| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Więcej nieruchomości w ramach programu "Rodzina na Swoim"

Więcej nieruchomości w ramach programu "Rodzina na Swoim"

Od początku października wzrastają nieznacznie limity cen, za jakie można nabyć nieruchomość dzięki „Rodzinie na Swoim”. Chociaż realnie coraz mniej osób ma podstawy, żeby myśleć o mieszkaniu w ramach „Rodziny na Swoim”, to lokale, objęte programem, staną się bardziej dostępne w Bydgoszczy, Katowicach, Łodzi i Toruniu.

Za mieszkanie używane kredytobiorcy z dofinansowaniem zapłacą maksymalnie 4327,2 zł za m kw., zamiast obecnych 4008 złotych. W efekcie na rynku pierwotnym do dofinansowania kwalifikować się będą prawie wszystkie mieszkania o powierzchni do 75 m kw. W przypadku nieruchomości używanych będzie to mniej więcej co drugi lokal.

Polecamy serwis: Lokaty

Rodzina na Swoim poza zasięgiem warszawiaków

Odmienna sytuacja będzie miała miejsce w Warszawie. Limity cen w tym mieście spadną od nowego miesiąca o 8,2%. Zamiast obecnie obowiązujących 7011,5 zł za m kw. mieszkania od dewelopera, będzie można na jego metr wydać maksymalnie 6435 zł. Na rynku wtórnym zanotowany zostanie spadek z 5609,2 zł do 5148 zł za m kw. Utrudni to i tak ograniczony dostęp do dofinansowania.

Obecnie dostępność nowych mieszkań w „Rodzinie na Swoim” jest w stolicy szacowana na 18%. Po zmianach będzie to zaledwie 2%. Sytuacja nie zmieni się na rynku wtórnym. Już bowiem dotychczasowy limit cen jest na tyle niski, że znalezienie mieszkania, spełniającego wymagania cenowe, jest praktycznie niemożliwe.

Mieszkańcy miast wojewódzkich będą mieli lepiej

W przypadku limitów cen dla obszarów poza miastami wojewódzkimi widoczny jest niewielki spadek limitów – średnio o 0,4%. Teoretycznie zadowoleni mogą być mieszkańcy województwa wielkopolskiego. Poza obszarem stolicy tego regionu wzrost limitu cen w programie „Rodzina na Swoim” powinien osiągnąć poziom 2,9%. Zamiast obecnie stosowanych 3322 zł za m kw. na rynku pierwotnym i 2657,6 zł za m kw. na rynku wtórnym, będzie to odpowiednio 3417,5 oraz 2734 zł za metr.

W gorszej sytuacji będą mieszkańcy województwa dolnośląskiego. Limit ceny, kwalifikujący do dopłaty, spadnie tam o 5,1%. Zamiast dziś obowiązującego limitu na poziomie 3669,5 zł za metr nowej nieruchomości i 2935,6 zł za m kw. używanej, od pierwszego października obowiązywać będzie limit 3481,5 zł za m kw. na rynku pierwotnym i 2785,2 zł na rynku wtórnym. Taki stan rzeczy nie sprzyja wrocławianom, którzy widzieliby „Rodzinę na Swoim” jako sposób na dofinansowanie kredytu mieszkaniowego.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK