| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Belgii

Warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Belgii

Przedsiębiorcy, chcący rozpocząć działalność gospodarczą w Belgii, powinni pamiętać o złożonej strukturze administracyjnej, tj. pięciu lokalnych rządach oraz rządzie federalnym. Istotne znaczenie ma również fakt, iż w Belgii, w zależności od regionów lub wspólnot językowych, obowiązują 3 języki oficjalne: niderlandzki, francuski i niemiecki. Ma to znaczenie m.in. przy dokonywaniu tłumaczenia dokumentów składanych przy rejestracji działalności gospodarczej w poszczególnych regionach (Flandrii, Walonii, Regionie Stołecznym-Brukseli).

Przy rejestrowaniu działalności gospodarczej na własny rachunek należy najpierw sprawdzić w Izbie Rzemiosła i Handlu w danej prowincji, czy planowana działalność nie figuruje na liście zawodów reglamentowanych5. Jeśli na niej figuruje, trzeba w Ministerstwie Edukacji Wspólnoty Francuskiej lub Flamandzkiej złożyć prośbę o zatwierdzenie równoważności polskiego dyplomu studiów, świadectwa ukończenia szkoły średniej. Procedura ta trwa 4-5 tygodni, a wydanie ekwiwalentu świadectwa kosztuje 125 euro. Przedsiębiorca powinien udokumentować kompetencje profesjonalne do prowadzenia firmy (np. doświadczeniem w prowadzeniu działalności gospodarczej czy zaliczeniem przedmiotów ekonomicznych w toku nauki).

Następnie należy dokonać rejestracji przedsiębiorstwa w tzw. okienku przedsiębiorcy przez wypełnienie odpowiedniego formularza i złożenie dodatkowych dokumentów - dowodu tożsamości i kopii polskiego dyplomu. Koszt rejestracji osoby fizycznej wynosi 70 euro. Procedura ta trwa około 3-4 tygodni. Potwierdzeniem dokonania wpisu jest zaświadczenie o założeniu firmy. Rejestracja ta obejmuje wpis przedsiębiorstwa do banku Przedsiębiorstw (La Banque-Carrefour des Entreprises - BCE).

Jednym z ostatnich etapów uruchamiania firmy osoby fizycznej jest otwarcie w banku konta firmy. Przedsiębiorcy zobowiązani są do używania na swoich dokumentach firmowych oraz w korespondencji handlowej numeru przedsiębiorstwa i numeru firmowego konta bankowego.

Aby założyć w Belgii spółkę prawa cywilnego lub handlowego, należy najpierw otworzyć rachunek bankowy i wpłacić co najmniej jedną trzecią minimalnego kapitału w przypadku spółek kapitałowych. Następnie podpisać przed notariuszem i zarejestrować u niego opracowany statut spółki określający jej charakter i sposoby działania. Ponadto u notariusza należy zdeponować: plan finansowy wydatków dostosowany do potrzeb spółki w pierwszych 2 latach jej działalności w kontekście wysokości wnoszonego kapitału, zaświadczenie z banku o złożeniu na rachunku spółki wymaganego wkładu gotówkowego przez poszczególnych udziałowców oraz ewentualnie raport spisu z natury.

W ciągu 15 dni od daty zawiązania spółki należy w kancelarii Trybunału Handlowego właściwego dla prowadzonej działalności złożyć następujące dokumenty:

1) wyciąg z aktu założycielskiego (najczęściej ma formę aktu notarialnego),

2) pełnomocnictwa,

3) ewentualnie raport rewidenta dotyczący aportu rzeczowego.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Poradnia Kanoniczna

Poradnia została założona przez dwóch absolwentów jedynego w Polsce Wydziału Prawa Kanonicznego znajdującego się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK