| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Sprzęt biurowy i sieci > Procesory do serwerów

Procesory do serwerów

Obecnie na świecie jest dwóch znaczących producentów układów zgodnych z architekturą x86 przeznaczonych do serwerów – są to dobrze znane firmy AMD i Intel.

Nowoczesne układy

Obie mają w swojej ofercie jednostki centralne do komputerów typu desktop, notebooków, stacji roboczych i serwerów. Inżynierowie, opracowując każdą kolejną generację CPU, projektują podstawową dla wszystkich nowych typów układów architekturę, która jest ewentualnie nieco modyfikowana w zależności od tego, czy kości trafić mają do notebooków, serwerów czy komputerów stacjonarnych. Sam podstawowy rdzeń jest niezmienny. Pozwala to ograniczyć koszty związane z projektowaniem nowych układów, łatwiej też produkować same CPU. Obecne dostępne na rynku układy firmy Intel bazują na architekturze Core (poprzednia generacja procesorów Intela, w tym różne odmiany procesorów Pentium 4 i Pentium D, bazowała na architekturze NetBurst), w wypadku AMD chodzi zaś o architekturę K8.

Budowa

Dla obu firm wszystkie procesory, niezależnie od nazwy kodowej rdzenia i jego wersji, bazują właśnie na tej podstawowej architekturze. Mało tego, bardzo często jest tak, że wewnętrzna budowa poszczególnych układów jest taka sama, a o tym, czy trafią one na taki czy inny segment rynku, decydują końcowe testy produkcyjne, po których w części słabszych, ale to nie znaczy, że złych, układów wyłącza się niektóre moduły wykonawcze (np. część pamięci cache lub drugi kontroler magistrali systemowej) czy zmniejsza się ich częstotliwość pracy jako całości lub w odniesieniu do ich poszczególnych bloków wykonawczych. Do wyjątków należą układy mobilne, które od początku przeznaczone są do notebooków ze względu na wbudowane w nie dodatkowe mechanizmy odpowiedzialne za zmniejszenie zużycia energii – rdzeń takiego układu jest już istotnie różny mimo zastosowania tej samej podstawowej architektury.

Niezawodność

Oczywiście, w jaki sposób dana firma segreguje układy, czy w ogóle to robi, czy też od razu układy z danego wafla krzemowego produkowane były z myślą o procesorach serwerowych bądź jako różne rodzaje procesorów do komputerów stacjonarnych, tego się nie dowiemy. Są to bowiem pilnie strzeżone tajemnice produkcyjne poszczególnych korporacji. Wiadomo jedynie, że na jednostki serwerowe przeznacza się zawsze najlepsze wyprodukowane w fabryce układy. Muszą one działać niezawodnie przez bardzo długi czas. Serwerów przecież się nie wyłącza przez długie miesiące, a nawet lata.

Często układy serwerowe produkowane są w starszych procesach technologicznych, zwłaszcza wtedy, gdy fabryka dokonuje przejścia na nowy wymiar technologiczny. Robi się tak dlatego, aby nie wprowadzać jakichkolwiek niejasności co do ich działania. Dopiero jak proces technologiczny będzie w stu procentach pewny i dopracowany, pojawiają się na rynku kości serwerowe produkowane w nowej odświeżonej technologii.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Edyta Bielak-Jomaa

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie uzyskała stopień doktora nauk prawnych i została zatrudniona w Katedrze Prawa Pracy WPiA UŁ na stanowisku adiunkta; do czasu powołania na stanowisko Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, pełniła funkcję Kierownika Podyplomowych Studiów Ochrony Danych Osobowych WPiA UŁ oraz Kierownika Centrum Ochrony Danych Osobowych i Zarządzania Informacją. Była wykładowcą z zakresu ochrony danych osobowych, prawa pracy i zagranicznych migracji zarobkowych. Pełniła funkcję opiekuna naukowego Międzywydziałowego Koła Studenckiego Praw Osób Niepełnosprawnych, prowadziła szkolenia w ramach działalności Międzynarodowej Fundacji Kobiet oraz cykl szkoleń organizowanych dla pracowników i pracodawców regionu „Różni, ale równi” dotyczących równego traktowania oraz zakazu dyskryminacji na rynku pracy. Jest autorką ponad 30 opracowań z zakresu prawa pracy, problematyki rynku pracy, oraz ochrony danych osobowych. Jej zainteresowania naukowe obejmują przede wszystkim problematykę ochrony dóbr osobistych pracowników i ochronę danych osobowych w zatrudnieniu. Jako pierwsza rozpoczęła badania nad ochroną danych osobowych bezrobotnych i poszukujących pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK