| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Przedsiębiorcom jest trudniej o kredyt

Przedsiębiorcom jest trudniej o kredyt

W III kwartale tego roku kryteria udzielania kredytów dla przedsiębiorców zostały ponownie zaostrzone – podaje departament systemu finansowego NBP, który publikuje co kwartał raport „Sytuacja na rynku kredytowym”.

NBP podaje, że skala zaostrzenia była jednak mniejsza niż w poprzednich kwartałach, a większość banków nie zdecydowała się na zmianę polityki w tym zakresie.

Według danych raportu zaostrzenie kryteriów w mniejszym stopniu dotyczyło kredytów dla dużych przedsiębiorstw i miało podobną skalę do kredytów krótko- i długoterminowych (procent netto odpowiednio około -9 i -11 proc.).

Z kolei w przypadku kredytów małych i średnich przedsiębiorstw zaostrzenie kryteriów było powszechniejsze i dotyczyło w większym stopniu kredytów długoterminowych (procent netto około -26 proc.) niż krótkoterminowych (procent netto około -13 proc.).

Ponadto podobnie jak i w minionych trzech kwartałach wszystkie uwzględnione w ankiecie warunki udzielania kredytów dla przedsiębiorstw zostały zaostrzone. Dotyczyło to głównie marż pobieranych na kredytach o podwyższonym ryzyku i pozaodsetkowych kosztów kredytu.

Według danych NBP najważniejszą przyczyną zaostrzania polityki kredytowej wobec przedsiębiorstw są nadal negatywne perspektywy rozwoju sytuacji gospodarczej. O tym wspomina około połowa banków, które w III kwartale 2009 roku zaostrzyły kryteria udzielania kredytów.

Banki zapowiadają także, że kryteria przyznawania kredytów długoterminowych będą jeszcze bardziej zaostrzone. Będzie to dotyczyć zarówno kredytów dla dużych, jak i małych i średnich firm.

Jednocześnie w IV kwartale tego roku banki spodziewają się wzrostu popytu na kredyty ze strony przedsiębiorstw. Przede wszystkim wzrost ten ma dotyczyć kredytów krótkoterminowych.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Dybka

Aplikant adwokacki, specjalista w dziedzinie prawa nieruchomości, prawa budowlanego oraz podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK