| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej - prawo upadłościowe

Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej - prawo upadłościowe

Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej może być nałożony przez sąd upadłościowy. Kiedy i z czyjej przyczyny może dojść do zakazu prowadzenia działalności gospodarczej?

Na jak długo zakaz prowadzenia działalności?


Jak już było wspomniane zakaz prowadzenia działalności gospodarczej może być orzeczony na okres od 3 do 10 lat. Jednak przy orzekaniu sąd bierze pod rozwagę skutki, jakie wywołały podejmowane działania oraz winę i jej stopień w zachowaniu przedsiębiorcy lub przedstawiciela. Wymiar zakazu będzie większy, jeżeli wskutek podejmowanych działań nastąpi obniżenie wartości ekonomicznej upadłego przedsiębiorstwa.


Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej nie będzie miał zastosowania do dłużników, którzy posiadają udziały w spółce kapitałowej oraz wspólników handlowych spółek osobowych, którzy nie są uprawnieni do reprezentowania spółki.


Kiedy sąd nie może orzec zakazu działalności gospodarczej?


Sąd nie może orzec zakazu działalności gospodarczej wobec organu założycielskiego przedsiębiorstwa państwowego, ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa, który może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości jednoosobowej spółki Skarbu Państwa, likwidatora osoby prawnej, spółki jawnej, spółki partnerskiej oraz spółki komandytowej i komandytowo-akcyjnej, kuratora ustanowionego dla przedsiębiorców nie wykonujących obowiązków związanych z dostarczeniem dokumentów dotyczących wpisu do KRS  lub innych, organu udzielającego pomocy publicznej dłużnikowi o wartości przekraczającej 100 000 euro wierzyciela, jako uprawnionego do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości dłużnika, a nie zobowiązanego.


Zobacz: Czy można aneksować z mocą wsteczną umowy handlowe?

Czytaj także

Autor:

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK