| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Pozyskiwanie środków na inwestycje

Pozyskiwanie środków na inwestycje

Kredyt inwestycyjny można przeznaczyć na dowolny cel, np. zakup lokalu, maszyn lub refinansowanie dotychczasowych kredytów. Niestety, największe szanse na otrzymanie takiego kredytu mają firmy, które działają na rynku co najmniej od roku.


Rozwijające się dzięki dobrej koniunkturze firmy coraz częściej potrzebują zewnętrznego źródła finansowania. Z pomocą przychodzą im instytucje finansowe, które w ciągu ostatnich miesięcy znacznie zliberalizowały zasady udzielania kredytów. Pojawiły się m.in. pierwsze oferty kredytów dla firm rozpoczynających działalność.

Banki oferują kilka możliwości kredytowania działalności firmy. Od najprostszej - limitu kredytowego w rachunku bieżącym firmy, aż po kredyty inwestycyjne, których kwoty mogą wynosić nawet kilka milionów złotych. Jednak okazuje się, że te ostatnie są nadal zastrzeżone dla przedsiębiorstw, które funkcjonują na rynku od minimum roku.

W rzeczywistości szanse na otrzymanie kredytu na w miarę dogodnych warunkach mają przedsiębiorstwa działające przynajmniej trzy lata. Rodzaj zabezpieczenia zależy od kondycji finansowej klienta. Zabezpieczeniem mogą być m.in. hipoteka lub zastaw na środkach transportu. Im bardziej ryzykowny klient i wyższa kwota kredytu, tym zabezpieczenie musi być solidniejsze.

Od przedsiębiorstw działających krócej niż rok banki wymagają 100-proc. zabezpieczenia kredytu. Dla wielu firm jest to bariera nie do pokonania. To uzasadnione działanie ze strony banku - ze statystyk wynika, że najwięcej przedsiębiorstw upada w ciągu dwóch pierwszych lat działalności. Szerszy wachlarz produktów kredytowych otwiera się dla firmy zazwyczaj po przekroczeniu dwóch lat działalności.

Tego rodzaju kredyt może być przeznaczony między innymi na zakup lokalu dla firmy. W ciągu ostatnich miesięcy gwałtowny boom na rynku nieruchomości wywindował ich ceny do granic możliwości. Wraz ze wzrostem kosztów zakupu nieruchomości w górę poszły także wartości zaciąganych kredytów. Jednak nadal w wielu wypadkach zaciągnięcie kredytu inwestycyjnego na zakup lokalu może być bardziej opłacalne niż dzierżawa lub wynajem nieruchomości.

Kredyty inwestycyjne wykorzystuje się jednak również w inny sposób. O ile na przykład samochody najczęściej się leasinguje, to przy zakupie maszyn i urządzeń, a nawet oprogramowania, firmy sięgają chętniej po kredyt inwestycyjny. W ostatnim okresie to efekt zmian podatkowych i możliwości jednorazowej amortyzacji środków.

Standardowo kredyt inwestycyjny udzielany jest na okres maksymalnie pięć - dziesięć lat, ale w kilku instytucjach firma może rozłożyć pożyczkę nawet na 25 lat (np. PKO BP). Standardowo okres kredytowania nie może jednak przekroczyć okresu amortyzacji kredytowanego przedmiotu inwestycji, chociaż jeśli istnieje zabezpieczenie w postaci hipoteki, banki mogą znacząc wydłużać okres spłaty, co najwyżej zmniejszając stopniowo kwotę do wykorzystania. Oprocentowanie kredytu opiera się na stawce WIBOR lub LIBOR, w zależności od waluty kredytu, powiększonej o marżę banku.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK