| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > MF o zasadach rotacji na stanowisku wiceprezesa Europejskiego Banku Inwestycyjnego

MF o zasadach rotacji na stanowisku wiceprezesa Europejskiego Banku Inwestycyjnego

W nawiązaniu do doniesień medialnych z dnia 25 lutego br. w sprawie zasad obsady stanowiska Wiceprezesa Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) Ministerstwo Finansów informuje, że Polska respektuje i w związku z tym w pełni wywiąże się z zawartych do tej pory porozumień w tym zakresie w gronie Konstytuanty EBI, w której znajduje się Polska.

Państwa członkowskie, które posiadają mniejsze udziały w kapitale EBI, pogrupowane są w tak zwane konstytuanty posiadające porównywalną wielkość udziałów do państw o największych udziałach. Skład Konstytuanty EBI, w której znajduje się Polska, jest obecnie następujący: Bułgaria, Cypr, Czechy, Malta, Polska, Słowacja, Słowenia i Węgry. Konstytuancie przyznano w strukturze EBI stanowisko m.in. jednego Wiceprezesa (Członka Komitetu Zarządzającego). Na mocy porozumienia między ministrami finansów z krajów Konstytuanty kandydat na to stanowisko jest nominowany wyłącznie przez kraje Europy Centralnej (bez Cypru i Malty).

W celu zapewnienia odpowiednio częstej rotacji na stanowisku Wiceprezesa przyjęto zasadę skrócenia 6-letniej kadencji nominowanego przez Konstytuantę Wiceprezesa do 3 lat. Porozumienie zostało zawarte w 2004 r., a następnie zostało zmodyfikowane w tym samym trybie w 2006 r. w wyniku rozszerzenia Unii Europejskiej, które spowodowało zmiany składu Konstytuanty.

Na podstawie wyżej wymienionych porozumień pierwszą trzyletnią kadencję sprawował przedstawiciel Republiki Czech, a następnie od sierpnia 2007 r. przedstawiciel Polski. Obsada tego stanowiska w trzyletnich kadencjach kształtuje się dalej, tj. od sierpnia 2010 r., następująco: Słowenia, Węgry, Słowacja i Bułgaria.

Porozumienie pozostaje wiążące dla umawiających się stron. Wejście w życie Traktatu Lizbońskiego nie miało żadnego wpływu na ważność porozumienia zawartego w 2006 r., gdyż nie wprowadziło zmian w strukturze stanowisk EBI. Wyrazem pozostawania w mocy tego porozumienia są m.in. decyzje, które zostały zawarte na mocy tego porozumienia podczas posiedzenia Rady Dyrektorów EBI w dniu 2 lutego 2010 r.

MF/IN

Zobacz także: Finanse osobiste Wieszjak.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Majszak

Ekspert z zakresu odszkodowań i ubezpieczeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK