| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Dobre prawo holdingowe przyciągnie inwestycje

Dobre prawo holdingowe przyciągnie inwestycje

Środowisko przedsiębiorców skupionych w Krajowej Izbie Gospodarczej (KIG) popiera przedstawioną przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Cywilnego propozycję nowelizacji Kodeksu spółek handlowych i ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Propozycja zakłada wprowadzenie do Kodeksu Spółek Handlowych pojęcia grupy spółek o wspólnym interesie gospodarczym.

KIG podaje, że dzięki wprowadzeniu zaproponowanych rozwiązań, spółki należące do danej grupy (holdingu) będą mogły w swoich działaniach kierować się nie tylko interesem danej spółki (obecnie wymaga tego KSH), ale także uwzględniać szerszy interes grupy.

Zdaniem KIG, istotne dla bezpieczeństwa obrotu prawnego jest również to, że uczestnictwo w grupie spółek musi zostać ujawnione przez spółki w KRS i we wszelkich pismach lub zamówieniach handlowych wysyłanych przez spółki oraz na ich stronach internetowych.

Według KIG, uregulowanie w KSH zasad działania holdingów – bardziej precyzyjne od obecnie obowiązującego – może być rozwiązaniem, które ułatwi przyciągnięcie zagranicznych inwestorów do Polski. Stworzenie infrastruktury prawnej ograniczającej ryzyko funkcjonowania firm w ramach holdingu jest także istotnym elementem ograniczenia ryzyka inwestycyjnego.

Krajowa Izba Gospodarcza popiera także wprowadzenie do KSH uregulowań skutkujących nieograniczonym dostępem spółki dominującej do informacji o spółce zależnej. Co istotne, projekt nowelizacji nie przewiduje żadnych uprawnień władczych dla spółki dominującej skutkujących narzuceniem spółce zależnej określonych zachowań. Kwestie wzajemnych relacji spółek wchodzących w skład danej grupy pozostawiono do uregulowania w ramach regulacji umownych.

KIG/IN

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KSP Legal & Tax Advice

Tworzymy rozwiązania dla biznesu. Zespół Doradztwa Podatkowego. Obsługa prawna.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK