| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Bony bez podatku?

Bony bez podatku?

W okresie przedświątecznym firmy często fundują swoim pracownikom w prezencie bony i talony. Ich atrakcyjność traci jednak na znaczeniu ze względu na podleganie opodatkowaniu.

Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich zwolnienie z opodatkowania bonów i talonów przyniosłaby korzyści nie tylko pracownikom, ale także całej gospodarce. Służyłoby to poprawie popytu na rynku krajowym, a tym samym pomogłyby całej gospodarce wydźwignąć się ze spowolnienia gospodarczego. Jak bowiem wiadomo bony i talony wymieniane są na towary.


Zastosowanie tej preferencji wyjaśniłoby również wątpliwości, jakie świadczenia są, a jakie nie są zwolnione z obowiązku podatkowego. Dziś jest to kwestia problematyczna, o czym świadczą liczne informacje prasowe - zauważa Adam Ambrozik, ekspert KPP.


Ponadto w wyniku ostatniej nowelizacji ustawy o PIT rozszerzono katalog zwolnień z podatku dochodowego o przekazywane pracownikom świadczenia pieniężne do wysokości 380 zł. Niestety te nowe przepisy są pożywką do rozwoju szarej strefy przekazywanych „pod stołem” nie opodatkowanych pieniędzy. Nie sposób bowiem zweryfikować, czy rzeczywiście, jak stanowi przepis, pieniądze idą na finansowanie działalności socjalnej.

Uprzywilejowanie gotówki w stosunku do bonów, które tylko dla potrzeb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie są uważane za świadczenia rzeczowe, a które zdecydowanie bardziej wypełniają funkcję socjalną w porównaniu do wypłat gotówkowych jest kompletnie niezrozumiałe - uważa Adam Ambrozik. Dlatego KPP postuluje objęcie zwolnieniem z opodatkowania świadczeń rzeczowych - w tym bonów towarowych, pochodzących nie tylko ze środków zakładowego funduszu czy funduszy związków zawodowych, ale także innych funduszy pracodawcy.

oprac. Alicja Fal

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Skuteczne cv

Przygotowujemy do zmiany pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »