| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Metody finansowania transakcji fuzji i przejęć w Polsce

Metody finansowania transakcji fuzji i przejęć w Polsce

Transakcje fuzji i przejęć na rynku polskim są powszechne. Dążenie do zwiększania grupy kapitałowej związane jest z oczekiwaniami akcjonariuszy co do wzrostu pozycji rynkowej podmiotu, w który zainwestowali swoje pieniądze.

Obecnie na świecie od kilkunastu lat, a w Polsce od kilku lat, obserwowane są nowe trendy w dziedzinie zarządzania, polegające na dążeniu do wzrostu wartości przedsiębiorstwa. Chodzi o to, aby firmy były tak zarządzane i w efekcie generowały takie wyniki finansowe, które będą prowadzić do wzrostu wartości akcji posiadanych przez akcjonariuszy tychże firm.

Dokonywane na rynku transakcje fuzji i przejęć przeprowadza się, ponieważ analiza finansowa i ekonomiczna wskazuje, iż w wyniku połączenia można uzyskać efekt synergii, tj. spadek kosztów funkcjonowania firmy, różnego typu oszczędności przy jednoczesnym zwiększeniu mocy produkcyjnych lub udziału w rynku, co w efekcie prowadzi do zwiększenia dodatnich przepływów pieniężnych, a tym samym zwiększenia wartości przedsiębiorstwa. Mówiąc językiem potocznym efekt synergii to zaprzeczenie matematycznej zasady, że 1 + 1 = 2, gdyż w ekonomii dzięki efektowi synergii można uzyskać zaskakujące wyniki, które matematycznie można zobrazować jako równanie np. 1 + 1 = 5

Z drugiej strony łączące się firmy mogą skorzystać na zmniejszeniu obciążeń podatkowych płaconych fiskusowi. Motywem fuzji, konsolidacji lub przejęć może być również dostrzeżenie przez uczestników rynkowych niedoszacowania spółki. Owo niedoszacowanie może na przykład powstać wówczas, gdy wartość rynkowa akcji danego przedsiębiorstwa będzie niższa niż wartość rynkowa jego majątku.

dr Marta Kardyś

specjalista z dziedziny finansów przedsiębiorstw

 

 

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SLOWLAJF - Fundacja Przeciw Wypaleniu Zawodowemu

SLOWLAJF - Fundacja Przeciw Wypaleniu Zawodowemu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK