reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > PIP chce zmian w przepisach o płacach i urlopach

PIP chce zmian w przepisach o płacach i urlopach

Państwowa Inspekcja Pracy proponuje wydłużenie okresu, w którym należy wykorzystać zaległy urlop oraz zmianę zasad udzielania urlopu na żądanie.


Pracownicy, którzy nie wykorzystają przysługującego im urlopu wypoczynkowego, powinni wykorzystywać zaległe wolne do końca sierpnia, a nie jak obecnie do marca następnego roku. Każdy podwładny powinien powiadamiać przełożonego o wykorzystaniu urlopu na żądanie przed rozpoczęciem pracy w dniu, w którym chce mieć wolne. To przykłady zmian, jakie zaproponowała Państwowa Inspekcja Pracy po przeprowadzonej wspólnie z Gazetą Prawną kampanii Walczymy z absurdami w prawie pracy. Przez trzy miesiące czytelnicy i internauci mogli zgłaszać przykłady niejasnych lub absurdalnych przepisów prawa pracy. Na tej podstawie zespół PIP ds. absurdów przygotował wnioski o zmianę rozwiązań, których stosowanie powoduje najwięcej problemów.

- Zostaną one przekazane do właściwych resortów, w tym przede wszystkim do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, które odpowiada za nowelizację kodeksu pracy - mówi Anna Tomczyk, zastępca głównego inspektora pracy.

Podkreśla, że na zmianach w zasadach udzielania urlopu wypoczynkowego mogą skorzystać zarówno pracownicy, jak i pracodawcy. Ci pierwsi mogliby łączyć zaległy urlop z wypoczynkiem w wakacje następnego roku, a nie wykorzystywać go do końca marca (czyli w mało atrakcyjnym dla wypoczynku okresie). Z kolei pracodawcy łatwiej mogliby organizować pracę w firmie, jeśli pracownik musiałby powiadomić go o skorzystaniu z urlopu na żądanie przed rozpoczęciem pracy.

Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.p

Więcej: PIP chce zmian w przepisach o płacach i urlopach

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Dura

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama