| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Kredyt pod unijne dotacje

Kredyt pod unijne dotacje

Kredyty o charakterze inwestycyjnym potrzebne są większości przedsiębiorstw, które chcą skorzystać z dofinansowania planowanego przedsięwzięcia ze środków Unii Europejskiej.


Potrzeba kredytów dla firm chcących skorzystać ze środków unijnych wynika z faktu, iż przy większości projektów niezbędny jest wkład własny, ale i z okoliczności, że dofinansowanie wypłacane jest po zrealizowaniu projektu.

W pierwszym przypadku jest to więc kredyt na wkład własny i może być to pożyczka o dowolnym charakterze, w tym dowolny kredyt inwestycyjny z zabezpieczeniem np. w postaci poręczenia. Natomiast gdy rzecz idzie o finansowanie samego przedsięwzięcia, które w późniejszym okresie zostanie zwrócone w formie dotacji ze środków unijnych, w ofercie większości banków formatujących swoje produkty finansowe pod klienta korporacyjnego znajdują się specjalne produkty, umownie określane mianem kredytów pod dotacje z Unii Europejskiej.

Specyfiką kredytów pod dotacje jest przede wszystkim sposób wypłaty pożyczonych pieniędzy oraz zwrot kapitału. Uruchomienie kredytu następuje po dostarczeniu przez kredytobiorcę umowy o dofinansowanie oraz przez realizację dyspozycji kredytobiorcy w ciężar rachunku kredytowego, jednorazowo albo w transzach, bezgotówkowo w formie przelewu środków na rachunek projektu.

Natomiast spłata kapitału następuje z dotacji lub ze środków własnych kredytobiorcy. Co istotne, ze względu na specyfikę rozliczeń, większość kredytobiorców dopuszcza spłatę kapitału jednorazowo na koniec okresu kredytowania. Oznacza to, że w czasie trwania projektu dotowanego ze środków unijnych, a w praktyce w tym okresie finansowanego z omawianego kredytu inwestycyjnego, kredytobiorca może obsługiwać jedynie spłatę odsetek.

Warto też zauważyć, że w związku z tym, iż kredyt uruchamiany jest dopiero po dostarczeniu przez kredytobiorcę umowy o dofinansowanie ze środków unijnych, bank może zadowolić się zabezpieczeniem w postaci przelewu wierzytelności pieniężnej z umowy o dofinansowanie. Dodatkowo mogą to być weksle in blanco.

Ponadto maksymalna wysokość kredytu nie może przekraczać kwoty dotacji wskazanej w umowie o dofinansowanie, zaś okres kredytowania nie powinien być dłuższy niż planowany termin wpływu dotacji.

Warto też dodać, że stosowane przez większość banków regulaminy przyznawania kredytów pod dotacje przewidują, iż w przypadku, kiedy kredyt nie zostanie spłacony w umownym terminie ze względu na przesunięty czas otrzymania dotacji, kredytobiorca może uzyskać w banku przedłużenie terminu spłaty zadłużenia w drodze aneksu do umowy.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Biernacki

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK