reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Udzielenie dotacji przedsiębiorcy

Udzielenie dotacji przedsiębiorcy

Dotacje przedmiotowe mogą być udzielane na podstawie odrębnych ustaw lub przepisów UE, m.in. dla przedsiębiorców wytwarzających określone rodzaje wyrobów lub świadczących określone rodzaje usług.


 3 września br. Minister Finansów wydał rozporządzenie w sprawie szczegółowego sposobu i trybu udzielania i rozliczania dotacji przedmiotowych. Jak wskazują przepisy tego rozporządzenia, podstawę obliczenia należnej dotacji przedmiotowej stanowi ilość sprzedanych lub zakupionych wyrobów (jeżeli stawka dotacji została określona kwotowo lub w formie różnicy cen), wartość sprzedanych lub zakupionych wyrobów (jeżeli ustalono procentową stawkę dotacji). Dotacji nie udziela się do wyrobów sprzedawanych na eksport, niepełnowartościowych, pozagatunkowych, niezgodnych z normami.

Przedsiębiorca składa w formie pisemnej wniosek o udzielenie dotacji do właściwego ministra albo dyrektora izby skarbowej. Następnie właściwy minister albo dyrektor izby skarbowej informuje w formie pisemnej przedsiębiorcę o udzieleniu dotacji bądź odmowie jej udzielenia w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku.

Przepisy rozporządzenia zobowiązują przedsiębiorcę do sporządzenia w terminie do 28 dnia każdego miesiąca, rozliczenia należnej dotacji, za okres od początku roku do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc sporządzenia rozliczenia, według wzoru stanowiącego załącznik do rozporządzenia. Dwa egzemplarze rozliczenia przedsiębiorca składa do urzędu skarbowego. Urząd skarbowy, w terminie 5 dni od dnia złożenia przez przedsiębiorcę rozliczenia, dokonuje sprawdzenia prawidłowości rozliczenia.

Przedsiębiorca składa sprawdzone przez urząd skarbowy rozliczenie dotacji do właściwego ministra albo izby skarbowej. Przedsiębiorca otrzymuje dotację bezpośrednio z rachunku bieżącego wydatków właściwego ministerstwa albo izby skarbowej w granicach przeznaczonych na ten cel środków budżetowych.

Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2011 r.

 Podstawa prawna:

rozporządzenie Ministra Finansów z 3 września 2010 r. w sprawie szczegółowego sposobu i trybu udzielania i rozliczania dotacji przedmiotowych (Dz.U. Nr 166, poz. 1123)

Agnieszka Latoszek

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Chmielniak

Specjalista prawa karnego gospodarczego, autor bloga Białe kołnierzyki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama