| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Przedsiębiorstwa zaczynają inwestować

Przedsiębiorstwa zaczynają inwestować

Lipiec br. przyniósł obniżenie depozytów przedsiębiorstw o 3% oraz spadek wartości udzielonych im kredytów o 0,7% - podał NBP. „Te dane mogą być pierwszym sygnałem, że przedsiębiorstwa zaczynają inwestować" - ocenia Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

Wartość depozytów przedsiębiorstw skurczyła się natomiast o ponad 5 mld zł. To pierwsza taka sytuacja od roku, bowiem do tej pory depozyty rosły. Zadłużenie firm w instytucjach finansowych spadło o ponad 1,6 mld zł. Z taką tendencją mamy do czynienia od czerwca 2009. Spadek wartości depozytów może być pierwszym, bardzo nieśmiałym sygnałem, że firmy zaczynają inwestować - uruchamiają środki własne akumulowane do tej pory na kontach bankowych. Z badań dużych przedsiębiorstw przeprowadzonych przez PKPP Lewiatan i firmę doradczą Deloitte wynika, że w pierwszej fazie inwestycje mogą być realizowane przede wszystkim w oparciu o środki własne. Na weryfikację tego trendu trzeba będzie jednak trochę poczekać" - komentuje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Polecamy: Jak założyć własną firmę

„Inwestują też samorządy. Ich zadłużenie wobec instytucji finansowych wzrosło w lipcu br. o 1,5 mld zł. To efekt kontynuowania starych i rozpoczynania nowych inwestycji z wykorzystaniem środków z UE. Z jednej strony trzeba się z tego cieszyć, bo w regionach powstają nowe drogi czy wodociągi, z drugiej strony to problem dla ministra finansów, ponieważ rośnie nasz dług publiczny" - dodaje.

Źródło: PKPP Lewiatan

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »