REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmom wciąż brakuje inżynierów

REKLAMA

Czterech na dziesięciu pracodawców w Polsce ma trudności ze znalezieniem pracowników - wynika badania "Niedobór talentów". Najtrudniej zatrudnić inżynierów oraz wykwalifikowanych pracowników fizycznych.

Siódma edycja raportu "Niedobór talentów", opublikowanego przez agencję doradztwa personalnego ManpowerGroup pokazuje, że wykwalifikowani pracownicy fizyczni, dotychczas w badaniach w Polsce zajmujący pozycję pierwszą, w tegorocznym sondażu znaleźli się na drugiej, po inżynierach.

REKLAMA

Za nimi, pośród najbardziej poszukiwanych zawodów, pracodawcy wskazali kolejno: techników (3 miejsce), kierowców (4.) oraz przedstawicieli handlowych (5.) - ta grupa po trzech latach wróciła do pierwszej dziesiątki, co wskazuje na popyt na doświadczonych sprzedawców.

Ponad jedna trzecia firm (37 proc.) deklaruje niedobór kadr, co umieszcza nasz kraj na 17. pozycji spośród 41 badanych. Autorzy raportu wskazują na nieznaczny trend malejący (w 2011 r. było to 40 proc., a w 2010 r. 51 proc.).

REKLAMA

Zdaniem Krzysztofa Zajkowskiego z firmy doradztwa personalnego Adecco Poland, ciągły niedobór pracowników jest związany ze sposobem zatrudniania, czyli umowami czasowymi. "Większość przedsiębiorców, znajdując wykwalifikowane osoby, podpisują z nimi umowy np. na dwa lata, na czas realizowanego kontraktu. Tylko duże firmy mogą pozwolić sobie na utrzymanie stałego zespołu na umowach bezterminowych, bo zawsze znajdą dla ludzi zajęcie" - uważa Zajkowski.

Zdaniem Iwony Janas, dyrektor generalnej ManpowerGroup w Polsce, przedłużająca się stagnacja na rynku pracy sprawia, że pracodawcy ostrożniej planują rekrutacje i zmiany w polityce personalnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z rankingu obejmującego 21 państw Europy oraz Izrael i Republikę Południowej Afryki wynika, że najbardziej poszukiwani są w tych krajach wykwalifikowani pracownicy fizyczni, po nich inżynierowie, a następnie przedstawiciele handlowi.

Autorzy badania zwrócili uwagę, że mimo niedoboru kadr, w tym roku tylko 13 proc. pracodawców na świecie deklarowało zaniepokojenie wpływem tego problemu na relacje z klientami i inwestorami; rok wcześniej było to 20 proc. Może to wskazywać, że firmy przyzwyczaiły się do niedoboru. "To bardzo niepokojąca oznaka, która w przyszłości może spowodować narastające kłopoty w utrzymaniu jakości usług oraz renomy firm na właściwym poziomie" - stwierdzono w raporcie.

REKLAMA

W przeprowadzonym w pierwszym kwartale br. badaniu wzięło udział prawie 40 tys. respondentów z 41 krajów świata, w tym 750 z Polski. Odpowiadającymi były osoby odpowiedzialne za politykę personalną w małych, średnich i dużych firmach.

ManpowerGroup, jedna z większych światowych firm rekrutacyjnych istnieje w Polsce od 2001 roku. Firma jest członkiem-założycielem Polskiego Forum HR (wcześniej Związek Agencji Pracy Tymczasowej). Współpracuje z organizacjami, które wpływają na rozwój biznesu: Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Amerykańską Izbą Handlową i Francuską Izbą Przemysłowo-Handlową.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

REKLAMA

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

REKLAMA

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA