Walonii, Regionie Stołecznym-Brukseli).

Przy rejestrowaniu działalności gospodarczej na własny rachunek należy najpierw sprawdzić w Izbie Rzemiosła i Handlu w danej prowincji, czy planowana działalność nie figuruje na liście zawodów reglamentowanych5. Jeśli na niej figuruje, trzeba w Ministerstwie Edukacji Wspólnoty Francuskiej lub Flamandzkiej złożyć prośbę o zatwierdzenie równoważności polskiego dyplomu studiów, świadectwa ukończenia szkoły średniej. Procedura ta trwa 4-5 tygodni, a wydanie ekwiwalentu świadectwa kosztuje 125 euro. Przedsiębiorca powinien udokumentować kompetencje profesjonalne do prowadzenia firmy (np. doświadczeniem w prowadzeniu działalności gospodarczej czy zaliczeniem przedmiotów ekonomicznych w toku nauki).

Następnie należy dokonać rejestracji przedsiębiorstwa w tzw. okienku przedsiębiorcy przez wypełnienie odpowiedniego formularza i złożenie dodatkowych dokumentów - dowodu tożsamości i kopii polskiego dyplomu. Koszt rejestracji osoby fizycznej wynosi 70 euro. Procedura ta trwa około 3-4 tygodni. Potwierdzeniem dokonania wpisu jest zaświadczenie o założeniu firmy. Rejestracja ta obejmuje wpis przedsiębiorstwa do banku Przedsiębiorstw (La Banque-Carrefour des Entreprises - BCE).

Jednym z ostatnich etapów uruchamiania firmy osoby fizycznej jest otwarcie w banku konta firmy. Przedsiębiorcy zobowiązani są do używania na swoich dokumentach firmowych oraz w korespondencji handlowej numeru przedsiębiorstwa i numeru firmowego konta bankowego.

Aby założyć w Belgii spółkę prawa cywilnego lub handlowego, należy najpierw otworzyć rachunek bankowy i wpłacić co najmniej jedną trzecią minimalnego kapitału w przypadku spółek kapitałowych. Następnie podpisać przed notariuszem i zarejestrować u niego opracowany statut spółki określający jej charakter i sposoby działania. Ponadto u notariusza należy zdeponować: plan finansowy wydatków dostosowany do potrzeb spółki w pierwszych 2 latach jej działalności w kontekście wysokości wnoszonego kapitału, zaświadczenie z banku o złożeniu na rachunku spółki wymaganego wkładu gotówkowego przez poszczególnych udziałowców oraz ewentualnie raport spisu z natury.

W ciągu 15 dni od daty zawiązania spółki należy w kancelarii Trybunału Handlowego właściwego dla prowadzonej działalności złożyć następujące dokumenty:

1) wyciąg z aktu założycielskiego (najczęściej ma formę aktu notarialnego),

2) pełnomocnictwa,

3) ewentualnie raport rewidenta dotyczący aportu rzeczowego.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK