| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zwolnienie z podatku bonów i talonów

Zwolnienie z podatku bonów i talonów

Zwolnione od podatku mają zostać bony, talony i inne znaki otrzymane przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej. Niestety z tego przywileju nie skorzystają pracownicy mniejszych firm, które nie tworzą funduszu socjalnego. 

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jego celem jest zwolnienie od podatku bonów, talonów i innych znaków otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej.


Z proponowanymi zmianami nie zgadza się Związek Rzemiosła Polskiego, który opowiada się za utrzymaniem obecnie obowiązujących regulacji. Aktualnie zwolnienie z podatku dochodowego obejmuje świadczenia rzeczowe oraz świadczenia pieniężne sfinansowane w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związkowych wydatkowanych na cele socjalne.


Zdaniem ZRP jest to rozwiązanie uniwersalne, nie ukierunkowujące wydatkowania przez pracowników otrzymanych kwot na  sieci handlowe wykorzystujące bony towarowe, jako jedną z form promowania zakupu w konkretnej sieci. Pracownik otrzymując pieniądze ma możliwość wyboru dostawcy, co stwarza szanse dokonania zakupów w drobnym handlu.


Ponadto nowelizacja nie zmienia nierównego traktowania podatników. Bowiem ze zwolnień od podatku dla wypłacanych świadczeń nie mogą korzystać pracownicy  mniejszych firm, nietworzących funduszu socjalnego.


W związku z tym, ZRP proponuje docelowo zmianę nowelizowanego  przepisu w ten sposób, aby zwolnienie od podatku świadczeń  przyznawanych pracownikom,  w szczególności o charakterze okolicznościowym, nie uzależniać od źródła ich finansowania a więc tylko wówczas kiedy są finansowane z zakładowego funduszy świadczeń socjalnych lub funduszy związkowych.      

oprac. Alicja Fal

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria klasyfikacyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »