| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Kto powinien się znaleźć w rejestrze przedsiębiorstw

Kto powinien się znaleźć w rejestrze przedsiębiorstw

Krajowy Rejestr Sądowy stanowi urzędowe źródło informacji m.in. o przedsiębiorcach, organizacjach pozarządowych jak i rzetelności podmiotów występujących w obrocie gospodarczym. Ogólna zasada jawności danych ujawnionych w Krajowym Rejestrze Sądowym ma na celu wzmocnienie pewności obrotu gospodarczego.

Krajowy Rejestr Sądowy (dalej „KRS” lub „Rejestr”) jest to ustawowy rejestr działający na podstawie ustawy z dnia 10 sierpnia 1997 roku o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U. z 2007 r. Nr 168 poz. 1186), która weszła w życie 1 stycznia 2001 roku.

W jego skład wchodzą następujące rejestry:

1) przedsiębiorców;
2) stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej;
3) dłużników niewypłacalnych.

Należy podkreślić, iż rejestry te są od siebie niezależne. Nie oznacza to jednak, iż przykładowo podmiot wpisany do rejestru przedsiębiorców nie może zostać wpisany do rejestru dłużników niewypłacalnych.

Możliwe jest również (w zakresie i na zasadach określonych w przepisach szczególnych) wpisanie np. fundacji zarówno do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej jak i do rejestru przedsiębiorców (jeżeli fundacja prowadzi działalność gospodarczą).

Rejestr Przedsiębiorców jest pierwszym z rejestrów wymienionych przez ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym. Należy wskazać, iż przedsiębiorcą zgodnie z ustawą z dnia 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2007 r. Nr 155 poz. 1095) jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. Za przedsiębiorców uznaje się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej (art. 4).

Jednak nie wszyscy przedsiębiorcy podlegają wpisowi do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. W rejestrze tym nie znajdziemy np. osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, mimo że są oni przedsiębiorcami. Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą podlegają wpisowi do odpowiedniej ewidencji działalność gospodarczej.

Więcej: Kto podlega wpisowi do rejestru przedsiębiorców

Zobacz także: Firma.wieszjak.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

BEDS.pl

sklep internetowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK