REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sukces byków na Wall Street

Roman Przasnyski
Główny analityk Gold Finance.

REKLAMA

REKLAMA

Wall Street wróciła w piątek z dalekiej podróży. Indeksy zakończyły dzień niewielką zwyżką, co można uznać za wielki sukces byków, jeśli spojrzeć na to, co działo się w „międzyczasie”.

W „międzyczasie” zaś wskaźniki wylądowały na poziomie najniższym od początku listopada ubiegłego roku. Tym samym obecna korekta kasowała już całą, trwającą niemal 14 tygodni, mozolną wspinaczkę indeksów na szczyt jedenastomiesięcznej zwyżki. Na giełdach zdarzają się czasem interesujące analogie.

REKLAMA

REKLAMA

Sesję z 5 listopada ubiegłego roku S&P500 rozpoczął na poziomie 1046 punktów, o 2 punkty wyżej niż najniższa wartość indeksu z ubiegłego piątku. Kończył ją na poziomie 1066 punktów, identycznym jak tuż przed weekendem. Można powiedzieć, że od 5 listopada 2009 r. do 5 lutego 2010 r., czyli przez trzy miesiące, nie zmieniło się zbyt wiele. Indeks jest wciąż na tym samym poziomie. S&P500 zyskał do 19 stycznia 84 punkty, czyli niecałe 8 proc. i w ciągu dwóch tygodni cały ten dorobek „zaprzepaścił”.

Ostatnie trzy sesje zabrałyby 53 punkty, czyli 4,8 proc., gdyby z piątkowego minimum nie nastąpiło pod koniec dnia odbicie. Wypada mieć nadzieję, że zapoczątkowało ono mocniejszy ruch powrotny, przynajmniej do 1100 punktów. Wszystko wskazuje jednak na to, że indeksy na Wall Street w najbliższym czasie odwiedzą poziomy nieco niższe od obecnych.

Widać jednak, że byki nie oddadzą pola tak łatwo. Co ciekawe, w trakcie piątkowej sesji także na naszym parkiecie, mimo silnych spadków pojawiła się chęć ich odreagowania. Kompletnie niewidoczna była ona w przypadku dwóch głównych indeksów. Jednak w przypadku wielu mniejszych spółek widać to było wyraźnie.
Wskaźniki małych i średnich firm w ciągu dnia odrabiały straty.

REKLAMA

To świadczy, że nie brakuje chętnych do kupowania akcji po „promocyjnych” cenach. Skłania to do przypuszczenia, że korekta nie musi być bardzo dotkliwa, a spadki „nakręcane” są głównie przez dużych inwestorów, operujących na największych i najbardziej płynnych spółkach. Jak zwykle w takich przypadkach wzrok kieruje się zagranicę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto zwrócić uwagę na interesującą zbieżność między rynkiem akcji i walutowym. W piątek około godziny 20.00 kurs euro spadł do poziomu 1,358 dolara, najniższego od połowy maja ubiegłego roku. Od tego momentu rozpoczęło się dynamiczne obicie, w trakcie którego wspólna waluta odzyskała niemal centa. Zbiegło się to ze zwrotem na rynku akcji.

Trudno na razie ten fakt jednoznacznie zinterpretować. Wydaje się jednak, że to Wall Street podążyła za rynkiem walutowym. Zwrot w „stosunkach” między wspólną walutą a dolarem nastąpił po przełamaniu ważnego z punktu widzenia analizy technicznej poziomu 1,365 dolara za euro. Nie miał on związku z żadnymi informacjami i wydarzeniami o charakterze fundamentalnym, można więc go traktować w kategoriach rynkowej gry kapitału.

Na zmiany sytuacji na rynku walutowym reagowały też dość mocno notowania surowców. W fazie „ekspansji” dolara zdecydowanie taniała ropa naftowa, dochodząc do poziomu nieco poniżej 68 dolarów za baryłkę, najniższego od początku października ubiegłego roku. Po końcowym osłabieniu dolara, kończyła dzień 2 dolary wyżej, zniżkując w piątek o 2,2 proc.

Podobnie reagowały kontrakty na miedź, choć piątek zakończyły na plusie. Ceny palladu zniżkowały o 5,6 proc., a platyny o 4,7 proc. i nie zdążyły już zareagować na wieczorne osłabienie amerykańskiej waluty. Zrobiły to dopiero dziś rano. Notowania platyny skoczyły o ponad 2 proc., a palladu o 1,8 proc.

W tym tygodniu, szczególnie w pierwszej jego części, nie ma zbyt wielu wydarzeń i informacji dotyczących gospodarki, tym bardziej więc rynek powinien powiedzieć nam „prawdę” o swej kondycji.

Zobacz także: Komentarze rynkowe Wieszjak.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA