REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kara umowna stanowi koszt podatkowy

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Jeśli przedsiębiorca wykaże, że zerwanie umowy najmu spowodowało zwiększenie przychodów lub ograniczenie jego kosztów, to kara umowna może być kosztem podatkowym.

Przedsiębiorcy prowadzący działalność w wynajmowanych lokalach często decydują się na przedterminowe rozwiązanie umowy najmu. Niektóre umowy przewidują jednak, że w takiej sytuacji najemca zobowiązany jest zapłacić wynajmującemu karę umowną.

REKLAMA

Czy kara umowna będzie kosztem przedsiębiorcy? Zdaniem Anny Beneturskiej, konsultanta w TPA Horwath Sztuba Kaczmarek, o możliwości zaliczenia określonego wydatku do kosztów podatkowych przesądza istnienie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy wydatkiem a przychodem oraz niefigurowanie takiego wydatku w tzw. negatywnym katalogu kosztów.

REKLAMA

Dodaje też, że kara za odstąpienie od umowy może być kosztem podatkowym, jeżeli podatnik wykaże, że została poniesiona w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródła. Każdą karę umowną należy jednak analizować indywidualnie, zwracając szczególną uwagę na przyczyny i okoliczności jej zapłaty.

Z ekonomicznego punktu widzenia nietrudno wskazać przypadki, kiedy zerwanie umowy jest dla przedsiębiorcy korzystne, nawet po uwzględnieniu konieczności zapłaty kary umownej. Anna Beneturska zwraca uwagę, że przeniesienie sklepu czy kawiarni do atrakcyjniejszej lokalizacji pozwala na zwiększenie przychodów w przyszłości, a zmiana biura na mniejsze lub położone dalej od centrum pozwala na ograniczenie kosztów. Zapłacenie kary w takich sytuacjach wydaje się racjonalnym działaniem przedsiębiorcy.

Do tej pory organy podatkowe prezentowały niestety inne stanowisko. Na taką postawę wpływać mogły wyroki NSA, wprost zakazujące zaliczania do kosztów kar umownych z tytułu zerwania umowy, nawet gdy miało to na celu zapobieżeniu stratom. Wyroki te wydawano jednak, gdy koszt uzyskania przychodu definiowany był wąsko, tj. jako poniesiony w celu osiągnięcia przychodów. Opierając się na takiej definicji, sądy uznawały, że odstąpienie od umowy nie prowadzi do potencjalnego osiągnięcia przychodu, a zatem kary umownej nie można uznać za koszt. Po rozszerzeniu definicji kosztów uzyskania przychodów sądy zaczęły analizować kary umowne w szerszym kontekście, czego wyrazem są korzystniejsze dla podatnika wyroki z końca 2009 i początku 2010 roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA