| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Z powodu powodzi ewakuowano 2 tys. osób

Z powodu powodzi ewakuowano 2 tys. osób

Jerzy Miller, minister spraw wewnętrznych i administracji zapoznał się z sytuacją na Śląsku i wziął udział w naradzie z wojewodami, w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim.

Do tej pory w całym kraju ewakuowano łącznie 2 tys. osób. Najgorsza sytuacja nadal utrzymuje się na terenie województwa małopolskiego, śląskiego i podkarpackiego. Trudna sytuacja jest także w województwie świętokrzyskim. Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej informują, że opady deszczu mogą utrzymywać się przez kilka najbliższych dni.

Intensywne opady deszczu prowadzą do podtopień gospodarstw domowych, piwnic, garaży oraz dróg lokalnych. Zniszczeniu ulegają zabudowania, drogi i mosty. Lokalnie występują trudności komunikacyjne. Na zalanych terenach nie ma zagrożenia sanitarno-epidemiologicznego, a ujęcia wody pitnej są bezpieczne.

W województwach najbardziej podtopionych na terenie Małopolski, Śląska, Podkarpacia i w świętokrzyskim pracuje ponad 5,7 tys. ratowników: strażaków PSP i OSP, w tym 500 słuchaczy ze szkół pożarniczych. Od niedzieli strażacy interweniowali na tych terenach około 7 tysięcy razy.

Zapowiadana przez prezydenta Raciborza ewakuacja 9 tysięcy osób nie odbyła się. Ostatecznie ewakuowano tylko 15 osób.

W Piekarach Śląskich na skutek przerwania wału na skutek wylania rzeki Szerlajka strażacy biorą udział w akcji naprawy wału. Zaangażowane są wszystkie służby w mieście, woda jest na bieżąco wypompowywana. Przygotowywane są worki z piaskiem do zabezpieczania okolic.

W miejscowości Bieruń, w województwie śląskim także doszło do przerwania wałów przeciwpowodziowych w wyniku wylania wody z rzeki Przemsza. Na skutek rozmycia zabezpieczeń zalanych zostało 80 gospodarstw domowych. Ewakuowano z tego terenu około 80 osób.

W powiecie chrzanowskim, w gminie Alwernia (województwo małopolskie) we wsi Okleśna strażacy przepompowywują wodę z okolicy w wyniku wylania rzeki Wisły.

W powiecie buskim, na wodowskazie Karsy (województwo świętokrzyskie) sytuacja jest równie trudna. W wyniku zalania terenu ewakuowano około 350 osób.

Służby korzystają ze specjalistycznego sprzętu: pływających transporterów, łodzi ratunkowych, pontonów, agregatów, ciężkiego sprzętu inżynieryjnego, samochodów terenowych i śmigłowców.

MSWiA/IN

Polecamy: Firma.wieszjak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bernard Waszczyk

Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »