REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

nauka języków obcych
nauka języków obcych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

Coraz trudniej nam się skoncentrować 

REKLAMA

Media społecznościowe nie mają najkorzystniejszego wpływu na nasz mózg. Jak wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine, w 2004 roku średni czas skupienia uwagi na dowolnym ekranie wynosił średnio 150 sekund. W 2012 roku było to już 75 sekund, a w 2023 roku jedynie 47 sekund. Winne są nieustannie atakujące rozpraszacze w sieci i rosnący poziom stresu. To wszystko sprawia, że mózg się zmienia. 

REKLAMA

Czy da się to zatrzymać? Eksperci z platformy edukacyjnej Preply zauważają, że jest sposób, by ten proces nie tylko zatrzymać, ale nawet odwrócić. Chodzi o naukę języków obcych. Jak podkreślają, uczenie się nowego języka wyraźnie poprawia naszą zdolność koncentracji. Z badań wynika, że osoby znające więcej niż jeden język lepiej radzą sobie z zadaniami wymagającymi dużej uwagi. 

- Coraz częściej słyszę od osób dorosłych, że nie są w stanie skupić się na zadaniach tak dobrze, jak kiedyś. Czasem problemem staje się nawet oglądanie filmu lub czytanie książki bez nieustannego sięgania po telefon. Zawsze sugeruję im wówczas naukę języka obcego. Jak miałaby im ona pomóc? Wystarczy przypomnieć sobie, jak wygląda rozmowa z kimś, kto posługuje się językiem, który rozumiemy jedynie częściowo. Kiedy próbujemy wychwycić znajome słowa, wyrażenia czy zwroty, zaczynamy się skupiać. Nasz mózg pracuje na wysokich obrotach i ćwiczy swoją zdolność koncentracji. Długofalowo daje to fantastyczne rezultaty – zauważa Sylvia Johnson, ekspertka ds. umiejętności językowych i międzykulturowych w Preply.

Nauka języków to korzyści dla mózgu

REKLAMA

Zalet nauki języków jest więcej. Specjaliści z Preply w swoim zestawieniu wymieniają więcej korzyści dla pracy mózgu, zwłaszcza w kontekście procesów poznawczych, do których zaliczamy myślenie, przyswajanie wiedzy, zapamiętywanie, osądzanie i rozwiązywanie problemów. 

A co z pamięcią? Nauka języków poprawia nie tylko koncentrację, ale i pamięć. Im częściej zapamiętujemy nowe słówka, tym lepsza jest nasza ogólna zdolność do zapamiętywania. Skutki są zauważalne nawet po latach. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez specjalistów z Centre for Addiction and Mental Health oraz York University w Kanadzie, nauka dodatkowego języka może opóźnić, a nawet zapobiec wystąpieniu takich schorzeń jak demencja czy choroba Alzheimera. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ale i młode osoby mogą zauważyć pozytywne rezultaty nauki języków. Eksperci nformują, że regularne uczenie się dodatkowego języka może poprawić zdolność przyswajania wiedzy również w dyscyplinach pozajęzykowych, na przykład naukach ścisłych. Zauważa się też poprawę w zarządzaniu energią mentalną u osób z ADHD i innymi zaburzeniami funkcji poznawczych. 

Jak najlepiej uczyć się języków?

Jaki jest klucz do skutecznej nauki języków obcych? To dobranie odpowiednich metod i narzędzi edukacyjnych. Według badań przeprowadzonych w Massachusetts Institute of Technology do około dziesiątego roku życia nasz mózg może opanować język na poziomie zbliżonym do poziomu native. Do osiemnastych urodzin zdolność nauki języka obcego wciąż jest na wysokim poziomie. Kiedy jesteśmy starsi, te możliwości spadają. Nie oznacza to jednak, że nauka języka nie jest możliwa u dorosłych. 

- Często mówi się, że najskuteczniejszym sposobem na przyswojenie języka jest immersja, czyli „zanurzenie się” w nim, np. poprzez oglądanie filmów i seriali w oryginalnych wersjach językowych. Jednak osoby dorosłe uczące się języków obcych miewają tendencję do tłumaczenia w myślach tego, co chcą powiedzieć. W ten sposób powstaje mnóstwo kalek językowych, których samemu nie da się wyplenić. Dlatego w przypadku dorosłych lepiej sprawdzają się kursy językowe lub korepetycje indywidualne, na których nauczyciel może na bieżąco poprawiać takie zakorzenione w nas błędy – podkreśla Sylvia Johnson.

Warto zauważyć, że czerpanie z popkultury czy korzystanie z aplikacji do nauki języków to atrakcyjny dodatek do całego procesu nauki. Sprawdzą się zwłaszcza wśród osób młodych. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez właściciela TikToka na chińskich studentkach w wieku 19-30 lat, spersonalizowane filmy pojawiające się na platformie silnie pobudzają ośrodek nagrody w mózgu. Wykorzystywanie podobnego mechanizmu w celu nauki to klasyczny przykład łączenia przyjemnego z pożytecznym.

Źródło: Preply

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA