| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Jaka polityka w zakresie wypłat dywidend przynosi najlepsze efekty

Jaka polityka w zakresie wypłat dywidend przynosi najlepsze efekty

Wypłacane dywidendy mają wpływ na stosunek właścicieli do spółki, na aktualne i przyszłe relacje inwestorskie. Przyjęta polityka powinna uwzględniać z jednej strony oczekiwania właścicieli, a z drugiej - plany inwestycyjne spółki oraz możliwości pozyskania dodatkowych kapitałów.


W praktyce kierownictwa firm często rekomendują prowadzenie rezydualnej polityki dywidend. Zgodnie z tym podejściem należy wyjaśnić, jak dużymi środkami własnymi i obcymi firma może dysponować oraz jakie projekty inwestycyjne można byłoby w firmie podjąć. Zastosowanie rezydualnego podejścia sprowadza się do porównania z jednej strony projektów inwestycyjnych i ich efektywności, a z drugiej - narastania krańcowych kosztów kapitału2.


Na dywidendy można przeznaczyć jedynie resztową nadwyżkę posiadanych środków nad planowanymi wydatkami inwestycyjnymi. Proces wyznaczenia dywidend realizowany jest w następujących etapach3:

1. Przygotowana zostaje lista propozycji projektów inwestycyjnych. Porządkuje się je od najbardziej do mniej efektywnych. Miarą efektywności inwestycji jest wielkość wewnętrznej stopy zwrotu. Na tej podstawie przygotowany zostaje optymalny plan inwestycyjny (IOS), porządkujący projekty w kolejności od tych o najwyższej stopie zwrotu do tych o niższej stopie zwrotu.

2. Przygotowane zostają propozycje źródeł finansowania. Kolejne transze kapitału zasilają firmę po coraz wyższych kosztach. Porządkuje się je od tych o najniższych kosztach do coraz wyższych. Koszty krańcowe (MCC) liczy się na podstawie średniego ważonego kosztu kapitału (WACC).

3. Wyznaczony zostaje punkt zrównania planu inwestycyjnego i krańcowych kosztów kapitału (IOS/MCC). Jest to optymalny zakres działalności inwestycyjnej. Powyżej tego zakresu inwestycje charakteryzują się niższą efektywnością mierzoną wewnętrzną stopą zwrotu w porównaniu z krańcowymi kosztami kapitału.

4. Określa się zapotrzebowanie na kapitał własny niezbędny do sfinansowania optymalnego zakresu inwestycji. Zakłada się, że w analizowanym okresie struktura finansowania się nie zmieni. Zostanie utrzymana optymalna struktura finansowania.

5. W pierwszej kolejności kapitał własny pozyskiwany jest z zysku.

6. Jeżeli wystąpi nadwyżka wielkości zysku nad potrzebami inwestycyjnymi, które mają być sfinansowane kapitałem własnym, wówczas dywidendy są wypłacane.


Jeżeli nie będzie nadwyżki, to dla utrzymania optymalnej struktury finansowania zostaną wyemitowane akcje. Zgodnie z tym podejściem dywidendy są wypłacane, gdy nie ma możliwości alternatywnego, efektywnego sposobu zainwestowania tych środków.


Wykorzystanie różnych podejść do wyznaczenia proporcji podziału zysków na część zatrzymaną i dywidendy przedstawia przykład 1.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości

Zdjęcia


INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK