| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Przedsiębiorstwa czują się lepiej

Przedsiębiorstwa czują się lepiej

II kwartał przyniósł poprawę w odniesieniu do kondycji przedsiębiorstw, jednak nadal wstrzymują się z inwestycjami – takie wnioski wyciągnąć można z najnowszego badania koniunktury autorstwa NBP.

Instytut Ekonomiczny NBP co kwartał przeprowadza cykliczne badania koniunktury wysyłając ankiety do przedsiębiorstw z całej Polski. W najnowszej ankiecie z czerwca br. uczestniczyło 996 firm. Z udzielonych przez nie odpowiedzi wynika, że w II kwartale 2010 roku przedsiębiorstwa odnotowały dalszą poprawę swojej sytuacji, ale już w III kwartale – ich zdaniem – nie należy oczekiwać równie silnego wzrostu.

Badanie wykazało, że mimo poprawy sytuacji sektora przedsiębiorstw, wciąż utrzymuje się niska aktywność inwestycyjna. Wiele firm wstrzymuje się z rozpoczęciem nowych przedsięwzięć ze względu na niepewność oczekiwanych zmian koniunktury. Aktywność inwestycyjną ogranicza też niedostateczny popyt (69 proc. wskazań), w tym popyt krajowy (41 proc.) i zagraniczny (28 proc.).

Polecamy: Jak otrzymać dofinansowanie na e-usługę?

W badanym okresie wciąż relatywnie dobra była sytuacja płynnościowa przedsiębiorstw, choć w porównaniu z poprzednim okresem uległa lekkiemu pogorszeniu. Odsetek firm regulujących zobowiązania kredytowe wzrósł do ponad 90 proc. Podobnie jak w poprzednim kwartale, także w drugim kwartale 2010 r. problemy z płynnością najrzadziej zgłaszała energetyka oraz przedsiębiorstwa największe pod względem zatrudnienia. Problemy z płynnością najczęściej dotykały małe i mikro firmy oraz przedsiębiorstwa transportowe – podobnie jak w poprzednim kwartale.

Wraz z planami dotyczącymi wzrostu zatrudnienia wzrósł odsetek przedsiębiorstw planujących podwyższać wynagrodzenia. W III kwartale 2010 r. podwyżki wynagrodzeń planuje prawie 13 proc. firm, przy czym wzrost płac obejmie mniejszą liczbę pracowników, niż w poprzednim kwartale, ale większą niż w analogicznym kwartale 2009 r. „Po uwzględnieniu wielkości przedsiębiorstwa, mierzonej liczba zatrudnionych, można oszacować, że podwyżki wynagrodzeń w III kwartale 2010 r. obejmą 15,4 proc. pracowników” – wyjaśniają autorzy opracowania.

Źródło: NBP

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ireneusz Szczęsny

Ireneusz Szczęsny, Kierownik Zespołu Wsparcia Operacyjnego w Link4

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK