reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Produkcja przemysłowa spada

Produkcja przemysłowa spada

Produkcja przemysłowa w maju br. spadła o 1,8 proc., w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku - takie dane podał Główny Urząd Statystyczny.

 Spadek produkcji przemysłowej


W kwietniu mieliśmy skromny wzrost produkcji, ale w maju wróciliśmy do spadku. Wzrost w kwietniu wynikał przede wszystkim z większej liczby dni pracujących w tym miesiącu w porównaniu z ubiegłym rokiem. Dane za maj potwierdziły, że nie mamy do czynienia ze zmianą dotychczasowego negatywnego trendu. Przemysł nadal znajduje się w stagnacji.


Przedsiębiorstwa zmniejszają zapasy - tak wyrobów gotowych, jak i pozycji zakupowych. To sytuacja charakterystyczna dla osłabienia gospodarczego. Trwa to od drugiego kwartału 2012 r. i ma negatywny wpływ na wzrost PKB. Właśnie od drugiego kwartału 2012 r. ograniczanie zapasów przez przedsiębiorstwa zmniejsza dynamikę PKB. Potwierdziły to także dane GUS dotyczące PKB w pierwszym kwartale br. Wszystko wskazuje na to, że i w drugim kwartale kurczące się zapasy będą miały negatywny wpływ na wzrost PKB.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Z jednej strony niepokoją spadki w działach przemysłu produkujących na eksport, takich jak maszyny i urządzenia, komputery, wyroby elektroniczne i optyczne czy metale. Z drugiej strony wśród sektorów eksportowych w dalszym ciągu nieźle radzi sobie branża spożywcza, a pewne ożywienie obserwujemy również w produkcji mebli, urządzeń elektrycznych, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep. To może być sygnał, że u naszych zagranicznych partnerów handlowych, powoli ożywia się konsumpcja.


Zobacz: Specjalne strefy ekonomiczne będą funkcjonować dłużej

reklama

Czytaj także

Źródło:

Konfederacja Lewiatan
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama