| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Rodzaj leasingu można dostosować do potrzeb

Rodzaj leasingu można dostosować do potrzeb

Z leasingu nieruchomości korzystają przede wszystkim średnie i duże firmy, natomiast wyleasingować samochód albo park maszynowy może każdy nawet drobny przedsiębiorca.


Umowa leasingu polega na odpłatnym przekazaniu przez leasingodawcę na rzecz leasingobiorcy określonego przedmiotu do użytkowania. Nie jest ona uregulowana w polskim prawie cywilnym. Zalicza się ją do tzw. umów nienazwanych.

Zawierana jest między leasingodawcą, czyli przedsiębiorcą, który przekazuje do odpłatnego używania rzecz w leasing, a leasingobiorcą, który zobowiązuje się przyjąć tę rzecz do okresowego używania. Strony określają w niej okres używania przedmiotu leasingu, wysokość opłaty leasingowej oraz ewentualną możliwość nabycia przedmiotu leasingu na własność.

Umowa zawiera pewne cechy umowy dzierżawy, użyczenia oraz sprzedaży na raty. Natomiast w czystej postaci nie jest żadną z tych umów. Przy umowie użyczenia powinien występować element bezpłatnego używania rzeczy, a umowa leasingu ma zawsze charakter odpłatny.

Z kolei przy umowie sprzedaży na raty kupujący staje się właścicielem rzeczy, a następnie płaci raty ustalone w umowie. Natomiast podmiot oddający przedmiot w leasing przez cały czas umowy jest właścicielem rzeczy.

Umowa leasingu może mieć dwie formy: leasingu z ukierunkowaniem na zwrot lub leasingu z ukierunkowaniem na sprzedaż po zakończeniu okresu użytkowania. Przez cały czas trwania umowy firma leasingowa jest prawnym właścicielem przedmiotu umowy. Stosuje przy tym takie zabezpieczenia, które gwarantują jej prawidłową realizację umowy i uzyskanie przewidywanych korzyści ekonomicznych. Umowa korzystna jest też dla leasingobiorcy, ponieważ może używać na przykład samochodu albo parku maszynowego, a nie musi od razu uiścić ceny zakupu tej rzeczy, a w dodatku przy tym zaciągać wysoko oprocentowanego kredytu.

Stosunkowo nową w Polsce formą jest leasing nieruchomości. W ramach umowy przekazywane są do użytkownika obiekty biurowe, handlowo-usługowe, magazynowe, hotele i pensjonaty. Korzystają z niego przede wszystkim średnie i duże firmy, które stać na terminowe regulowanie wysokich opłat leasingowych przez długi okres trwania umowy.

Przy leasingu nieruchomości stosowane są obie podstawowe formy, w jakich występuje ta umowa w obrocie gospodarczym: operacyjny i finansowy. Przy leasingu operacyjnym nieruchomości gromadzona jest kaucja, czego nie ma w razie wyleasingowania ruchomości. Przyczyną jest wysoka wartość wykupu nieruchomości. Leasingobiorca wpłaca kaucję w ratach miesięcznych razem z ratą leasingową.

Przy leasingowaniu nieruchomości biurowych najczęściej przyjmuje się opcję leasingu zwrotnego.

Do zalet korzystania z leasingu nieruchomości należy niewątpliwie możliwość finansowania zakupu jej przez długi okres oraz rozłożenia w czasie kosztów podatkowych. Skraca się też przy tym okres amortyzacji budynku, a po zakończeniu okresu leasingu istnieje możliwość odkupienia nieruchomości.

Najczęściej oferta finansowa leasingu opracowywana jest indywidualnie zgodnie z wymaganiami klienta, czyli zupełnie inaczej niż w przypadku leasingu ruchomości o niewielkiej wartości.

Ważne!

Do zalet korzystania z leasingu nieruchomości należy możliwość finansowania zakupu jej przez długi okres oraz rozłożenia w czasie kosztów podatkowych. Skraca się też przy tym okres amortyzacji budynku, a po zakończeniu okresu leasingu istnieje możliwość odkupienia nieruchomości

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK