| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Przedsiębiorcom jest trudniej o kredyt

Przedsiębiorcom jest trudniej o kredyt

W III kwartale tego roku kryteria udzielania kredytów dla przedsiębiorców zostały ponownie zaostrzone – podaje departament systemu finansowego NBP, który publikuje co kwartał raport „Sytuacja na rynku kredytowym”.

NBP podaje, że skala zaostrzenia była jednak mniejsza niż w poprzednich kwartałach, a większość banków nie zdecydowała się na zmianę polityki w tym zakresie.

Według danych raportu zaostrzenie kryteriów w mniejszym stopniu dotyczyło kredytów dla dużych przedsiębiorstw i miało podobną skalę do kredytów krótko- i długoterminowych (procent netto odpowiednio około -9 i -11 proc.).

Z kolei w przypadku kredytów małych i średnich przedsiębiorstw zaostrzenie kryteriów było powszechniejsze i dotyczyło w większym stopniu kredytów długoterminowych (procent netto około -26 proc.) niż krótkoterminowych (procent netto około -13 proc.).

Ponadto podobnie jak i w minionych trzech kwartałach wszystkie uwzględnione w ankiecie warunki udzielania kredytów dla przedsiębiorstw zostały zaostrzone. Dotyczyło to głównie marż pobieranych na kredytach o podwyższonym ryzyku i pozaodsetkowych kosztów kredytu.

Według danych NBP najważniejszą przyczyną zaostrzania polityki kredytowej wobec przedsiębiorstw są nadal negatywne perspektywy rozwoju sytuacji gospodarczej. O tym wspomina około połowa banków, które w III kwartale 2009 roku zaostrzyły kryteria udzielania kredytów.

Banki zapowiadają także, że kryteria przyznawania kredytów długoterminowych będą jeszcze bardziej zaostrzone. Będzie to dotyczyć zarówno kredytów dla dużych, jak i małych i średnich firm.

Jednocześnie w IV kwartale tego roku banki spodziewają się wzrostu popytu na kredyty ze strony przedsiębiorstw. Przede wszystkim wzrost ten ma dotyczyć kredytów krótkoterminowych.

reklama

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

La Strada - Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu

Fundacja podejmuje działania mające na celu zwalczanie handlu kobietami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »