| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Firmy chcą zwiększyć nakłady inwestycyjne

Firmy chcą zwiększyć nakłady inwestycyjne

Polskie firmy działające w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw planują rozwój – poinformował Departament Analiz i Prognoz Ministerstwa Gospodarki.

Departament Analiz i Prognoz Ministerstwa Gospodarki zaznacza, że po raz pierwszy od 2006 roku wzrósł wskaźnik prognozy inwestycji, choć wciąż pozostaje on na niskim poziomie.

Z raportu, który przedstawił resort wynika, że przedsiębiorcy deklarują zamiar ponoszenia nakładów inwestycyjnych, a także tworzenie nowych miejsc pracy. Ponadto coraz większa liczba firm spodziewa się także wzrostu przychodów.

Z badania, w którym wzięło udział 6 tys. firm wynika, że w I półroczu tego roku przedsiębiorstwa przeznaczały środki finansowe w granicach od 5 do 50 tys. zł. na pojazdy, wyposażenie, meble i sprzęt.

Najczęściej inwestowały firmy w których ofercie znalazły się usługi przewozowe, a także działające w branży usługowej.

Z raportu wynika również, że osłabienie gospodarcze, które było odczuwalne w I półroczu br. przedsiębiorcy traktują jako przejściowe. Z kolei wiele firm z dużych miast odpowiedziało, że nie odczuło skutków kryzysu. A co dziesiąty mikroprzedsiębiorca spodziewa się wzrostu przychodów.

Analitycy podkreślają, że przewidywania dotyczące wyniku finansowego w najbliższym półroczu są również bardziej optymistyczne niż w poprzedniej edycji badania.

Badanie ankietowe prowadzone jest przez Ministerstwa Gospodarki od 1998 roku, dwa razy w roku. Jego celem jest zbadanie zmian zachodzących w sektorze MŚP.
Ankietę przeprowadzono w lipcu br. W każdym półroczu ankieta rozsyłana jest do wylosowanej grupy 6000 przedsiębiorstw. Za każdym razem od nowa losuje się próbę reprezentacyjną, nie jest to więc badanie panelowe. W obecnym badaniu otrzymano 600 ankiet.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Kędzia

Przemysław Kędzia, prezes Business Media Software Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK