| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Nastroje gospodarcze pozytywne w Europie

Nastroje gospodarcze pozytywne w Europie

Firma Expander po raz kolejny podsumowała najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia (26.07-01.08.2010r.) i oceniła, jak będzie się kształtować najbliższa przyszłość na rynkach. Z danych wynika, iż w całej Europie nastąpiła poprawa nastrojów gospodarczych.

W ubiegłym tygodniu największym echem odbiła się informacja o planowanej podwyżce podatków w Polsce w celu zmniejszenia deficytu budżetowego w kolejnych latach. Idea zmniejszania nierównowagi bilansowej państwa jest jak najbardziej słuszna. Wydaje się jednak, iż powinna odbywać się głównie poprzez zmniejszenie strony kosztowej związanej z ciągle rozrastającymi się wydatkami sektora państwowego, a nie poprzez zwiększanie obciążeń dla podatników. W ten sposób cały naród zapłaci za brak odwagi rządu do przeprowadzenia niezbędnych reform, które uporządkowałyby sektor publiczny. Wzrost podatków jest już praktycznie przesądzony, zatem wszystko wskazuje na to, że od przyszłego roku obowiązywać będą stawki VAT: 6%, 8% oraz 23%. Jednocześnie Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że nie będzie podwyżki podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych oraz podwyżki składki rentowej. Wzrost VAT o 1 punkt procentowy planowany jest przez okres trzech lat, po których ma nastąpić powrót do obecnego poziomu. Tym samym Polska jest kolejnym państwem w Unii Europejskiej, który wdrożył plan działań zmierzający do zmniejszenia deficyt budżetowy w kolejnych latach.

Spośród zeszłotygodniowych danych, bardzo dobre wieści napłynęły z naszej części świata. Wskaźnik nastrojów w gospodarce Komisji Europejskiej w Strefie Euro wspiął się na najwyższy poziom od marca 2008 roku. Lipcowy odczyt wyniósł 101,3, wzrastając o 2,3 punktu m/m. Wzrost odnotował także wskaźnik obliczany dla całej Unii Europejskiej. Oznacza to powrót optymizmu wśród Europejczyków co do dalszych perspektyw gospodarczych. W dużym stopniu przyczynia się do tego dobra koniunktura w największej gospodarce Unii - w Niemczech, która napędza ożywienie również w pozostałych europejskich krajach. Systematycznej poprawie ulega niemiecki rynek pracy, gdzie stopa bezrobocia spadła już do poziomu 7,6%.

Na pogorszenie nastrojów inwestorów wpływały natomiast dane z amerykańskiej gospodarki. Choć sprzedaż nowych domów jednorodzinnych w USA była wyższa o 23,6% niż przed miesiącem to wynikało to z faktu, iż miesiąc wcześniej sprzedaż osiągnęła najniższy poziom w blisko 50-letniej historii tych danych. Rekonwalescencja rynku nieruchomości, który silnie ucierpiał na skutek największego kryzysu od II wojny światowej, zajmie zapewne jeszcze wiele czasu. Zamówienie na produkowane w USA dobra trwałe spadły o 1% w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Dane rozczarowały rynek, który oczekiwał wzrostu zamówień o 1%. Również indeks ufności konsumentów Conference Board odnotował spadek. Wskaźnik osunął się w dół już drugi miesiąc z rzędu, do najniższego poziomu od 5 miesięcy. Wśród amerykańskich konsumentów wracają obawy o dalszą poprawę w gospodarce, w tym w szczególności sytuacji na rynku pracy. Gorszy sentyment konsumentów w USA będzie oddziaływał negatywnie na ponoszone wydatki konsumpcyjne, a te z kolei mają wpływ na sprzedaż detaliczną, która odpowiada za ponad 2/3 zagregowanego popytu w Stanach.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK