| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Rozwój gospodarczy zwiększa bezpieczeństwo energetyczne

Rozwój gospodarczy zwiększa bezpieczeństwo energetyczne

W energetyce najważniejsza jest efektywność, zbudowana na współpracy wielu podmiotów. Długotrwałe mechanizmy kooperacji przynoszą więcej korzyści niż doraźne, krótkoterminowe rozwiązania oparte na konfrontacji – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas międzynarodowej konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne Europy Północnej”, która odbywała się w Gdańsku.

W opinii wicepremiera Waldemara Pawlaka, polskie firmy sektora energetycznego zdały egzamin z zaradności w dobie światowego kryzysu, który nie oszczędził również tej branży.

- Biorąc pod uwagę trudną sytuację rynkową, z tym większym uznaniem podchodzę do realizowanego przez Grupę Lotos programu inwestycyjnego 10+ - powiedział wicepremier.

- Program 10+ oznacza zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz ogromne korzyści dla środowiska – podkreślił.

Celem projektu jest wzrost zdolności produkcyjnych spółki do 10,5 mln ton ropy naftowej rocznie. Wicepremier przypomniał również o niepokojących szacunkach Międzynarodowej Agencji Energetycznej, zgodnie z którymi między październikiem 2008 r. a wrześniem 2009 r. zrezygnowano z realizacji ponad 20 dużych projektów w sektorze naftowym.

- Przyczyną była słaba kondycja światowej gospodarki, niska cena ropy naftowej i mniejsze zapotrzebowanie na produkty rafineryjne – zauważył.

W ocenie ministra gospodarki, niezbędne jest podjęcie wysiłków, które przyczynią się do rozwoju tego sektora, a polskim przedsiębiorstwom ułatwią dostęp do złóż surowców za granicą, głównie w regionie Morza Bałtyckiego i Północnego. Wymieniając kluczowe projekty branży energetycznej, Wicepremier Pawlak wspomniał m.in. o planach Grupy Kapitałowej PERN

- Projektowana na Pomorzu inwestycja w podziemne magazyny ropy naftowej i paliw wpisuje się w założenia „Polityki energetycznej Polski do 2030 r.” – zaznaczył.

– Ponowny wzrost zapotrzebowania na ropę naftową wymaga kontynuowania inwestycji w kluczowych elementach tego sektora, a więc zarówno w zakresie wydobycia, przerobu, jak i magazynowania - podsumował.

Na zakończenie, wicepremier omówił główne wyzwania stojące przed polską energetyką. Szczególny nacisk położył na trzy podstawowe założenia: poprawę efektywności energetycznej, wzrost bezpieczeństwa dostaw oraz dywersyfikację struktury wytwarzania i dostaw energii.

– Zależy nam na ograniczeniu uzależnienia Polski od importu gazu ziemnego, ropy naftowej i paliw płynnych z jednego kierunku – podkreślił.

MG/IN

Zobacz także: Firma.wieszjak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK