| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Z powodu powodzi ewakuowano 2 tys. osób

Z powodu powodzi ewakuowano 2 tys. osób

Jerzy Miller, minister spraw wewnętrznych i administracji zapoznał się z sytuacją na Śląsku i wziął udział w naradzie z wojewodami, w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim.

Do tej pory w całym kraju ewakuowano łącznie 2 tys. osób. Najgorsza sytuacja nadal utrzymuje się na terenie województwa małopolskiego, śląskiego i podkarpackiego. Trudna sytuacja jest także w województwie świętokrzyskim. Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej informują, że opady deszczu mogą utrzymywać się przez kilka najbliższych dni.

Intensywne opady deszczu prowadzą do podtopień gospodarstw domowych, piwnic, garaży oraz dróg lokalnych. Zniszczeniu ulegają zabudowania, drogi i mosty. Lokalnie występują trudności komunikacyjne. Na zalanych terenach nie ma zagrożenia sanitarno-epidemiologicznego, a ujęcia wody pitnej są bezpieczne.

W województwach najbardziej podtopionych na terenie Małopolski, Śląska, Podkarpacia i w świętokrzyskim pracuje ponad 5,7 tys. ratowników: strażaków PSP i OSP, w tym 500 słuchaczy ze szkół pożarniczych. Od niedzieli strażacy interweniowali na tych terenach około 7 tysięcy razy.

Zapowiadana przez prezydenta Raciborza ewakuacja 9 tysięcy osób nie odbyła się. Ostatecznie ewakuowano tylko 15 osób.

W Piekarach Śląskich na skutek przerwania wału na skutek wylania rzeki Szerlajka strażacy biorą udział w akcji naprawy wału. Zaangażowane są wszystkie służby w mieście, woda jest na bieżąco wypompowywana. Przygotowywane są worki z piaskiem do zabezpieczania okolic.

W miejscowości Bieruń, w województwie śląskim także doszło do przerwania wałów przeciwpowodziowych w wyniku wylania wody z rzeki Przemsza. Na skutek rozmycia zabezpieczeń zalanych zostało 80 gospodarstw domowych. Ewakuowano z tego terenu około 80 osób.

W powiecie chrzanowskim, w gminie Alwernia (województwo małopolskie) we wsi Okleśna strażacy przepompowywują wodę z okolicy w wyniku wylania rzeki Wisły.

W powiecie buskim, na wodowskazie Karsy (województwo świętokrzyskie) sytuacja jest równie trudna. W wyniku zalania terenu ewakuowano około 350 osób.

Służby korzystają ze specjalistycznego sprzętu: pływających transporterów, łodzi ratunkowych, pontonów, agregatów, ciężkiego sprzętu inżynieryjnego, samochodów terenowych i śmigłowców.

MSWiA/IN

Polecamy: Firma.wieszjak.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK