| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Inwestycja powinna być płynna i bezpieczna

Inwestycja powinna być płynna i bezpieczna

Alternatywnym dla lokat bankowych sposobem lokowania nadwyżek finansowych firm są fundusze inwestycyjne. Można na nich zyskać więcej, ale ta forma inwestowania niesie ryzyko.


Porównując wyniki funduszy inwestycyjnych z oprocentowaniem lokat bankowych dla przedsiębiorstw te pierwsze prezentują się wyraźnie atrakcyjniej. Tak przynajmniej było w ostatnich kilku latach. Obu sposobów lokowania pieniędzy nie można jednak ze sobą porównywać. W okresie giełdowej hossy fundusze potrafią zarabiać po kilkadziesiąt procent rocznie. Mowa tu oczywiście o funduszach o ryzykownych strategiach, a więc inwestujących w części lub całości na rynku akcji. Z kolei oprocentowanie lokat bankowych to najwyżej 3-4 proc. w skali roku. Co więcej, w przypadku zerwania lokaty przed terminem traci się prawo do odsetek. Jej zaletą jest na pewno bezpieczeństwo inwestycji - z góry określona stopa zwrotu, czego nie można powiedzieć o funduszach. W czasie korekty czy bessy na takiej inwestycji równie dobrze można stracić, a na straty firma nie może sobie pozwolić.

- Nadwyżki finansowe firm są zwykle lokowane na krótkie okresy, po czym środki te są pożytkowane na statutową działalność - inwestycje w majątek obrotowy i trwały. Stąd firmy prowadzące określoną działalność, jeśli zdecydują się lokować nadwyżki w fundusze inwestycyjne, powinny wybierać te produkty, które charakteryzują się wysokim bezpieczeństwem i płynnością - mówi Piotr Banasik, specjalista w departamencie centrum inwestycyjnego Deutsche Bank PBC.

Do takich produktów zaliczane są fundusze pieniężne i obligacji. Pierwsze inwestują m.in. w bony skarbowe, lokaty bankowe, obligacje skarbowe, drugie w bony i obligacje skarbowe oraz papiery dłużne emitowane przez przedsiębiorstwa.

- Krótkoterminowe lokowanie nadwyżek w jednostki funduszy jest efektywną formą przejściowego zagospodarowania środków. Atutem jest fakt, że inwestując w fundusze, firma nie musi zatrudniać specjalistów od inwestycji. W przypadku inwestycji krótkoterminowych, np. sześciomiesięcznych, najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się zakup jednostek funduszu pieniężnego stanowiącego alternatywę dla lokat bankowych. Rzadko spotykaną formą lokowania nadwyżek są inwestycje w fundusze o podwyższonym ryzyku - zrównoważone i akcyjne. Należy pamiętać, że inwestycje w tę grupę funduszy powinien charakteryzować długi horyzont czasowy - radzi Piotr Banasik.

Mimo że fundusze obligacji i pieniężne cechuje stosunkowo niskie ryzyko inwestycyjne, nigdy nie można go wykluczyć.

- W przypadku funduszy pieniężnych ryzyko inwestycyjne praktycznie nie występuje. Są to fundusze inwestujące wyłącznie w krótkoterminowe instrumenty finansowe. Może się w nich pojawić minimalne ryzyko kredytowe, gdy fundusz zainwestuje w papiery wartościowe wyemitowane przez przedsiębiorstwo. Bardzo dobra sytuacja gospodarcza to ryzyko jednak minimalizuje - mówi Dariusz Lasek, zarządzający w Union Investment TFI.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Łunio

Niezależny ekspert ds. programu Płatnik. Były wieloletni administrator przekazu elektronicznego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Odpowiadał za administrację siecią i aplikacjami interakcyjnymi (m.in. programem Płatnik) w Kompleksowym Systemie Informatycznym i od strony klienta ZUS. Doświadczony szkoleniowiec.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK