| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Rozwój gospodarczy zwiększa bezpieczeństwo energetyczne

Rozwój gospodarczy zwiększa bezpieczeństwo energetyczne

W energetyce najważniejsza jest efektywność, zbudowana na współpracy wielu podmiotów. Długotrwałe mechanizmy kooperacji przynoszą więcej korzyści niż doraźne, krótkoterminowe rozwiązania oparte na konfrontacji – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas międzynarodowej konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne Europy Północnej”, która odbywała się w Gdańsku.

W opinii wicepremiera Waldemara Pawlaka, polskie firmy sektora energetycznego zdały egzamin z zaradności w dobie światowego kryzysu, który nie oszczędził również tej branży.

- Biorąc pod uwagę trudną sytuację rynkową, z tym większym uznaniem podchodzę do realizowanego przez Grupę Lotos programu inwestycyjnego 10+ - powiedział wicepremier.

- Program 10+ oznacza zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz ogromne korzyści dla środowiska – podkreślił.

Celem projektu jest wzrost zdolności produkcyjnych spółki do 10,5 mln ton ropy naftowej rocznie. Wicepremier przypomniał również o niepokojących szacunkach Międzynarodowej Agencji Energetycznej, zgodnie z którymi między październikiem 2008 r. a wrześniem 2009 r. zrezygnowano z realizacji ponad 20 dużych projektów w sektorze naftowym.

- Przyczyną była słaba kondycja światowej gospodarki, niska cena ropy naftowej i mniejsze zapotrzebowanie na produkty rafineryjne – zauważył.

W ocenie ministra gospodarki, niezbędne jest podjęcie wysiłków, które przyczynią się do rozwoju tego sektora, a polskim przedsiębiorstwom ułatwią dostęp do złóż surowców za granicą, głównie w regionie Morza Bałtyckiego i Północnego. Wymieniając kluczowe projekty branży energetycznej, Wicepremier Pawlak wspomniał m.in. o planach Grupy Kapitałowej PERN

- Projektowana na Pomorzu inwestycja w podziemne magazyny ropy naftowej i paliw wpisuje się w założenia „Polityki energetycznej Polski do 2030 r.” – zaznaczył.

– Ponowny wzrost zapotrzebowania na ropę naftową wymaga kontynuowania inwestycji w kluczowych elementach tego sektora, a więc zarówno w zakresie wydobycia, przerobu, jak i magazynowania - podsumował.

Na zakończenie, wicepremier omówił główne wyzwania stojące przed polską energetyką. Szczególny nacisk położył na trzy podstawowe założenia: poprawę efektywności energetycznej, wzrost bezpieczeństwa dostaw oraz dywersyfikację struktury wytwarzania i dostaw energii.

– Zależy nam na ograniczeniu uzależnienia Polski od importu gazu ziemnego, ropy naftowej i paliw płynnych z jednego kierunku – podkreślił.

MG/IN

Zobacz także: Firma.wieszjak.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK