reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Kolejne zmiany w ustawie o VAT

Kolejne zmiany w ustawie o VAT

Do Sejmu trafił kolejny projekt ustawy zmieniającej ustawę o podatku od towarów i usług. Nowe przepisy mają obowiązywać od początku 2011 r. Są to bardzo duże zmiany, na które od dawna czekali podatnicy.

Towary i usługi nie będą już klasyfikowane na podstawie PKWiU z 1997 r., ale według klasyfikacji z 2008 r., która jest już stosowana w statystyce, ewidencji i dokumentacji oraz rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej. Natomiast o zwolnieniu z VAT nie będzie decydować już klasyfikacja.

Najważniejsza zmiana polega na uwzględnieniu w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług oraz w załącznikach do niej nomenklatury oraz symboli statystycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z 2008 r., zamiast tych z 1997 r.

W projekcie ustawy zaproponowano likwidację załącznika nr 4 do obecnej ustawy, zawierającego wykaz usług zwolnionych od podatku, i przeniesienie uregulowań dotyczących tej tematyki do treści ustawy. Przy określaniu zakresu zwolnień, które dotychczas były ujęte w załączniku nr 4, odstąpiono od ich identyfikacji za pomocą klasyfikacji statystycznych. Nowe przepisy określają zakres zwolnień z wykorzystaniem treści zapisów prawa unijnego i krajowego oraz orzecznictwa sądów.

Rezygnacja z PKWiU przy klasyfikacji usług spowoduje również zmiany w zakresie dotychczasowych zwolnień. I tak np.:

• zwolnienie będzie miało zastosowanie do usług pocztowych oraz dostaw towarów ściśle z tymi usługami związanych, które są realizowane przez operatora zobowiązanego do świadczenia powszechnych usług pocztowych (obecnie jest to tylko Poczta Polska);

• w przypadku usług opieki medycznej zwolnieniu będą podlegały jedynie te usługi, których celem jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawa zdrowia (świadczone przez uprawnione do tego podmioty);

• zwolnienie będzie miało zastosowanie do:

a) usług świadczonych przez:

  - jednostki objęte systemem oświaty, w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania (zwolnieniem byłyby objęte usługi świadczone przez wszystkie jednostki organizacyjne objęte systemem oświaty),

  - uczelnie, placówki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo-rozwojowe - w zakresie kształcenia na poziomie wyższym;

Zakres zwolnienia określony powyżej będzie nieco węższy w stosunku do obecnie obowiązującego zwolnienia z poz. 7 zał. nr 4 do ustawy (usługi w zakresie edukacji).

b) usług prywatnego nauczania świadczonych przez nauczycieli, na poziomie przedszkolnym, podstawowym, gimnazjalnym, ponadgimnazjalnym i wyższym (co odpowiada obecnemu przepisowi poz. 8 zał. nr 4 do ustawy).

Ze zwolnienia będą korzystać również usługi kształcenia lub przekwalifikowania zawodowego prowadzone w formach określonych w odrębnych przepisach. Przewidziano również zwolnienie dla usług nauczania świadczonych przez podmioty, które uzyskały akredytację stanowiącą potwierdzenie spełnienia określonych wymogów i zapewniania wysokiej jakości prowadzonego szkolenia w rozumieniu przepisów o systemie oświaty.

reklama

Czytaj także

Źródło:

Biuletyn VAT
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama