| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama

Działalność gospodarcza

Plusy i minusy zmian w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej

Aktualizacja: 20.04.2009

Przedstawiamy zalety i wady nowych rozwiązań wprowadzonych ostatnimi nowelizacjami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (dalej: ustawa). Zdecydowana większość zmian zaczęła obowiązywać od 7 marca br. Pozostała ich część - od 31 marca 2009 r. »

Nowy wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej

Aktualizacja: 15.04.2009

Od 31 marca 2009 r. podatnik rejestrujący i aktualizujący swoje dane w ewidencji działalności gospodarczej składa wniosek w tej sprawie według nowego wzoru EDG-1. »

Zmiany w przepisach dotyczących działalności gospodarczej

Aktualizacja: 06.04.2009

Na przełomie 2008 i 2009 r. weszły w życie nowelizacje następujących ustaw: o prawie upadłościowym, o zastawie rejestrowym, kodeks cywilny, o prawie dewizowym, o funduszach inwestycyjnych, o ofercie publicznej i o ewidencji ludności. »

Nowe zasady udziału przedsiębiorców w przedsięwzięciach publiczno-prywatnych

Aktualizacja: 25.03.2009

Od 20 lutego 2009 r. przedsiębiorcy mogą uzyskać koncesje na realizację usług publicznych. Od 27 lutego przedsiębiorcom łatwiej finansować i brać udział w realizacji zadań publicznych. W zamian za realizację takich przedsięwzięć przedsiębiorcy mogą zarabiać na eksploatacji obiektu powstałego w wyniku przedsięwzięcia. »

Ośrodki innowacji i przedsiębiorczości

Aktualizacja: 11.03.2009

W Polsce z roku na rok zwiększa się liczba niekomercyjnych instytucji, które podejmują różnorakie działania w zakresie wspierania przedsiębiorczości, transferu technologii oraz rozwoju lokalnego. Wśród setek miejsc, do których mogą zgłaszać się przedsiębiorcy zainteresowani inwestowaniem w działalność badawczo-rozwojową czy innowacyjność swoich firm, znajduje się 9 kategorii ośrodków, które oferują przedsiębiorstwom pomoc we wspomnianym zakresie. »

Jakie zmiany wprowadzono w zakresie kontroli przedsiębiorców

Aktualizacja: 11.03.2009

Od 7 marca 2009 r. obowiązuje znowelizowana ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Najważniejsze zmiany dla przedsiębiorców obejmują m.in. zasady prowadzenia prawie wszystkich kontroli. Wyjątki w tym zakresie dotyczą np. kontroli Państwowej Inspekcji Pracy. »

Nowe zasady rejestracji firm

Aktualizacja: 02.03.2009

Od 1 kwietnia 2009 r. przedsiębiorcy będą mogli załatwiać wszystkie sprawy związane z rejestracją działalności gospodarczej i dokonywanymi w niej zmianami w urzędzie gminy, w tzw. jednym okienku. Informację do urzędu skarbowego, GUS i ZUS przekażą urzędnicy samorządowi. »

Kiedy jednoosobowa firma może ogłosić upadłość i jakie są tego konsekwencje

Aktualizacja: 11.02.2016

Z upadłością kojarzone są zazwyczaj duże przedsiębiorstwa. Czy ogłosić upadłość mogą także osoby fizyczne prowadzące np. sklep spożywczy czy zakład fryzjerski? »

Skarga o wznowienie postępowania

Aktualizacja: 19.02.2009

Niekiedy zdarza się, że przedsiębiorca, który przegrał sprawę w sądzie, odnajdzie nowe fakty jej dotyczące. Gra nie jest warta zainteresowania, gdy chodzi o niewielkie pieniądze lub o wyrok ustalający. Jeśli jednak przegrana jest dotkliwa (a bywa i tak, że może ona przesądzić o losie firmy), warto jest do końca walczyć o zmianę niekorzystnego wyroku. »

Pomysł na biznes - placówka przedszkolna

Aktualizacja: 13.02.2009

Prywatna placówka przedszkolna? Dlaczego nie - prognozy demograficzne są zachęcające. Odstrasza jednak sformalizowana procedura i spory koszt początkowy. »

Pięć kroków do własnej firmy

Aktualizacja: 09.02.2009

Coraz więcej osób zdaje się dochodzić do wniosku, że praca „na swoim” jest lepszym wyjściem, niż bycie zatrudnionym na umowę. W końcu nie na darmo powiadają, że własnymi rękoma można się jedynie garbu dorobić. »

Jak otworzyć własny pub

Aktualizacja: 11.09.2014

Rynek gastronomiczny jest bardzo konkurencyjny, ale dla nowych lokali serwujących piwo i nie tylko wciąż jest jeszcze miejsce. Jak otworzyć własny pub? »

Zasady handlu w Internecie

Aktualizacja: 23.01.2009

Przedsiębiorca, który chce prowadzić sklep internetowy, powinien zamieścić regulamin na jego stronie. Dzięki temu kupujący będzie wiedział m.in. w jaki sposób zapłacić za towar oraz jak złożyć reklamację w przypadku nabycia wadliwego towaru. »

Najlepsze warunki do prowadzenia firmy stwarza województwo śląskie

Aktualizacja: 22.01.2009

Inwestycje produkcyjne najlepiej prowadzić na Śląsku, natomiast usługowe i z zakresu nowoczesnych technologii - w dużych miastach centralnej Polski. »

Jak załatwiać formalności w urzędach

Aktualizacja: 19.01.2009

Osoba, która zdecyduje się zarobkować na własne konto w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej osoby fizycznej, by dopełnić wszystkich obowiązków przedsiębiorcy, musi kontaktować się z innymi podmiotami gospodarczymi oraz załatwiać sprawy w różnych urzędach. Wiążą się z tym pewne wątpliwości i kłopoty interpretacyjne. »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Karol Grymuła

Ekspert w zakresie kredytów mieszkaniowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK