REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe wzory deklaracji VAT

REKLAMA

Od rozliczenia za styczeń lub I kwartał br. będą obowiązywać nowe wzory deklaracji VAT-7, VAT-7K, VAT-7D, VAT-8 i VAT-9M.

Dotychczasowe wzory deklaracji VAT-7, VAT-7K, VAT-7D, VAT-8 mogą być stosowane przez podatników do 30 czerwca 2010 r., z wyjątkiem podatników, którzy dokonują rozliczenia podatku od towarów i usług z tytułu:

REKLAMA

• świadczenia usług na rzecz podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej, gdy na podstawie art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy są zobowiązani składać informacje podsumowujące,

• importu usług, których miejsce świadczenia jest ustalane na podstawie art. 28b ustawy.

Natomiast podatnicy zobowiązani do składania deklaracji VAT-9M, muszą składać nowe deklaracje od rozliczenia za styczeń br., czyli od czynności, od których obowiązek podatkowy powstał już w styczniu 2010 r.

Zmiany w deklaracjach VAT-7, VAT-7K, VAT-7D

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Podatnicy wykonujący czynności, których miejsce świadczenia znajduje się poza Polską, nadal będą musieli wykazywać obrót z tego tytułu w poz. 21 deklaracji. Jednak dodatkowo będą wykazywać w poz. 22 wartość usług, z tytułu świadczenia których są zobowiązani składać informacje podsumowujące (art. 100 ust. 1 pkt 4). Są to usługi inne niż zwolnione lub opodatkowane stawką 0%, których miejsce świadczenia ustalone na podstawie art. 28b ustawy znajduje się poza Polską. Obowiązek ten dotyczy tylko usług świadczonych na rzecz podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej, gdy VAT z tytułu tych czynności rozlicza nabywca.

Podatnicy zobowiązani do rozliczenia importu usług nadal będą zbiorowo wpisywać wszystkie transakcje. W nowych wzorach deklaracji są to poz. 37 i 38. Jednak dodatkowo w osobnych pozycjach 39 i 40 będą wykazywać import usług, którego miejsce świadczenia zostało ustalone na podstawie art. 28b ustawy, czyli zasady ogólnej, która ustala miejsce świadczenia usług na rzecz podatników w kraju, w którym nabywca ma siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania.

W części F. Informacje dodatkowe dodano w poz. 66 dla VAT-7 i VAT-7K oraz w poz. 72 dla VAT-7D nowy kwadrat w brzmieniu: „art. 86 ust. 8 pkt 1”. Będą go zaznaczać podatnicy wykonujący usługi lub dokonujący dostaw towarów, których miejsce świadczenia znajduje się poza terytorium Polski i w związku z którymi przysługiwało im prawo do odliczenia VAT na podstawie art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy. Prawo do odliczenia przysługuje w takim przypadku pod warunkiem, że jeśli te czynności byłyby wykonane na terytorium kraju, prawo do odliczenia by przysługiwało.

Zmiany w deklaracjach VAT-8 i VAT-9M

REKLAMA

Tak jak w przypadku deklaracji VAT-7 podatnicy dokonujący importu usług będą zbiorowo wpisywać wszystkie transakcje. Jednak dodatkowo w osobnych pozycjach będą wykazywać import usług, którego miejsce świadczenia zostało ustalone na podstawie art. 28b ustawy, czyli zasady ogólnej, która ustala miejsce świadczenia usług na rzecz podatników w kraju, w którym nabywca ma siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania (patrz dodatek do bieżącego numeru Tabelaryczne zestawienie zmian, komentarz do art. 28b ustawy).

Ponadto we wzorze VAT-9M został zmieniony okres, za jaki deklaracja ta ma być składana. Wynika to ze zmiany art. 99 ust. 9 ustawy, który określił, że te deklaracje będą składane do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, a nie - jak przed zmianą - każdorazowo w ciągu 14 dni od momentu powstania obowiązku podatkowego.

Dodatkowo we wszystkich wzorach w części C zmieniono nazwę wiersza z „Dostawa towarów, dla której podatnikiem jest nabywca” na „Dostawa towarów, dla której podatnikiem jest nabywca (wypełnia nabywca towarów)” w celu doprecyzowania, tak aby ze wzoru jasno wynikało, że pozycje zamieszczone w tym wierszu wypełnia nabywca towarów.

Pozostałe zmiany w nowych formularzach mają charakter porządkowy. Zmienione zostały także objaśnienia do deklaracji. Zmiany wynikają z dodania do deklaracji nowych pozycji.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Przedsiębiorcy lepiej oceniają koniunkturę więc śmielej kupują samochody. W 2024 r. wróciła niechęć do elektryków

  W 2024 roku zakupem samochodu zainteresowany jest co czwarty przedsiębiorca. To podobnie jak przed dwunastoma miesiącami. Wynik w 2024 r. może być w rzeczywistości jeszcze lepszy, ponieważ 16 proc. ankietowanych nie umiało na etapie badania jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o zamiar zakupu samochodu.

  KAS: uwaga na podrobione, nielegalne środki ochrony roślin

  Rozpoczęła się właśnie VI. edycja kampanii edukacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Policji oraz Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin przestrzegającej przed oszustami oferującymi nielegalne, w tym podrobione, środki ochrony roślin. Kampania prowadzona jest pod hasłem „Kupując podróbki, tracisz wiele razy!". 

  Rejestracja spółek od A do Z. Sprawdź nasz poradnik!

  W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Niektórzy robią to w pojedynkę, inni proponują współpracę znajomym lub prosperującym przedsiębiorcom. W ten sposób powstają spółki, wymagające odpowiedzialnej opieki prawnej i księgowości. Sprawdź, od czego zacząć!

  Protesty rolników w całej Europie. Jakie są powody? O co im chodzi?

  Protesty rolników trwają od kilku tygodniu w wielu krajach europejskich, m.in. w Niemczech, Francji, Włoszech, Grecji, Czechach i na Węgrzech. Rolnicy protestują przeciwko niskim cenom produktów rolnych, Europejskiemu Zielonemu Ładowi i taniemu importowi produktów rolniczych spoza Unii Europejskiej.

  REKLAMA

  Pompa ciepła, magazyn energii, fotowoltaika teraz dostępne w leasingu europejskim dla sklepów, punktów usługowych i rolników

  Teraz przedsiębiorcy, małe i średnie firmy produkcyjne, sklepy, salony samochodowe czy rolnicy, mogą ubiegać się o leasing pojazdów elektrycznych, instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła, magazynów energii oraz maszyn i urządzeń na atrakcyjnych warunkach. Są nowe środki finansowe pozwalające zwiększyć ofertę – i to na korzystniejszych niż uprzednio warunkach.

  Aplikacje chmurowe ułatwiają pracę firmom, ale i ściągają na nie niebezpieczeństwa, których menadżerowie najczęściej nie są świadomi

  Wszechobecne aplikacje chmurowe pozwalają firmie z Warszawy bez wysiłku współpracować z zespołem z Londynie, organizując spotkania wideo, podczas których analizuje się dane, a nawet realizować skomplikowane zadania związane z zarządzaniem projektami. 

  Produkcja piwa w Polsce zmalała, ale wciąż jesteśmy w czołówce w UE. Rekordową ilość piwa produkują... Niemcy

  Produkcja piwa w Polsce zmalała. Pomiędzy 2022 a 2023 r. spadła o 2 mln hl. Wzrosły koszty produkcji, więc przedsiębiorcy szukają oszczędności. 

  Czy wkrótce biznes przeniesie się w kosmos? Już teraz można odbyć turystyczny lot na orbitę

  Niezwykły postęp technologiczny, którego świadkami jesteśmy rozbudza wyobraźnię o eksploracji kosmosu. Czy już wkrótce biznes przeniesie się w przestrzeń międzygwiezdną? Czy przemysł kosmiczny stanie się domeną prywatną? 

  REKLAMA

  Kupujesz włoskie produkty? Patrz na certyfikaty! Włoska żywność jest wśród najczęściej podrabianych na świecie

  Czym jest "italian sounding"? To produkty, które udają włoskie, ale tak naprawdę nie są z Włoch. Kraj ten jest liderem w certyfikacji żywności, ale jednocześnie włoskie produkty należą do grona najczęściej podrabianych na świecie. 

  KE: W 2024 roku nie będzie obowiązku ugorowania 4 % swoich gruntów ornych

  Komisja Europejska oficjalnie przyjęła 13 lutego 2024 r. rozporządzenie, które przyznaje europejskim rolnikom częściowe zwolnienie z zasady warunkowości dotyczącej gruntów ugorowanych. Jest to następstwem wniosku Komisji przedstawionego w dniu 31 stycznia oraz dyskusji z państwami członkowskimi na posiedzeniach komitetów. Rozporządzenie weszło w życie 14 lutego 2024 r. i jest stosowane z mocą wsteczną od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 r.

  REKLAMA