| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Polskie firmy zwiększają obrót z Czechami

Polskie firmy zwiększają obrót z Czechami

O ponad 23% wzrosła w ciągu dziewięciu miesięcy 2010 roku dynamika wzajemnych obrotów handlowych polsko-czeskich. Była to jedna z przyczyn spotkania wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka z czeskim wicepremierem i ministrem spraw zagranicznych Karelem Schwarzenbergiem. Rozmowy odbyły się 10 grudnia 2010 r. w Warszawie.

– Zacieśnianie współpracy w regionie powinno być priorytetem w relacjach polsko-czeskich – powiedział wicepremier. Podkreślił także, że bliskość geograficzna oraz kulturowa Polski i Czech ułatwia nawiązywanie stosunków biznesowych. W ciągu dziewięciu miesięcy 2010 r. dynamika wzajemnych obrotów handlowych wzrosła o ponad 23 proc. – przypomniał wiceszef polskiego rządu.

Dodał, że ważną rolę we współpracy gospodarczej obu krajów odgrywa także kooperacja w ramach istniejących Euregionów, m.in. Śląska Cieszyńskiego, Silesii, Beskidów i Nysy. – Kolejną okazją do zacieśnienia wzajemnych stosunków biznesowych może być zaplanowane na 2011 r. forum gospodarcze w Brnie. Zależy nam na częstszych spotkaniach firm z naszych krajów – zaznaczył wicepremier Pawlak.

Polecamy: Jak założyć firmę w Czechach

Podczas spotkania ministrowie rozmawiali również o wymianie doświadczeń na temat przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. – Czeska Prezydencja miała miejsce w I połowie 2009 r., a polska zaplanowana jest na II półrocze 2011 r. Chętnie podzielimy się swoimi spostrzeżeniami – powiedział minister Schwarzenberg. Dodał, że w tym czasie Czesi będą przewodzić Grupie Wyszehradzkiej.

Z dniem akcesji do Unii Europejskiej Polska przyjęła prawodawstwo Wspólnot Europejskich w myśl podpisanego w dniu 16 kwietnia 2003 r. Traktatu Akcesyjnego. Utrzymano w mocy te polsko-czeskie umowy międzynarodowe, które nie są w kolizji z acquis communautaire, pozostałe zaś zostały wypowiedziane. Nadal obowiązują m.in.:

  • Umowa między Rządem RP a Rządem RCz w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodów i majątku podpisana 24 czerwca 1993 r. w Warszawie (Dz.U. 1994 nr 47 poz. 189);
  • Umowa między Rządem RP a Rządem RCz o popieraniu i wzajemnej ochronie inwestycji , podpisana w Pradze 16 lipca 1993 roku (Dz.U. 1994 nr 97 poz. 469).

Źródło: MG

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK