REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dla zerowego VAT ważny jest dokument wywozu

Łukasz Zalewski
Łukasz Zalewski

REKLAMA

Podatnik dokonujący dostawy wewnątrzwspólnotowej może stosować zerową stawkę VAT, pod warunkiem że z dokumentów bezsprzecznie wynika, że towar został wywieziony z kraju.

Orzecznictwo w sprawie stosowania zerowej stawki VAT w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT) jest rozbieżne. W wielu wyrokach sądy twierdzą, że brak jednego z podstawowych dokumentów wymienionych w art. 42 ust. 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o VAT (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) nie powoduje utraty prawa do zastosowania stawki zerowej. Zdarzają się jednak orzeczenia, w których sąd twierdzi przeciwnie.

REKLAMA

Wątpliwości podatników

REKLAMA

W jednym z najnowszych wyroków WSA w Warszawie (sygn. akt III SA/Wa 1454/09) orzekł, że w przypadku braku dokumentów wywozowych oraz wątpliwości co do faktycznego wywiezienia towarów z kraju firma nie będzie mogła opodatkować towarów stawką zerową. Agnieszka Szuper, doradca podatkowy w ITA Doradztwo Podatkowe, stwierdza, że w innych wyrokach (m.in. WSA w Warszawie, sygn. akt III SA/Wa 1210/07 i SA/Wa 147/08 oraz NSA, sygn. akt I FSK 611/07) sądy zwracają uwagę, że stawka 0-proc. może być zastosowana nawet przy braku jednego z dokumentów, np. dokumentu transportowego, jeżeli z pozostałych wynika fakt dokonania WDT.

Dorota Pokrop, doradca podatkowy i menedżer w Ernst & Young, dodaje, że jeśli z innych dokumentów wynika, że towar wyjechał do innego kraju Unii, to stawka 0-proc. jest uzasadniona (np. wyrok WSA w Warszawie, sygn. akt III SA/Wa 155/08).

- Jeśli ten fakt jest bezsporny, to brak dokumentów transportowych nie może skutkować koniecznością zapłaty podatku, co potwierdza stanowisko Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (wyrok Albert Collee, C-146/05) - wyjaśnia Dorota Pokrop.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatkowe dowody

Aby skorzystać z zerowej stawki VAT przy WDT, trzeba taką dostawę udokumentować.

Jeśli z dowodów podstawowych (np. dokumenty transportowe) nie wynika jednoznacznie, że towar został dostarczony do nabywcy, to - jak uważa Agnieszka Szuper - można dowieść, że dostarczono towar również na podstawie innych dokumentów, takich jak np. korespondencja handlowa z nabywcą, dokumenty dotyczące ubezpieczenia lub frachtu i inne. Zdaniem Doroty Pokrop, do dokumentów pomocniczych należy również zaliczyć np. dokumenty potwierdzające rozliczenie przez nabywcę podatku z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, potwierdzenie otrzymania towaru przez nabywcę w innym kraju UE oraz dowód zapłaty za towar.

Łukasz Zalewski

lukasz.zalewski@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

  Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

  Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

  Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

  Starasz się o dofinansowanie do projektu? Sprawdź, jak ocenić, czy jest innowacyjny i ma szanse na dotację

  Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru projektu, mającego otrzymać dofinansowanie jest innowacyjność. Jak ocenić, czy projekt jest innowacyjny i ma szansę na otrzymanie grantu? Podpowiadają eksperci do spraw pozyskiwania dotacji. 

  Ile w Polsce można zebrać na internetowej zbiórce? Kiedy ludzie wpłacają najwięcej pieniędzy?

  Ile wynosi średnia wartość zbiórki online na świecie, a ile w Polsce? Ile zrzutek tworzonych jest rocznie? Kiedy najczęściej ludzie wpłacają pieniądze? Oto ciekawostki i nieznane fakty na temat crowdfundingu na świecie i w Polsce.

  REKLAMA

  MRiRW: pomoc dla rolników za szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych

  MRiRW poinformowało, że rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych, mogą ubiegać się o pomoc; stawka wynosi 2500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw.

  Kto jeszcze czyta papierowe gazetki promocyjne? Okazuje się, że całkiem sporo klientów

  Tradycyjne gazetki promocyjne odnotowały duży spadek. Zmniejszyły też liczbę stron, powierzchnię i… liczbę promocji. Można to zaobserwować wszędzie, oprócz dyskontów. W branży spożywczej nie ma co liczyć na odejście od papierowych gazetek. Inne branże prawdopodobnie zmienią formę papierową na elektroniczną. 

  Minister Telus: stworzenie korytarza solidarnościowego to nasze rozwiązanie dla Ukrainy ws zboża

  Minister Robert Telus powiedział, że stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio zadziałało, nie zakłócając polskiego rynku zboża.

  Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

  W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

  REKLAMA

  Szef MON: spór o zboże z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich

  Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".

  Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?

  Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty?

  REKLAMA