| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Technologia > Rewolucja bezstykowych kart płatniczych

Rewolucja bezstykowych kart płatniczych

Jesteśmy pierwszym krajem Europy Środkowej, w którym banki wprowadziły karty umożliwiające dokonywanie płatności poprzez ich zbliżenie do czytników. Czas pokaże czy krótsza, nie wymagająca PIN-u transakcja przyjmie się w przypadku niedużych kwot.

W Polsce kartami zbliżeniowymi dysponuje już kilkaset tysięcy osób. Choć na razie mogą nimi płacić jeszcze w niewielu punktach, to wygoda i szybkość transakcji zachęcają do ich używania.

Bezstykowe transakcje można przeprowadzać zarówno za pośrednictwem kart z dwóch największych systemów płatniczych: Visa, jak i MasterCard. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z usługą o nazwie payWave, w drugim z Pay Pass. Umożliwiają one dokonywanie transakcji do kwoty 50 zł bez konieczności dodatkowego potwierdzania. W przypadku większych kwot potwierdzenie naszej tożsamości wygląda tak jak w doskonale znanych nam kartach: poprzez wpisanie kodu PIN lub złożenie podpisu.

Bezstykowe transakcje, o ile nastąpi upowszechnienie się czytników tego rodzaju kart, to rozwiązanie, które ma szansę wyprzeć obrót gotówką. W przypadku bowiem niewielkich zakupów łatwiej jest zbliżyć kartę do czytnika i dokonać transakcji w kilka sekund, niż odliczać bilon i czekać na wydanie ewentualnej reszty.

Nowe karty powinny okazać się przydatne wszędzie tam, gdzie wydajemy niewielkie sumy. Limit transakcji w przypadku Polski określono na 50 zł. W strefie euro to zakupy do kwoty 20 euro. Co ważne, z karty bezstykowej można też korzystać w "tradycyjny" sposób - wypłacać pieniądze z bankomatu, płacić rachunki wyższe niż 50 zł, lub używać jej do płatności w Internecie.

Źródło: Technologie.gazeta.pl

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Duchnowska

certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »