| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Samouczek > Jak włączyć ograniczoną ochronę komórek (Excel)

Jak włączyć ograniczoną ochronę komórek (Excel)

Excel wyposażony jest w funkcję ochrony arkusza. Pozwala to na zabezpieczenie komórek, które są kluczowe dla naszych obliczeń przed omyłkową modyfikacją. Niestety domyślnie ochroną zostaje objęty cały arkusz. Dla własnej wygody i przejrzystości pracy musimy więc ją ograniczyć do wybranych przez nas komórek.

Jeśli pracujesz w Excelu nad bardzo złożonym projektem, takim który zawiera makra, formuły i kontroli sterujące to z pewnością zależy Ci aby praca ta nie poszła na marne. Aby zabezpieczyć arkusz przed nieumyślną zmianą zawartości. Problem pojawia się przez niezdefiniowane komórki, które domyślnie umożliwiają nieograniczone pole do edycji.

Ten problem rozwiązać możemy dzięki ograniczonej ochronie komórek. Aby to zrobić w pierwszej kolejności należy usunąć domyślną blokadę komórek w całym arkuszu.

Sprawdź: Czy warto zarejestrować domenę globalną?

W kolejnym kroku zaznaczamy komórki zawierające formuły. Naciskamy więc skrót CTRL + G (wywołuje okno Przejdź do…) i naciskamy Specjalnie. Teraz już tylko trzeba zaznaczyć opcję Formuły i potwierdzić OK.

Naciskamy ponownie skrót (CTRL + 1) i szukamy karty Ochrona. W niej zaznaczamy pole Zablokuj i potwierdzamy OK. Dzięki temu atrybut blokowania powróci lecz tylko na zaznaczone komórki. . Ponownie naciśnij klawisze [Ctrl 1], przeskocz na kartę Ochrona, zaznacz pole wyboru Zablokuj.

Polecamy: Firmowy blog

Ostatnie co należy zrobić to uruchomić ochronę arkusza. W edycjach 2000,2003, XP wchodzimy w menu Narzędzia -> Ochrona -> Chroń arkusz.

W Excelu 2007 wybieramy wstążkę Recenzja, grupę Zmiany i klikamy na Chroń arkusz.

Aby skonfigurować opcje zaznaczania i kopiowania komórek wejdź w ustawienia w oknie Chronienie arkusza bez zmian. Tam odznacz lub zaznacz opcję Zaznaczanie zablokowanych komórek.

Porady, triki i tutoriale (Windows XP, Vista, MS Office,) - czytaj na komputer.wieszjak.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

wfirma.pl

wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK