reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Komisja Finansów za zmniejszeniem obowiązków informacyjnych podatników

Komisja Finansów za zmniejszeniem obowiązków informacyjnych podatników

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych opowiedziała się w środę za zmniejszeniem obowiązków informacyjnych podatników związanych z NIP i VAT. Pozytywnie zaopiniowała także pomysł, by organy podatkowe przekazywały podatnikom swoje stanowisko nt. prowadzonych spraw.

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych opowiedziała się w środę za uchwaleniem nowelizacji ustawy o VAT, która przewiduje uproszczenie zasad dokonywania aktualizacji danych podatników w systemie ewidencji podatników (NIP) i dla celów VAT. Pozytywną opinię o projekcie wyraził rząd.

Zgodnie z dokumentem przygotowanym przez Komisję "Przyjazne Państwo" podatnicy VAT mają być zwolnieni z obowiązku aktualizacji zgłoszenia rejestracyjnego (VAT-R), w sytuacji gdy dane identyfikacyjne podlegające aktualizacji zostałyby objęte zgłoszeniem aktualizacyjnym wynikającym z ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (chodzi o system ewidencji podatników NIP).

Ułatwienie nie miałoby zastosowania w przypadku, gdyby zgłaszana zmiana spowodowała zmianę właściwości organu podatkowego, czyli np. w razie zmiany miejsca zamieszkania lub adresu siedziby podatnika.

Komisja finansów wyraziła także pozytywną opinię o projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej, który ma zobowiązać organ podatkowy pierwszej instancji do informowania podatnika o sposobie ustosunkowania się do zarzutów odwołania, przy przekazywaniu sprawy do organu odwoławczego. Także do tej zmiany rząd nie ma zastrzeżeń.

"Za takim rozwiązaniem przemawiają zarówno względy dotyczące ekonomiki postępowania, jak również poprawy sytuacji prawnej strony w zakresie możliwości wcześniejszego przygotowania się do obrony swojej argumentacji w postępowaniu odwoławczym. Proponowana zmiana zwiększa możliwość czynnego udziału strony w postępowaniu podatkowym" - napisano w opinii rządowej do projektu.

Zgodnie z obecnymi przepisami organ podatkowy, do którego wpłynęło odwołanie, przekazując sprawę do organu odwoławczego, musi odnieść się do przedstawionych w odwołaniu zarzutów. O swoich argumentach nie musi jednak informować strony.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama