reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Święto Trzech Króli dniem wolnym od pracy?

Święto Trzech Króli dniem wolnym od pracy?

Powrócił pomysł wprowadzenia przypadającego na 6 stycznia Święta Trzech Króli jako dnia wolnego od pracy.

Platforma Obywatelska planuje na początku grudnia złożyć w Sejmie projekt ustanawiający Święto Trzech Króli dniem wolnym od pracy. Ponadto chce usunięcia zapisu nakładającego na pracodawcę obowiązek dawania pracownikom dnia wolnego w zamian za święto przypadające w sobotę.


Przeciwna wprowadzeniu kolejnego święta jest PKPP Lewiatan. Jej zdaniem polskiej gospodarki nie stać na zwiększanie wymiaru czasu wolnego. Wprowadzenie takiego rozwiązania spowoduje duże straty dla firm i spadek zatrudnienia, gospodarka stanie się mniej konkurencyjna i atrakcyjna inwestycyjnie.


Polska jest jednym z najbiedniejszych członków Unii Europejskiej i zalicza się do krajów o największej liczbie dni świątecznych w roku. Zdaniem PKPP Lewiatan chcąc zmniejszyć dystans do krajów lepiej rozwiniętych nie możemy pozwolić sobie na wprowadzenie dodatkowych dni wolnych od pracy.


Konfederacja nie zgadza się z argumentacją, że ustanowienie nowych dni wolnych od pracy zwiększa wydajność pracowników. Proces pracy jest niezależny od układu dni pracy i dni wolnych, lecz wiąże się z osiągnięciami techniki i poziomem organizacji w firmie.


Poza tym pracodawcy mogą indywidualnie ustanowić w firmie Święto Trzech Króli dniem wolnym, bądź ograniczyć czas pracy w tym dniu, aby umożliwić pracownikom udział w Mszy Świętej. Pracownik może również, na podstawie rozporządzenia Ministrów Pracy i Polityki Socjalnej oraz Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 1999 r. w sprawie zwolnień od pracy lub nauki osób należących do kościołów i innych związków wyznaniowych w celu obchodzenia świąt religijnych nie będących dniami ustawowo wolnymi od pracy, wystąpić do pracodawcy z prośbą o zwolnienie w takim dniu. Pracodawca zawiadamia wówczas pracownika o warunkach odpracowania zwolnienia nie później niż 3 dni przed dniem zwolnienia.


W Polsce do 1960 r. Dzień Trzech Króli był obchodzony jako święto i dzień wolny od pracy. Ustawą z dnia 16 listopada 1960 r. święto to zostało zlikwidowane.

Alicja Fal

mojafirma.infor.pl/PKPP Lewiatan

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Mojafirma.infor.pl
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Nowodworski Estates

Biuro Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama