| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Spadek produkcji przemysłowej w UE

Spadek produkcji przemysłowej w UE

We wrześniu 2009 w porównaniu z wrześniem 2008 r. produkcja przemysłowa spadła o 12,9 proc. w strefie euro i o 12,1 proc. w UE27, obszarze Unii Europejskiej po rozszerzeniu odpowiednio o 2,2 i 1,5 pkt proc. mniej niż w sierpniu – informuje Eurostat.

Z kolei w porównaniu do sierpnia bieżącego roku produkcja przemysłowa wzrosła o 0,3 proc. w strefie euro i o 0,2 proc. w całej Unii. W sierpniu miesięczny wzrost produkcji wyniósł odpowiednio 1,2 i 0,8 proc.

We wrześniu, w porównaniu z sierpniem 2009 r., produkcja dóbr inwestycyjnych wzrosła o 1,7 proc. w strefie euro i o 0,4 proc. w UE27, nietrwałych dóbr konsumpcyjnych – o 1,1 i 0,6 proc., półfabrykatów - o 0,6 i o 0,1 proc. Spadła natomiast produkcja energii - odpowiednio o 2,1 i 1,4 proc. - i trwałych dóbr konsumpcyjnych - o 6 i 4,8 proc.

Spośród państw członkowskich, dla których dostępne są dane, produkcja przemysłowa wzrosła w siedmiu, spadła w jedenastu krajach, a w jednym – Holandii – pozostała na niezmienionym poziomie.

Największy wzrost odnotowano w Irlandii (+11,2 proc.), Niemczech (+3 proc.) i Szwecji (+1,6 proc.), a największe spadki we Włoszech (-5,3 proc.), Portugalii (-3,3 proc.) i w Bułgarii (-2,6 proc.). W Polsce miesięczny wzrost produkcji według Eurostatu wyniósł 0,9 proc.

We wrześniu br., w porównaniu z wrześniem 2008, produkcja nietrwałych dóbr konsumpcyjnych spadła o 0,4 proc. w strefie euro i o 0,5 proc. w UE27, produkcja energii - odpowiednio o 7,8 i 8,4 proc., półfabrykatów o 16 i 15,5 proc., trwałych dóbr konsumpcyjnych - o 17,3 i 15,1 proc., a dóbr inwestycyjnych - o 18,2 i o 17,4 proc.

Eurostat zaznacza, że produkcja przemysłowa w ujęciu rocznym spadła we wszystkich państwach członkowskich, dla których dostępne są dane. Największe spadki odnotowano w Estonii (-29,5 proc.), Finlandii (-23,2 proc.) i w Bułgarii (-19,3 proc.), a najmniejszy – w Irlandii (-0,7 proc.), Polsce (-1,3 proc.) i Rumunii (-3,6 proc.).

Eurostat/IN

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Witold Michałek

Minister ds. procesu stanowienia prawa Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC. Członek i współzałożyciel Stowarzyszenia Profesjonalnych Lobbystów w Polsce. Współwłaściciel firmy lobbingowej i doradczej UNILOB. Koordynator i konsultant w wielu międzynarodowych projektach, mających na celu pomoc we wprowadzaniu regulacji i instytucji gospodarki rynkowej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, Azji i Afryki, finansowanych przez USAID, UE oraz rząd Wielkiej Brytanii. Ekspert BCC ds. gospodarki, legislacji i lobbingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK