| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Tantiemy za odtwarzanie muzyki

Tantiemy za odtwarzanie muzyki

Tantiemy za odtwarzanie muzyki w lokalu muszą być opłacane przez większość przedsiębiorców. Którzy przedsiębiorcy mogą uniknąć opłat na tantiemy za odtwarzanie muzyki?

Tantiemy za odtwarzanie nauki

Ogłoszone w lipcu nowe stawki dotyczą odtwarzania muzyki i utworów w obiektach: hotelowych, gastronomicznych, usługowych, sportowo-rekreacyjnych, w środkach transportu, podczas dyskotek, festynów, imprez okolicznościowych, na stacjach benzynowych, parkingach, w poczekalniach, salach kinowych i widowiskowych, parkach, a nawet w urządzeniach do karaoke i centralach telefonicznych.

Stawki zostały uzgodnione przez osiem organizacji zbiorowego zarządzania (OZZ) prawami autorskimi i prawami pokrewnymi: Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP, Związek Artystów Scen Polskich, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Stowarzyszenie Twórców Ludowych, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Związek Producentów Audio-Video ZPAV, Związek Artystów Wykonawców „Stoart” oraz Stowarzyszenie Aktorów Filmowych i Telewizyjnych SAFT. Decyzję o zatwierdzeniu wspólnej tabeli stawek ogłosił 10 lipca Zespół Orzekający Komisji Prawa Autorskiego.

W interesie korzystających...

Bogusław Pluta, dyrektor ZPAV, przekonuje, że decyzja o zatwierdzeniu wspólnych stawek opłat przez OZZ jest korzystna dla przedsiębiorców, bo dotychczas płacili oni odrębnie każdej organizacji według różnych zasad, często niezbyt z sobą spójnych, i według stawek nieuwzględniających zakres wykorzystania muzyki czy filmów. Nowa tabela zawiera stawkę łącznego obciążenia opłatami, co - zdaniem dyr. Pluty - gwarantuje przedsiębiorcy możliwość jednoznacznego oszacowania kosztów ponoszonych z tytułu praw autorskich i pokrewnych.

...czy wykonawców

Inaczej ogłoszenie nowych stawek odebrali przedsiębiorcy hotelowi i restauratorzy, reprezentowani przez Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego (IGHP). Zdaniem izby nowe stawki oznaczają dla hoteli minimum trzykrotny wzrost kosztów z tytułu użytkowania praw autorskich i pokrewnych (por. FiP z 6 sierpnia, „Miało być taniej, może być drożej”).

Przede wszystkim jednak izba nie zgadza się założeniem przyjętym przez organizacje zbiorowego zarządzania, że obecność w pokojach hotelowych odbiorników służących do odbioru programów telewizyjnych czy radiowych przekłada się bezpośrednio na wpływy hotelu. „Fakt, iż posiadanie odbiorników telewizyjnych podnosi standard obiektu, nie wystarcza do obrony tezy, iż za pokój taki klient hotelu jest w stanie zapłacić więcej niż za pokój, który nie jest wyposażony w taki odbiornik” - napisała izba w swoim stanowisku.


Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź!

 

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Madejski Sasiński Starowicz radcowie prawni

spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK