| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Fundusze unijne to szansa na szybki rozwój firm

Fundusze unijne to szansa na szybki rozwój firm

Fundusze unijne przyczyniają się do szybszego rozwoju polskich spółek. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z bezzwrotnych dotacji na rozwój firm i poprawę pozycji na konkurencyjnym rynku.


Nowa mapa pomocy regionalnej na lata 2007-2013 daje możliwość sfinansowania do 50 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji przez duże przedsiębiorstwa w wielu regionach Polski, a w przypadku małych i średnich przedsiębiorców nawet do 60 - 70 proc. Pieniądze z UE na następne lata są szansą na szybki rozwój przedsiębiorstw - warto z niej skorzystać. Wkrótce instytucje wdrażające zakończą prace nad wytycznymi do poszczególnych programów i rozpoczną dystrybucję funduszy na lata 2007-2013. Doświadczenia poprzednich lat wskazują, że wnioski należy składać już w pierwszych rundach aplikacyjnych.

Jakie działania trzeba podjąć, aby pozyskać pieniądze z UE w pierwszych rundach? Pierwszym krokiem powinno być opracowanie strategii wykorzystania funduszy unijnych na najbliższe lata (krótkoterminowo do 3 lat lub na lata 2007-2013) w kluczowych obszarach działalności rozwojowej (inwestycje, prace badawczo-rozwojowe i szkolenia). Warto także zastanowić się, czy niewykorzystany majątek w firmie można efektywnie wykorzystać dzięki środkom unijnym, np. w miejscu niewykorzystanych budynków utworzyć park technologiczny i uzyskać na taki projekt wsparcie z UE. Przygotowując się do pozyskania środków, warto już teraz zidentyfikować projekty rozwojowe w firmie i odnieść je do możliwych źródeł dofinansowania, tak aby w pełni wykorzystać możliwości, jakie dają fundusze UE na lata 2007-2013.

Czy warto opracować w firmie plan wykorzystania środków unijnych na kilka lat naprzód, skoro fundusze unijne nie są pewnym źródłem finansowania? Odpowiedzi na to pytanie udzielają statystyki. W latach 2004-2006 w ramach Działania 2.3 SPO-WKP, przeznaczonego dla małych i średnich przedsiębiorców, dotacje unijne uzyskało jedynie 12 proc. złożonych wniosków. Oznacza to, że jedynie najlepiej przygotowane projekty mogły liczyć na dofinansowanie - spełniały zarówno kryteria formalne, jak i merytoryczne. Warto poświęcić czas na wstępne sprawdzenie szans projektu na dotację, zamiast od razu przygotowywać wniosek.

Należy pamiętać, że uzyskanie decyzji o przyznaniu dofinansowania to połowa drogi do sukcesu. Projekt trzeba jeszcze sprawnie rozliczyć, co gwarantuje jedynie właściwa identyfikacja źródła wsparcia oraz dobrze przygotowany wniosek o dofinansowanie. Oznacza to, że dokumentacja aplikacyjna powinna być przygotowana starannie oraz obejmować wszystkie wymogi określone w danym programie, tak aby zagwarantować skuteczne przejście przez etapy oceny wniosku: ocenę formalną, techniczno-ekonomiczną oraz merytoryczną projektu.

Krzysztof Herod

starszy konsultant PNO Consultants

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bożena Radzikowska

Dyplomowany konsultant feng shui

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »