| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Kawiarnia > Kawiarnia - pomysł

Kawiarnia - pomysł

Własna kawiarnia może być bardzo dochodowym interesem, ale potrzebny jest naprawdę dobry, oryginalny pomysł i dużo serca, aby o jego realizację zadbać, drugim elementem decydującym o jej sukcesie będzie dobra lokalizacja.

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób docenia smak i zapach dobrej kawy, wypitej w miłym towarzystwie i atmosferze. Mamy coraz mniej czasu na spotkania z przyjaciółmi w domu i często odbywamy je w pośpiechu w ulubionym lokalu, urywając trochę czasu z przepełnionego zajęciami dnia.


Klimat i atmosfera kawiarni

Powołując do życia kawiarnię sam decydujesz jaki będzie panował w niej klimat, atmosfera i jaki będzie jej wystrój. Musisz pamiętać, iż od tego będzie w bardzo dużym stopniu zależała ilość Twoich klientów.

Sprzedawać bowiem będziesz nie tylko kawę, herbatę i ciastka ale w pewnym sensie właśnie tę stworzoną przez siebie atmosferę, pewien niepowtarzalny klimat, chwilę relaksu, oderwania się od codziennych problemów. To wszystko zdecyduje czy klient, który przyszedł do Ciebie po raz pierwszy, przyjdzie kolejny raz i jeszcze poleci kawiarnię znajomym.

Dzisiaj klienci kawiarni coraz częściej smakują kawę. Wypicie dobrej kawy jest prawdziwą przyjemnością tak więc dla nich niezmiernie istotne będzie w jakim miejscu i jakiej atmosferze będą to robić, a jeśli im się nie spodoba np. nieprofesjonalna obsługa, raczej nie ma co liczyć, że ponownie przyjdą.

Bądźmy szczerzy, ceny kawy i ciastek będą u Ciebie dużo wyższe niż np. w sklepie, czy barze szybkiej obsługi, musisz więc zaintrygować i przyciągnąć klientów oprawą.
Oczywiście pamiętaj aby dostosować wystrój do najczęściej odwiedzających Cię klientów (np. jeśli to ludzie młodzi, studenci – wystrój raczej nowoczesny; dla osób starszych – więcej klasyki).

Innym elementem atmosfery panującej w kawiarni jest odpowiednio dobrana muzyka (tu ważne: pamiętaj o wymaganiach ZAIKS-u, konieczne jest wniesienie wymaganej opłaty z tytułu odtwarzania muzyki w lokalu – więcej na ten temat w tekście Kawiarnia - uprawnienia, zezwolenia, opłaty).


Zadbaj o jakość

Coraz częściej klienci są w stanie zapłacić więcej, aby mieć pewność, że otrzymają produkt wysokiej jakości. Trzeba jednak pamiętać, że wraz z popytem będą też rosły wymagania klientów. Twoja oferta powinna być stale wzbogacana i urozmaicana.

Także obsługa powinna być na odpowiednio wysokim poziomie. Dzisiaj nie wystarczy już do obsługi klientów w kawiarni osoba, która poda kawę i przyniesie rachunek. Dobry kelner powinien umieć doradzić niezdecydowanemu klientowi.

Pierwszym elementem dobrego pomysłu na kawiarnię będzie jej odpowiednio dobrane do charakteru lokalu jego umeblowanie.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »