| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Inwestycja powinna być płynna i bezpieczna

Inwestycja powinna być płynna i bezpieczna

Alternatywnym dla lokat bankowych sposobem lokowania nadwyżek finansowych firm są fundusze inwestycyjne. Można na nich zyskać więcej, ale ta forma inwestowania niesie ryzyko.


Porównując wyniki funduszy inwestycyjnych z oprocentowaniem lokat bankowych dla przedsiębiorstw te pierwsze prezentują się wyraźnie atrakcyjniej. Tak przynajmniej było w ostatnich kilku latach. Obu sposobów lokowania pieniędzy nie można jednak ze sobą porównywać. W okresie giełdowej hossy fundusze potrafią zarabiać po kilkadziesiąt procent rocznie. Mowa tu oczywiście o funduszach o ryzykownych strategiach, a więc inwestujących w części lub całości na rynku akcji. Z kolei oprocentowanie lokat bankowych to najwyżej 3-4 proc. w skali roku. Co więcej, w przypadku zerwania lokaty przed terminem traci się prawo do odsetek. Jej zaletą jest na pewno bezpieczeństwo inwestycji - z góry określona stopa zwrotu, czego nie można powiedzieć o funduszach. W czasie korekty czy bessy na takiej inwestycji równie dobrze można stracić, a na straty firma nie może sobie pozwolić.

- Nadwyżki finansowe firm są zwykle lokowane na krótkie okresy, po czym środki te są pożytkowane na statutową działalność - inwestycje w majątek obrotowy i trwały. Stąd firmy prowadzące określoną działalność, jeśli zdecydują się lokować nadwyżki w fundusze inwestycyjne, powinny wybierać te produkty, które charakteryzują się wysokim bezpieczeństwem i płynnością - mówi Piotr Banasik, specjalista w departamencie centrum inwestycyjnego Deutsche Bank PBC.

Do takich produktów zaliczane są fundusze pieniężne i obligacji. Pierwsze inwestują m.in. w bony skarbowe, lokaty bankowe, obligacje skarbowe, drugie w bony i obligacje skarbowe oraz papiery dłużne emitowane przez przedsiębiorstwa.

- Krótkoterminowe lokowanie nadwyżek w jednostki funduszy jest efektywną formą przejściowego zagospodarowania środków. Atutem jest fakt, że inwestując w fundusze, firma nie musi zatrudniać specjalistów od inwestycji. W przypadku inwestycji krótkoterminowych, np. sześciomiesięcznych, najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się zakup jednostek funduszu pieniężnego stanowiącego alternatywę dla lokat bankowych. Rzadko spotykaną formą lokowania nadwyżek są inwestycje w fundusze o podwyższonym ryzyku - zrównoważone i akcyjne. Należy pamiętać, że inwestycje w tę grupę funduszy powinien charakteryzować długi horyzont czasowy - radzi Piotr Banasik.

Mimo że fundusze obligacji i pieniężne cechuje stosunkowo niskie ryzyko inwestycyjne, nigdy nie można go wykluczyć.

- W przypadku funduszy pieniężnych ryzyko inwestycyjne praktycznie nie występuje. Są to fundusze inwestujące wyłącznie w krótkoterminowe instrumenty finansowe. Może się w nich pojawić minimalne ryzyko kredytowe, gdy fundusz zainwestuje w papiery wartościowe wyemitowane przez przedsiębiorstwo. Bardzo dobra sytuacja gospodarcza to ryzyko jednak minimalizuje - mówi Dariusz Lasek, zarządzający w Union Investment TFI.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK