| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Jacek Rostowski o ograniczeniu wzrostu wydatków publicznych

Jacek Rostowski o ograniczeniu wzrostu wydatków publicznych

Jacek Rostowski, minister finansów zapowiedział szybkie przekazanie do konsultacji społecznych i międzyresortowych projektu ustawy dotyczącej tzw. reguły wydatkowej. Będzie ona kluczowym elementem planu reformy finansów publicznych – w przyszłości ograniczy wzrost wydatków publicznych.

Podczas sesji inauguracyjnej odbywającego się w Katowicach II Europejskiego Kongresu Gospodarczego, minister Rostowski zapowiedział, że reguła wydatkowa narzuci na obecny i przyszłe rządy dyscyplinę wydatkową.

– Będzie ona ograniczała wzrost wydatków niesztywnych i nowych sztywnych do poziomu inflacji plus 1 proc. – powiedział minister i dodał, że reguła wzmocni bezpieczeństwo finansowe Polski. Zaznaczył jednak, że nie da się tego osiągnąć bez zmian ustawowych, do czego jest konieczna ścisła współpraca rządu i następnego prezydenta.

Zdaniem ministra stan polskiej gospodarki jest znacznie lepszy niż większości krajów europejskich. Polska ma trzeci najniższy w UE wzrost długu publicznego w relacji do PKB po Szwecji i Węgrzech, jeżeli odejmie się od wzrostu i długu środki składane w OFE.

Złożyły się na to mniejsze wydatki budżetowe w 2009 r., oszczędny budżet na 2010 r. oraz program prywatyzacji i wzrost gospodarczy wyższy niż w innych krajach UE. – Był to oczywiście rok zielonej wyspy wzrostu i to powinien być dla nas wszystkich powód do dumy – ocenił minister i podkreślił:

– Polska udowodniła, że najlepszą reakcją na kryzys jest zaufanie do mechanizmów rynkowych i walka z protekcjonizmem finansowym na arenie Unii Europejskiej.

Jednak, według Jacka Rostowskiego, Polsce niezbędne jest dalsze reformowanie finansów publicznych, zwłaszcza że możliwe są kolejne fale kryzysu gospodarczego na świecie.

– Płonące Ateny są dobitnym dowodem – powiedział minister. W jego opinii w nadchodzącym 10-leciu tylko te kraje, które uporają się z nadmiernym deficytem, zapewnią sobie przewagę konkurencyjną i będą w stanie przyciągać inwestycje, gwarantujące rozwój społeczny i technologiczny. Temu właśnie ma służyć przygotowany przez rząd plan rozwoju i konsolidacji finansów publicznych.

MF/IN

Polecamy: Inwestycje.wieszjak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

LeftHand

Firma LeftHand od ponad 15 lat istnieje na rynku oprogramowania księgowego na systemy Linux i Windows.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »