| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Polskie firmy zwiększają obrót z Czechami

Polskie firmy zwiększają obrót z Czechami

O ponad 23% wzrosła w ciągu dziewięciu miesięcy 2010 roku dynamika wzajemnych obrotów handlowych polsko-czeskich. Była to jedna z przyczyn spotkania wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka z czeskim wicepremierem i ministrem spraw zagranicznych Karelem Schwarzenbergiem. Rozmowy odbyły się 10 grudnia 2010 r. w Warszawie.

– Zacieśnianie współpracy w regionie powinno być priorytetem w relacjach polsko-czeskich – powiedział wicepremier. Podkreślił także, że bliskość geograficzna oraz kulturowa Polski i Czech ułatwia nawiązywanie stosunków biznesowych. W ciągu dziewięciu miesięcy 2010 r. dynamika wzajemnych obrotów handlowych wzrosła o ponad 23 proc. – przypomniał wiceszef polskiego rządu.

Dodał, że ważną rolę we współpracy gospodarczej obu krajów odgrywa także kooperacja w ramach istniejących Euregionów, m.in. Śląska Cieszyńskiego, Silesii, Beskidów i Nysy. – Kolejną okazją do zacieśnienia wzajemnych stosunków biznesowych może być zaplanowane na 2011 r. forum gospodarcze w Brnie. Zależy nam na częstszych spotkaniach firm z naszych krajów – zaznaczył wicepremier Pawlak.

Polecamy: Jak założyć firmę w Czechach

Podczas spotkania ministrowie rozmawiali również o wymianie doświadczeń na temat przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. – Czeska Prezydencja miała miejsce w I połowie 2009 r., a polska zaplanowana jest na II półrocze 2011 r. Chętnie podzielimy się swoimi spostrzeżeniami – powiedział minister Schwarzenberg. Dodał, że w tym czasie Czesi będą przewodzić Grupie Wyszehradzkiej.

Z dniem akcesji do Unii Europejskiej Polska przyjęła prawodawstwo Wspólnot Europejskich w myśl podpisanego w dniu 16 kwietnia 2003 r. Traktatu Akcesyjnego. Utrzymano w mocy te polsko-czeskie umowy międzynarodowe, które nie są w kolizji z acquis communautaire, pozostałe zaś zostały wypowiedziane. Nadal obowiązują m.in.:

  • Umowa między Rządem RP a Rządem RCz w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodów i majątku podpisana 24 czerwca 1993 r. w Warszawie (Dz.U. 1994 nr 47 poz. 189);
  • Umowa między Rządem RP a Rządem RCz o popieraniu i wzajemnej ochronie inwestycji , podpisana w Pradze 16 lipca 1993 roku (Dz.U. 1994 nr 97 poz. 469).

Źródło: MG

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK