REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pozyskiwanie środków na inwestycje

Michał Macierzyński
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Kredyt inwestycyjny można przeznaczyć na dowolny cel, np. zakup lokalu, maszyn lub refinansowanie dotychczasowych kredytów. Niestety, największe szanse na otrzymanie takiego kredytu mają firmy, które działają na rynku co najmniej od roku.

Rozwijające się dzięki dobrej koniunkturze firmy coraz częściej potrzebują zewnętrznego źródła finansowania. Z pomocą przychodzą im instytucje finansowe, które w ciągu ostatnich miesięcy znacznie zliberalizowały zasady udzielania kredytów. Pojawiły się m.in. pierwsze oferty kredytów dla firm rozpoczynających działalność.

REKLAMA

Od tysięcy do milionów

REKLAMA

Banki oferują kilka możliwości kredytowania działalności firmy. Od najprostszej - limitu kredytowego w rachunku bieżącym firmy, aż po kredyty inwestycyjne, których kwoty mogą wynosić nawet kilka milionów złotych. Jednak okazuje się, że te ostatnie są nadal zastrzeżone dla przedsiębiorstw, które funkcjonują na rynku od minimum roku.

W rzeczywistości szanse na otrzymanie kredytu na w miarę dogodnych warunkach mają przedsiębiorstwa działające przynajmniej trzy lata. Rodzaj zabezpieczenia zależy od kondycji finansowej klienta. Zabezpieczeniem mogą być m.in. hipoteka lub zastaw na środkach transportu. Im bardziej ryzykowny klient i wyższa kwota kredytu, tym zabezpieczenie musi być solidniejsze.

Od przedsiębiorstw działających krócej niż rok banki wymagają 100-proc. zabezpieczenia kredytu. Dla wielu firm jest to bariera nie do pokonania. To uzasadnione działanie ze strony banku - ze statystyk wynika, że najwięcej przedsiębiorstw upada w ciągu dwóch pierwszych lat działalności. Szerszy wachlarz produktów kredytowych otwiera się dla firmy zazwyczaj po przekroczeniu dwóch lat działalności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Tego rodzaju kredyt może być przeznaczony między innymi na zakup lokalu dla firmy. W ciągu ostatnich miesięcy gwałtowny boom na rynku nieruchomości wywindował ich ceny do granic możliwości. Wraz ze wzrostem kosztów zakupu nieruchomości w górę poszły także wartości zaciąganych kredytów. Jednak nadal w wielu wypadkach zaciągnięcie kredytu inwestycyjnego na zakup lokalu może być bardziej opłacalne niż dzierżawa lub wynajem nieruchomości.

Kredyty inwestycyjne wykorzystuje się jednak również w inny sposób. O ile na przykład samochody najczęściej się leasinguje, to przy zakupie maszyn i urządzeń, a nawet oprogramowania, firmy sięgają chętniej po kredyt inwestycyjny. W ostatnim okresie to efekt zmian podatkowych i możliwości jednorazowej amortyzacji środków.

Standardowo kredyt inwestycyjny udzielany jest na okres maksymalnie pięć - dziesięć lat, ale w kilku instytucjach firma może rozłożyć pożyczkę nawet na 25 lat (np. PKO BP). Standardowo okres kredytowania nie może jednak przekroczyć okresu amortyzacji kredytowanego przedmiotu inwestycji, chociaż jeśli istnieje zabezpieczenie w postaci hipoteki, banki mogą znacząc wydłużać okres spłaty, co najwyżej zmniejszając stopniowo kwotę do wykorzystania. Oprocentowanie kredytu opiera się na stawce WIBOR lub LIBOR, w zależności od waluty kredytu, powiększonej o marżę banku.

Stosowane zabezpieczenia

Zabezpieczeniem kredytu jest zwykle weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową. Zazwyczaj przy kredycie inwestycyjnym banki wymagają zabezpieczenia majątkowego (hipoteka, przewłaszczenie, zastaw rejestrowy). Niekiedy jednak wystarcza poręczenie cywilne lub wekslowe bądź gwarancja innego banku.

Bardzo pożądanym przez banki zabezpieczeniem jest hipoteka. Bez niej trudno często wnioskować o wyższy kredyt. Ma ona również wpływ na wysokość oprocentowania. Na niej również oparte są innowacyjne produkty kredytowe, takie jak firmowa linia kredytowa oferowana m.in. przez MultiBank.

Zalety kredytu

Kredyt inwestycyjny po pierwsze ma dość atrakcyjne oprocentowanie, po drugie prowizję płaci się tylko raz, przy jego udzielaniu. To duża różnica w porównaniu chociażby z kredytem w rachunku, gdzie taka prowizja w wysokości nawet 4 proc. pobierana jest co roku. Kolejną różnicą jest fakt, że kredyt inwestycyjny spłacany jest zazwyczaj co miesiąc lub kwartał w ratach. Przypomina to zatem konstrukcję tradycyjnego kredytu ratalnego, z tą różnicą, że ma od niego niższe oprocentowanie.

Mali przedsiębiorcy zaciągają kredyt inwestycyjny głównie w banku, w którym posiadają podstawowy rachunek. Najczęściej dzieje się tak nie ze względu na atrakcyjne warunki cenowe, ale szybszą obsługę. Coraz częściej bowiem banki rezygnują z wielu formalności, oferując kredyty o bardzo wysokich kwotach, bez większych zabezpieczeń. Przed wyborem banku, który udzieli kredytu inwestycyjnego, warto też przejrzeć oferty innych instytucji, np. firm leasingowych.

Oferta kredytów inwestycyjnych w wybranych bankach

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MICHAŁ MACIERZYŃSKI

analityk bankier.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

REKLAMA

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

REKLAMA