| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Przedsiębiorstwa czują się lepiej

Przedsiębiorstwa czują się lepiej

II kwartał przyniósł poprawę w odniesieniu do kondycji przedsiębiorstw, jednak nadal wstrzymują się z inwestycjami – takie wnioski wyciągnąć można z najnowszego badania koniunktury autorstwa NBP.

Instytut Ekonomiczny NBP co kwartał przeprowadza cykliczne badania koniunktury wysyłając ankiety do przedsiębiorstw z całej Polski. W najnowszej ankiecie z czerwca br. uczestniczyło 996 firm. Z udzielonych przez nie odpowiedzi wynika, że w II kwartale 2010 roku przedsiębiorstwa odnotowały dalszą poprawę swojej sytuacji, ale już w III kwartale – ich zdaniem – nie należy oczekiwać równie silnego wzrostu.

Badanie wykazało, że mimo poprawy sytuacji sektora przedsiębiorstw, wciąż utrzymuje się niska aktywność inwestycyjna. Wiele firm wstrzymuje się z rozpoczęciem nowych przedsięwzięć ze względu na niepewność oczekiwanych zmian koniunktury. Aktywność inwestycyjną ogranicza też niedostateczny popyt (69 proc. wskazań), w tym popyt krajowy (41 proc.) i zagraniczny (28 proc.).

Polecamy: Jak otrzymać dofinansowanie na e-usługę?

W badanym okresie wciąż relatywnie dobra była sytuacja płynnościowa przedsiębiorstw, choć w porównaniu z poprzednim okresem uległa lekkiemu pogorszeniu. Odsetek firm regulujących zobowiązania kredytowe wzrósł do ponad 90 proc. Podobnie jak w poprzednim kwartale, także w drugim kwartale 2010 r. problemy z płynnością najrzadziej zgłaszała energetyka oraz przedsiębiorstwa największe pod względem zatrudnienia. Problemy z płynnością najczęściej dotykały małe i mikro firmy oraz przedsiębiorstwa transportowe – podobnie jak w poprzednim kwartale.

Wraz z planami dotyczącymi wzrostu zatrudnienia wzrósł odsetek przedsiębiorstw planujących podwyższać wynagrodzenia. W III kwartale 2010 r. podwyżki wynagrodzeń planuje prawie 13 proc. firm, przy czym wzrost płac obejmie mniejszą liczbę pracowników, niż w poprzednim kwartale, ale większą niż w analogicznym kwartale 2009 r. „Po uwzględnieniu wielkości przedsiębiorstwa, mierzonej liczba zatrudnionych, można oszacować, że podwyżki wynagrodzeń w III kwartale 2010 r. obejmą 15,4 proc. pracowników” – wyjaśniają autorzy opracowania.

Źródło: NBP

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK