REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

REKLAMA

Własna kawiarnia może być bardzo dochodowym interesem, ale potrzebny jest naprawdę dobry, oryginalny pomysł i dużo serca, aby o jego realizację zadbać, drugim elementem decydującym o jej sukcesie będzie dobra lokalizacja.

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób docenia smak i zapach dobrej kawy, wypitej w miłym towarzystwie i atmosferze. Mamy coraz mniej czasu na spotkania z przyjaciółmi w domu i często odbywamy je w pośpiechu w ulubionym lokalu, urywając trochę czasu z przepełnionego zajęciami dnia.

REKLAMA


Klimat i atmosfera kawiarni

Powołując do życia kawiarnię sam decydujesz jaki będzie panował w niej klimat, atmosfera i jaki będzie jej wystrój. Musisz pamiętać, iż od tego będzie w bardzo dużym stopniu zależała ilość Twoich klientów.

REKLAMA

Sprzedawać bowiem będziesz nie tylko kawę, herbatę i ciastka ale w pewnym sensie właśnie tę stworzoną przez siebie atmosferę, pewien niepowtarzalny klimat, chwilę relaksu, oderwania się od codziennych problemów. To wszystko zdecyduje czy klient, który przyszedł do Ciebie po raz pierwszy, przyjdzie kolejny raz i jeszcze poleci kawiarnię znajomym.

Dzisiaj klienci kawiarni coraz częściej smakują kawę. Wypicie dobrej kawy jest prawdziwą przyjemnością tak więc dla nich niezmiernie istotne będzie w jakim miejscu i jakiej atmosferze będą to robić, a jeśli im się nie spodoba np. nieprofesjonalna obsługa, raczej nie ma co liczyć, że ponownie przyjdą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bądźmy szczerzy, ceny kawy i ciastek będą u Ciebie dużo wyższe niż np. w sklepie, czy barze szybkiej obsługi, musisz więc zaintrygować i przyciągnąć klientów oprawą.
Oczywiście pamiętaj aby dostosować wystrój do najczęściej odwiedzających Cię klientów (np. jeśli to ludzie młodzi, studenci – wystrój raczej nowoczesny; dla osób starszych – więcej klasyki).

Innym elementem atmosfery panującej w kawiarni jest odpowiednio dobrana muzyka (tu ważne: pamiętaj o wymaganiach ZAIKS-u, konieczne jest wniesienie wymaganej opłaty z tytułu odtwarzania muzyki w lokalu – więcej na ten temat w tekście Kawiarnia - uprawnienia, zezwolenia, opłaty).


Zadbaj o jakość

REKLAMA

Coraz częściej klienci są w stanie zapłacić więcej, aby mieć pewność, że otrzymają produkt wysokiej jakości. Trzeba jednak pamiętać, że wraz z popytem będą też rosły wymagania klientów. Twoja oferta powinna być stale wzbogacana i urozmaicana.

Także obsługa powinna być na odpowiednio wysokim poziomie. Dzisiaj nie wystarczy już do obsługi klientów w kawiarni osoba, która poda kawę i przyniesie rachunek. Dobry kelner powinien umieć doradzić niezdecydowanemu klientowi.

Pierwszym elementem dobrego pomysłu na kawiarnię będzie jej odpowiednio dobrane do charakteru lokalu jego umeblowanie.

Kolejny element dobrego pomysłu na kawiarnię stanowić będzie stworzenie menu oraz ustalenie cen. Pamiętaj aby ceny ustalać w odniesieniu do najczęściej odwiedzających Cię klientów – docelowej grupy klientów.

Wszystkie te elementy powinieneś przemyśleć i przygotować wcześniej opracowując swój biznes plan.


Franczyza

Coraz bardziej popularna w Polsce franczyza (jako pewnego rodzaju umowa licencyjna) to niezły sposób na własny biznes, gdzie przystąpienie do takiego systemu daje Ci od razu możliwość znalezienia się w sieci renomowanych, wysokiej klasy kawiarni np. A. Blikle, Cafe Nescafe, Kawiarnia CAVA czy inne.

Jeżeli wybierzesz taką formę prowadzenia swojej kawiarni otrzymasz tzw. pakiet franczyzowy, nazywany także licencją franczyzową. Stanowi on istotę systemu franczyzowego, w związku z tym że zawiera kompletną koncepcję prowadzenia działalności gospodarczej oferowaną przez franczyzodawcę.

W skład standardowego pakietu wchodzą:
1. znak towarowy,
2. know-how (czyli całokształt wiadomości, wiedzy fachowej, doświadczenia w danej działalności),
3. tzw. podręcznik operacyjny (opis zasad według których będziesz miał obowiązek jako franczyzobiorca prowadzić działalność w ramach systemu franczyzowego),
4. usługi świadczone przez franczyzodawcę na rzecz franczyzobiorcy (np. szkolenia, pomoc w wyborze lokalizacji, pomoc przy budowie/remoncie lokalu – chodzi tu przede wszystkim o jednolity wizerunek wszystkich punktów należących do danej sieci; ponadto wyposażenie, produkty, rekrutację personelu oraz bieżące usługi np. doradztwo, udział w targach, dostarczanie jednolitych produktów i materiałów promocyjnych itd.),
5. opłaty na rzecz franczyzodawny – najczęściej występują następujące formy opłat za udzielenie licencji na korzystanie z pakietu franczyzowego:
- wstępna opłata franczyzowa (czyli opłata przy wejściu do systemu),
- bieżąca opłata franczyzowa (z reguły jest to procent od wartości sprzedaży realizowanej przez franczyzobiorcę),
- wpłata na wspólny fundusz marketingowy (kwota przeznaczana jest wyłącznie na finansowanie działań promocyjno-reklamowych całego systemu – istotą jest jednolity wizerunek na rynku).

Przykład - Informacje o systemie franczyzowym firmy A. Blikle

Opis systemu franczyzowego

Prowadzenie sprzedaży wyłącznie detalicznej wyłącznie wyrobów cukierniczych firmy A. Blikle. Dopuszcza się zorganizowanie barku kawowego, w którym poza wyrobami cukierniczymi firmy A. Blikle byłyby sprzedawane napoje zimne i gorące.
Pakiet franczyzowy obejmuje całość zagadnień związanych z uruchomieniem cukierni, a więc:
• konsultacje plastyka w kwestii aranżacji i ergonomii wnętrza,
• wyposażenie i dobór urządzeń,
• szkolenia personelu w zakresie wiedzy o firmie, asortymencie, organizacji pracy cukierni, kompleksowej obsługi klienta,
jak również związanych z prowadzeniem działalności, a więc:
• sprawowanie stałej opieki nad franczyzobiorcą,
• prowadzenie cyklicznych szkoleń doskonalących warsztat pracy,
współpraca z wszystkimi franczyzobiorcami w zakresie doskonalenia jakości procesów funkcjonujących w firmie.

Informacje dla franczyzobiorcy

Przewidywana suma inwestycji

W zależności od wielkości lokalu i miasta, w którym działa cukiernia, zaangażowanie środków finansowych biorcy określa się od 150 do 250 tys. zł. Sieć dopuszcza zatrudnienie przez biorcę własnych wykonawców wnętrz. Opłata wstępna wynosi 20 tys. zł. Firma nie pobiera miesięcznej opłaty franczyzowej.

Podstawowe wymagania sieci
• lokalizacja w dużych ośrodkach miejskich, w ciągach handlowych w centrum miasta,
• preferuje się lokale w przedwojennych, odrestaurowanych kamienicach,
• powierzchnia max. 80 m2, w tym 1/3 stanowi zaplecze,
• zaplecze finansowe umożliwiające inwestycję lub zdolność kredytową,
• spółka rodzinna lub jednoosobowa,
• osobiste zaangażowanie w prowadzeniu cukierni,
• umiejętność podporządkowania się wymaganiom franczyzodawcy w stosowaniu ustalonych form współpracy.

Akty prawne regulujące umowę franczyzową

Umowa franczyzowa należy do tzw. umów nienazwanych, co oznacza że nie ma żadnych przepisów prawa które regulowałyby obowiązkową treść takiej umowy oraz wskazywałyby na to które elementy umowy są na tyle istotne, że strony nie mogą je dowolnie modyfikować.

Możliwość zawarcia umowy franczyzowej wynika z tzw. zasady swobody umów zawartej w art. 353¹ kodeksu cywilnego, zgodnie z którym strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.

Generalnie w odniesieniu do umowy franchisingu stosuje się zasady dotyczące zawierania umów zawarte w art. 56-116 kodeksu cywilnego, a także przepisy dotyczące wykonania bądź niewykonania zobowiązań - art. 353-396 kodeksu cywilnego.

Umowa franczyzy zaliczana jest do tzw. umów mieszanych, tzn. można w niej znaleźć elementy innych umów nazwanych jak np. umowa sprzedaży, dzierżawy, najmu. Szukając więc przepisów regulujących umowę franszyzy można sięgnąć do przepisów kodeksu cywilnego regulujących te umowy, ale tylko posiłkowo, gdyż nie odnoszą się te przepisy bezpośrednio do umowy franszyzy.

Inne ustawy
- Prawo własności przemysłowej oraz rozporządzenia wykonawcze do ustawy dotyczące korzystania, ochrony ze znaku towarowego itp.;
- ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji w zakresie obowiązku zachowania tajemnicy przedsiębiorstwa, właściwego oznaczenia przedsiębiorstwa i towarów itp.;
- ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów – w zakresie oceny legalności umowy franszyzy;
- ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Anna Konarzewska-Żuczek

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

  Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

  Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

  Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

  Starasz się o dofinansowanie do projektu? Sprawdź, jak ocenić, czy jest innowacyjny i ma szanse na dotację

  Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru projektu, mającego otrzymać dofinansowanie jest innowacyjność. Jak ocenić, czy projekt jest innowacyjny i ma szansę na otrzymanie grantu? Podpowiadają eksperci do spraw pozyskiwania dotacji. 

  Ile w Polsce można zebrać na internetowej zbiórce? Kiedy ludzie wpłacają najwięcej pieniędzy?

  Ile wynosi średnia wartość zbiórki online na świecie, a ile w Polsce? Ile zrzutek tworzonych jest rocznie? Kiedy najczęściej ludzie wpłacają pieniądze? Oto ciekawostki i nieznane fakty na temat crowdfundingu na świecie i w Polsce.

  REKLAMA

  MRiRW: pomoc dla rolników za szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych

  MRiRW poinformowało, że rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych, mogą ubiegać się o pomoc; stawka wynosi 2500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw.

  Kto jeszcze czyta papierowe gazetki promocyjne? Okazuje się, że całkiem sporo klientów

  Tradycyjne gazetki promocyjne odnotowały duży spadek. Zmniejszyły też liczbę stron, powierzchnię i… liczbę promocji. Można to zaobserwować wszędzie, oprócz dyskontów. W branży spożywczej nie ma co liczyć na odejście od papierowych gazetek. Inne branże prawdopodobnie zmienią formę papierową na elektroniczną. 

  Minister Telus: stworzenie korytarza solidarnościowego to nasze rozwiązanie dla Ukrainy ws zboża

  Minister Robert Telus powiedział, że stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio zadziałało, nie zakłócając polskiego rynku zboża.

  Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

  W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

  REKLAMA

  Szef MON: spór o zboże z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich

  Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".

  Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?

  Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty?

  REKLAMA