| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > MF o zasadach rotacji na stanowisku wiceprezesa Europejskiego Banku Inwestycyjnego

MF o zasadach rotacji na stanowisku wiceprezesa Europejskiego Banku Inwestycyjnego

W nawiązaniu do doniesień medialnych z dnia 25 lutego br. w sprawie zasad obsady stanowiska Wiceprezesa Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) Ministerstwo Finansów informuje, że Polska respektuje i w związku z tym w pełni wywiąże się z zawartych do tej pory porozumień w tym zakresie w gronie Konstytuanty EBI, w której znajduje się Polska.

Państwa członkowskie, które posiadają mniejsze udziały w kapitale EBI, pogrupowane są w tak zwane konstytuanty posiadające porównywalną wielkość udziałów do państw o największych udziałach. Skład Konstytuanty EBI, w której znajduje się Polska, jest obecnie następujący: Bułgaria, Cypr, Czechy, Malta, Polska, Słowacja, Słowenia i Węgry. Konstytuancie przyznano w strukturze EBI stanowisko m.in. jednego Wiceprezesa (Członka Komitetu Zarządzającego). Na mocy porozumienia między ministrami finansów z krajów Konstytuanty kandydat na to stanowisko jest nominowany wyłącznie przez kraje Europy Centralnej (bez Cypru i Malty).

W celu zapewnienia odpowiednio częstej rotacji na stanowisku Wiceprezesa przyjęto zasadę skrócenia 6-letniej kadencji nominowanego przez Konstytuantę Wiceprezesa do 3 lat. Porozumienie zostało zawarte w 2004 r., a następnie zostało zmodyfikowane w tym samym trybie w 2006 r. w wyniku rozszerzenia Unii Europejskiej, które spowodowało zmiany składu Konstytuanty.

Na podstawie wyżej wymienionych porozumień pierwszą trzyletnią kadencję sprawował przedstawiciel Republiki Czech, a następnie od sierpnia 2007 r. przedstawiciel Polski. Obsada tego stanowiska w trzyletnich kadencjach kształtuje się dalej, tj. od sierpnia 2010 r., następująco: Słowenia, Węgry, Słowacja i Bułgaria.

Porozumienie pozostaje wiążące dla umawiających się stron. Wejście w życie Traktatu Lizbońskiego nie miało żadnego wpływu na ważność porozumienia zawartego w 2006 r., gdyż nie wprowadziło zmian w strukturze stanowisk EBI. Wyrazem pozostawania w mocy tego porozumienia są m.in. decyzje, które zostały zawarte na mocy tego porozumienia podczas posiedzenia Rady Dyrektorów EBI w dniu 2 lutego 2010 r.

MF/IN

Zobacz także: Finanse osobiste Wieszjak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK