REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Działalność gospodarcza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy zgłosić upadłość firmy

Przedsiębiorca odpowiada prawnie za niezgłoszenie lub nieterminowe zgłoszenie wniosku o upadłość swojej firmy.

Jak uzyskać nakaz zapłaty

Zatory płatnicze to dla wielu przedsiębiorców prawdziwy problem. Niekiedy nie tylko bieżące sprawy, ale nawet byt firmy zależą bowiem od zapłaty kilku faktur. Niestety polskie prawo nie pozwala na zbyt szybkie dochodzenie należności. Pomimo bowiem uzyskania nakazu zapłaty bywa tak, że sprawy ciągną się miesiącami, a i tak trzeba później oddać sprawę komornikowi.

Zmiany w zamówieniach publicznych

Po wejściu w życie nowych przepisów dotyczących zamówień publicznych przedsiębiorcy stracą możliwość wnoszenia protestu. Przedsiębiorca będzie od razu wnosił odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej. Takie zmiany wprowadzają dwie ustawy nowelizujące ustawę – Prawo zamówień publicznych (dalej: PZP). Zasadnicza część zmian wprowadzonych przez te ustawy weszła w życie 22 grudnia 2009 r. Kolejne zaczną obowiązywać od 29 stycznia 2010 r.

Ochrona patentowa za granicą

Jeżeli zgłaszany do ochrony patentowej wynalazek ma być chroniony także poza Polską, warto wystąpić z wnioskiem patentowym w procedurze europejskiej lub międzynarodowej. Pozwoli to zaoszczędzić czas i pieniądze, ale nie tylko.

REKLAMA

Jak zawiesić działalność gospodarczą - podstawowe informacje

W związku z wejściem w życie 20 września 2008 r. przepisów ustawy z 10 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw pojawiły się liczne wątpliwości, na które Ministerstwo Gospodarki udzieliło wyjaśnień.

Wymóg posiadania przez wykonawcę niezbędnego doświadczenia

O udzielenie zamówienia publicznego mogą ubiegać się przedsiębiorcy, którzy posiadają niezbędną wiedzę i doświadczenie oraz dysponują potencjałem technicznym i osobami zdolnymi do wykonania zamówienia lub przedstawią pisemne zobowiązanie innych podmiotów do udostępnienia potencjału technicznego i osób zdolnych do wykonania zamówienia.

Likwidacja działalności gospodarczej

Z dniem 1 stycznia chcę zlikwidować firmę, którą prowadziłem na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. W jaki sposób dokonać wykreślenia wpisu z ewidencji? Czy służą temu specjalne druki tak jak przy rejestracji? Czy wystarczy powiadomić pisemnie urząd?

Zawieszenie działalności gospodarczej przez wspólników spółki cywilnej

Dwie osoby prowadzą działalność w formie spółki cywilnej Ponieważ jeden ze wspólników chce wyjechać na kilka miesięcy za granicę, chciałby zawiesić działalność gospodarczą. Czy jest możliwe, aby działalność zawiesił tylko jeden wspólnik, a drugi nadal ją wykonywał w ramach spółki?

REKLAMA

Odpowiedzialność za produkt niebezpieczny

Producenci, importerzy produktów, a także ich dystrybutorzy mogą ponosić bardzo surową odpowiedzialność w związku z przepisami dotyczącymi ogólnego bezpieczeństwa produktów. Prócz roszczeń, które przysługują konsumentom, producent, importer, dystrybutor takich towarów muszą się liczyć z możliwością wycofania ich z rynku, wpisaniem do rejestru produktów niebezpiecznych, a nawet w określonych sytuacjach z karą pieniężną w wysokości do 100 000 złotych.

Zadatek a zaliczka

Przedsiębiorca budowlany, rozpoczynający działalność polegającą na kładzeniu i naprawach dachów, chciałby zabezpieczyć się na wypadek odstąpienia drugiej strony od umowy po rozpoczęciu przez niego pracy. Jaki zapis powinien zamieścić w umowie? Co będzie dla niego korzystniejsze – zadatek czy zaliczka – i w jakiej wysokości powinien je zastrzec?

Zasada jednego okienka w sądzie rejestrowym

Idea „jednego okienka” nie jest w polskim prawie nowością. Od kilku lat poszczególne rządy postulują uproszczenie procedur ewidencjonowania działalności gospodarczej i rejestracji podmiotów w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Czy istnieje obowiązek przeklasyfikowania rodzajów działalności według PKD 2007 w przypadku planowanego wykreślenia spółki z KRS

Spółka z o.o. postanowiła zakończyć działalność 1 stycznia 2010 r. i zgłosić do KRS wniosek o likwidację. Spółka nie będzie już prowadziła produkcji. Czy ma obowiązek zgłosić w KRS zmiany w PKD do 31 grudnia 2009 r.?

Kto może korzystać z pakietu antykryzysowego

W zależności od rodzaju i zakresu wprowadzonych regulacji, z pakietu antykryzysowego skorzystać mogą dwie grupy podmiotów: do pierwszej należą  wszyscy przedsiębiorcy, bez względu na ich sytuację finansową, do drugiej zaś tzw. przedsiębiorcy w przejściowych trudnościach finansowych, spełniający ściśle określone w ustawie kryteria.

Dobra osobiste osób prawnych

Jakie wyróżnia się dobra osobiste osób prawnych? W jaki sposób chronione są dobra osobiste? Kiedy ochrona nie przysługuje? Czego może żądać poszkodowana osoba prawna?

Obowiązki wynikające z ustawy o bateriach i akumulatorach

Do 30 listopada 2009 r. wprowadzający baterie lub akumulatory, a także prowadzący zakłady przetwarzania zużytych baterii lub zużytych akumulatorów powinni złożyć wniosek o wpis do rejestru prowadzonego przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska (GIOŚ).

Umowy ustne

W przypadku sporu zawarcie umowy tylko w formie ustnej nie zawsze pozbawia zainteresowane strony możliwości dochodzenia swoich praw w sądzie.

Kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców

Kryzys na poważnie zmobilizował polityków do pochylenia się nad likwidacją barier utrudniających życie przedsiębiorcom.

Ochrona nazwy i firmy przedsiębiorcy

Każdy przedsiębiorca działa w obrocie pod firmą. Jest to jedno z dóbr niematerialnych przedsiębiorcy i jego naruszenie jest surowo ścigane przez prawo. Warto jednak wiedzieć, jak zachować się w sytuacji, gdy nasze prawo zostaje naruszane.

Milcząca zgoda inwestora na umowę podwykonawczą

Scedowanie części zadań na innego przedsiębiorcę, który nie jest stroną umowy między inwestorem a głównym wykonawcą, wymaga zgody tego pierwszego. Zgoda jest bowiem dla podwykonawcy podstawą do dochodzenia roszczeń wobec obu partnerów jednocześnie.

Protest w zamówieniach publicznych

W czasach kryzysu wielu przedsiębiorców pokłada nadzieję w sektorze publicznym, który słynie z korzystnych warunków płatności i solidności. Zwiększone zainteresowanie zamówieniami publicznymi sprawia, że szczególnego znaczenia nabiera skuteczne zaskarżanie niekorzystnych decyzji urzędu.

Przeklasyfikowanie rodzajów działalności PKD 2007 w KRS - do 31 grudnia 2009 r.

Do 31 grudnia 2009 r. przedsiębiorcy mają obowiązek aktualizacji przedmiotu działalności w rejestrze przedsiębiorców na zgodny z Polską Klasyfikacją Działalności 2007 (PKD 2007). Jak dokonać przeklasyfikowania rodzajów działalności – poniżej instrukcja na przykładzie spółki jawnej.

Opłata za korzystanie ze środowiska

Spółka wykorzystuje samochody w działalności gospodarczej. Czy w związku z tym powstaje obowiązek uiszczenia opłaty środowiskowej? Jeśli tak, to jak należy ją obliczyć i ująć w księgach oraz gdzie i do kiedy wpłacić?

Jak ustalić miejsce wykonywania działalności gospodarczej

Czy firma zajmująca się handlem materiałami sypkimi musi podać na zgłoszeniu NIP miejsce tych składów, jeżeli nie są one wpisane w dokumentach rejestrujących firmy jako miejsca prowadzenia działalności?

Przedawnienie roszczeń przedsiębiorcy o odsetki przy sprzedaży

Jestem w sporze z moim kontrahentem, któremu trzy lata temu sprzedałem towar i nie otrzymałem całej zapłaty. Dłużnik zapłacił mi osiem z dziesięciu tysięcy złotych, które był mi winien. Chcę pozwać go o zapłatę kwot głównych i odsetek. Słyszałem, że wobec przedsiębiorców terminy przedawnienia roszczeń bywają krótsze. Czy mam szansę zdążyć?

Umowy nieuczciwego kontrahenta

Mój kontrahent okazał się nieuczciwy. Zerwał ze mną współpracę i nie zapłacił za towar. Mimo wezwań nie reagował na próby polubownego rozwiązania sporu. Ostatnio dowiedziałem się, że założył spółkę-córkę, na którą powoli przekazuje składniki swego majątku, a sam przygotowuje wniosek o ogłoszenie upadłości. Co mogę zrobić, aby odzyskać pieniądze?

Dane osobowe przedsiębiorcy

Czy informacje o podmiotach prowadzących działalność gospodarczą podlegają ochronie wynikającej z przepisów ustawy o ochronie danych osobowych?

Pojednawcze sposoby rozstrzygania sporów

Przedsiębiorca ma ograniczony czas na dochodzenie swoich roszczeń majątkowych. Roszczenia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przedawniają się – co do zasady – z upływem trzech lat, a w przypadku roszczeń przy sprzedaży dokonanej w ramach prowadzonej działalności sprzedawcy – z upływem 2 lat.

Orzeczenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej

Sąd może orzec wobec określonej osoby zakaz prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek, jeżeli osoba ta nie złożyła w terminie 2 tygodni od dnia powstania podstawy do ogłoszenia upadłości wniosku o jej ogłoszenie.

Handel wymienny sposobem na utrzymanie firmy

Handel wymienny ożywia koniunkturę poprzez uniezależnienie obrotu gospodarczego od posiadanych przez firmę pieniędzy. Czy obecne spowolnienie gospodarcze może przywrócić znaczenie barteru?

Jak dochodzić roszczeń z umowy przedwstępnej

Zawierając umowę przedwstępną, strony mogą umówić się, że zawrą w przyszłości umowę o określonej treści. W czasach kryzysu bywa jednak tak, że umowy przedwstępne nie są respektowane, a zobowiązany woli zapłacić zadatek niż wywiązać się z kontraktu. Tymczasem umowa przedwstępna to bardzo silny i skuteczny instrument – nie tylko dyscyplinuje strony, ale też pozwala na wyegzekwowanie zgody na ostateczny kontrakt, a niekiedy może stanowić podstawę roszczenia odszkodowawczego.

Odpowiedzialność za produkt niebezpieczny

Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną za produkt niebezpieczny została wprowadzona do polskiego systemu prawa cywilnego w 2000 r. Jest to więc instytucja prawna znacznie młodsza w porównaniu do odpowiedzialności z tytułu rękojmi za wady rzeczy sprzedanej. Dla osób zawodowo zajmujących się produkcją towarów czy też ich sprzedażą warto przypomnieć, jakie konsekwencje prawne wiążą się z wprowadzaniem do obrotu gospodarczego produktu uznanego za niebezpieczny oraz jak tego uniknąć.

Poufność negocjacji

Zachowanie tajemnic przedsiębiorstwa, ujawnionych drugiej stronie podczas negocjacji, musi być wyraźnie zastrzeżone.

Gospodarowanie odpadami - obowiązki przedsiębiorców

Od 1 stycznia 2009 r. obowiązują nowe przepisy w ustawie o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym1, nakładające na przedsiębiorców obowiązek przekazywania informacji i informowania o kosztach gospodarowania odpadami (nazywane w praktyce KGO) pochodzącymi z zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego2. Dotyczy to np. sprzedawców telewizorów, odkurzaczy, żelazek, mikrofalówek itd.

Nowe zasady zawieszania i wznawiania działalności gospodarczej

Od 31 marca 2009 r. obowiązują nowe zasady zawieszania i odwieszania działalności gospodarczej. Przedsiębiorca składa wniosek w urzędzie gminy lub sądzie rejestrowym. Nie musi już, tak jak do 30 marca, odrębnie wyrejestrowywać się w gminie lub sądzie i ZUS.

Zmiany w prawie upadłościowym i naprawczym

2 maja 2009 r. weszły w życie zmiany w prawie upadłościowym i naprawczym. W uzasadnieniu do projektu nowelizacji ustawy przyznano, że kilkuletni okres obowiązywania przepisów upadłościowych pozwolił na ocenę ich funkcjonowania w praktyce oraz ustalenie, które z rozwiązań nie sprawdziły się oraz wymagają korekt, jak też które przepisy wywołują wątpliwości przy interpretacji z tego względu, że są niewłaściwie sformułowane lub sprzeczne. Nowelizacja ma za zadanie uprościć procedury upadłościowe i przyspieszyć je.

Sekret tajemnicy handlowej

Termin „tajemnica handlowa” jest w Polsce często używany, chociaż nie ma go w zapisach polskiego ustawodawstwa. W prawie polskim istnieje natomiast pojęcie „tajemnica przedsiębiorstwa”, które obejmuje swoim zakresem również tajemnicę handlową.

Plusy i minusy zmian w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej

Przedstawiamy zalety i wady nowych rozwiązań wprowadzonych ostatnimi nowelizacjami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (dalej: ustawa). Zdecydowana większość zmian zaczęła obowiązywać od 7 marca br. Pozostała ich część - od 31 marca 2009 r.

Nowy wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej

Od 31 marca 2009 r. podatnik rejestrujący i aktualizujący swoje dane w ewidencji działalności gospodarczej składa wniosek w tej sprawie według nowego wzoru EDG-1.

Zmiany w przepisach dotyczących działalności gospodarczej

Na przełomie 2008 i 2009 r. weszły w życie nowelizacje następujących ustaw: o prawie upadłościowym, o zastawie rejestrowym, kodeks cywilny, o prawie dewizowym, o funduszach inwestycyjnych, o ofercie publicznej i o ewidencji ludności.

Nowe zasady udziału przedsiębiorców w przedsięwzięciach publiczno-prywatnych

Od 20 lutego 2009 r. przedsiębiorcy mogą uzyskać koncesje na realizację usług publicznych. Od 27 lutego przedsiębiorcom łatwiej finansować i brać udział w realizacji zadań publicznych. W zamian za realizację takich przedsięwzięć przedsiębiorcy mogą zarabiać na eksploatacji obiektu powstałego w wyniku przedsięwzięcia.

Ośrodki innowacji i przedsiębiorczości

W Polsce z roku na rok zwiększa się liczba niekomercyjnych instytucji, które podejmują różnorakie działania w zakresie wspierania przedsiębiorczości, transferu technologii oraz rozwoju lokalnego. Wśród setek miejsc, do których mogą zgłaszać się przedsiębiorcy zainteresowani inwestowaniem w działalność badawczo-rozwojową czy innowacyjność swoich firm, znajduje się 9 kategorii ośrodków, które oferują przedsiębiorstwom pomoc we wspomnianym zakresie.

Jakie zmiany wprowadzono w zakresie kontroli przedsiębiorców

Od 7 marca 2009 r. obowiązuje znowelizowana ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Najważniejsze zmiany dla przedsiębiorców obejmują m.in. zasady prowadzenia prawie wszystkich kontroli. Wyjątki w tym zakresie dotyczą np. kontroli Państwowej Inspekcji Pracy.

Nowe zasady rejestracji firm

Od 1 kwietnia 2009 r. przedsiębiorcy będą mogli załatwiać wszystkie sprawy związane z rejestracją działalności gospodarczej i dokonywanymi w niej zmianami w urzędzie gminy, w tzw. jednym okienku. Informację do urzędu skarbowego, GUS i ZUS przekażą urzędnicy samorządowi.

Kiedy jednoosobowa firma może ogłosić upadłość i jakie są tego konsekwencje

Z upadłością kojarzone są zazwyczaj duże przedsiębiorstwa. Czy ogłosić upadłość mogą także osoby fizyczne prowadzące np. sklep spożywczy czy zakład fryzjerski?

Skarga o wznowienie postępowania

Niekiedy zdarza się, że przedsiębiorca, który przegrał sprawę w sądzie, odnajdzie nowe fakty jej dotyczące. Gra nie jest warta zainteresowania, gdy chodzi o niewielkie pieniądze lub o wyrok ustalający. Jeśli jednak przegrana jest dotkliwa (a bywa i tak, że może ona przesądzić o losie firmy), warto jest do końca walczyć o zmianę niekorzystnego wyroku.

Pomysł na biznes - placówka przedszkolna

Prywatna placówka przedszkolna? Dlaczego nie - prognozy demograficzne są zachęcające. Odstrasza jednak sformalizowana procedura i spory koszt początkowy.

Pięć kroków do własnej firmy

Coraz więcej osób zdaje się dochodzić do wniosku, że praca „na swoim” jest lepszym wyjściem, niż bycie zatrudnionym na umowę. W końcu nie na darmo powiadają, że własnymi rękoma można się jedynie garbu dorobić.

Jak otworzyć własny pub

Rynek gastronomiczny jest bardzo konkurencyjny, ale dla nowych lokali serwujących piwo i nie tylko wciąż jest jeszcze miejsce. Jak otworzyć własny pub?

Zasady handlu w Internecie

Przedsiębiorca, który chce prowadzić sklep internetowy, powinien zamieścić regulamin na jego stronie. Dzięki temu kupujący będzie wiedział m.in. w jaki sposób zapłacić za towar oraz jak złożyć reklamację w przypadku nabycia wadliwego towaru.

Najlepsze warunki do prowadzenia firmy stwarza województwo śląskie

Inwestycje produkcyjne najlepiej prowadzić na Śląsku, natomiast usługowe i z zakresu nowoczesnych technologii - w dużych miastach centralnej Polski.

REKLAMA