reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firma wyda RMUA raz na kwartał

Firma wyda RMUA raz na kwartał

Pracodawca będzie mógł raz na kwartał wydawać swoim pracownikom druki RMUA potwierdzające wyliczenie składek na ubezpieczenie społeczne. Dzięki temu zmniejszą się obowiązki administracyjne oraz koszty ponoszone przez firmy.

W tym tygodniu sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny rozpatrywała projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zmiany przewidują zmniejszenie częstotliwości wydawania pracownikom raportów RMUA informujących o kwotach składek przekazanych za nich do ZUS. Przedsiębiorcy sporządzali by je raz na kwartał, a nie jak obecnie raz na miesiąc.


Poprzednia nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wprowadziła już pewne udogodnienia dla firm od 1 stycznia 2009 r. Umożliwiła pracodawcom wydawanie druków RMUA również drogą elektroniczną. Dokument taki powinien zawierać:

• imię i nazwisko pracownika;

• wymiar jego czasu pracy;

• kwoty składek z podziałem na emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe;

• miesiąc, którego one dotyczą;

• podstawę wymiaru składki;

• kwotę składki zdrowotnej.

Ponadto raport musi być opatrzony ważnym podpisem elektronicznym. Niestety pracodawca jest zobowiązany dostarczać go pracownikom co miesiąc.


Z propozycją wydawania druków ZUS RMUA w dłuższych odstępach czasu wyszła Komisja „Przyjazne Państwo”. Uznała, że korzystne byłoby przekazywanie raportów raz na kwartał. Ograniczenie częstotliwości wydawania tych dokumentów przyczyniłoby się przede wszystkim do znacznych oszczędności po stronie firmy.


Rząd popiera kwartalny system wydawania druków ZUS RMUA na potrzeby ubezpieczeń społecznych, jednak ma wątpliwości do tej ich części, która dotyczy informacji o składkach na ubezpieczenie zdrowotne. Dlatego zaproponował aby wprowadzić przepis stanowiący, że raporty mogłyby być wydawane na każde żądanie ubezpieczonego, nie częściej niż raz w miesiącu.


Projekt nowelizacji został teraz przekazany do prac w podkomisji.

Alicja Fal

mojafirma.infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Mojafirma.infor.pl
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sylwester Pietrzyk

SYLWESTER PIETRZYK Praktyk biznesu, trener zarządzania, właściciel ASPEKT HR – firmy szkoleniowej działającej od 2006 roku. Jest absolwentem Podyplomowych Studiów Zarządzania Zasobami Ludzkimi w Szkole Głównej Handlowej (2005). Ma doświadczenie w zarządzaniu jednostkami biznesowymi (sektor finansowy – spółka brytyjska notowana na giełdzie w Londynie), jako kierownik projektu, kierownik zespołu sprzedażowego, trener wewnętrzny, dyrektor zarządzający) oraz specjalista w Ministerstwie Finansów. Sylwester Pietrzyk posiada Międzynarodowy Certyfikat Trenera Zarządzania (2000). Uczestniczył w szkoleniach trenerskich w prowadzonych przez CTI w Londynie i In Dialogue w Kopenhadze (2017). Ma uprawnienia Asesora i Doradcy w procesach certyfikacji trenerów (2016). Od 1999 roku jest aktywnie działającym Członkiem Stowarzyszenia Trenerów i Konsultantów MATRIK, obecnie trenerem Szkoły Trenerów MATRIK w module Ewaluacja Szkoleń. Współpracował z TACK International UK jako akredytowany trener. Specjalizuje się w szkoleniach z zakresu Train the Trainer, zarządzania zespołami, zarządzania sprzedażą, , zarządzania wiedza, prowadzenia prezentacji i wystąpień publicznych. Przeprowadził ponad 2500 dni treningów i warsztatów w ponad 1000 organizacji, z których otrzymuje bardzo wysokie oceny. Ich uczestnicy mówią, że prowadzi zajęcia dynamicznie, w fantastycznej atmosferze i z dużą liczbą interesujących przykładów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama