REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Garaż jest objęty 7-proc. VAT

Monika Czarnecka

REKLAMA

Transakcja sprzedaży lokalu mieszkalnego wraz z miejscem parkingowym, które stanowi integralną część lokalu, jest opodatkowana 7-proc. VAT.

ORZECZENIE 

REKLAMA

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wybudowała budynek wraz z podziemnym parkingiem. Część wydzielonych mieszkań sprzedawana była łącznie z prawem do korzystania z miejsca parkingowego. Prawo to jest integralnie związane z prawem własności lokalu.

W związku z niejedno- litą praktyką opodatkowania sprzedaży lokali wraz z garażami stosowaną przez firmy budowlane wystąpiła o interpretację indywidualną.

Zdaniem podatnika cała sprzedaż powinna być opodatkowana jedną 7-proc. stawką VAT właściwą dla lokali mieszkalnych z tego powodu, że miejsca parkingowe stanowią prawo związane z mieszkaniem.

Sporna stawka

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W ocenie organu podatkowego sprzedaż ta obejmuje dwie odrębne czynności, z których każda podlega opodatkowaniu inną stawką. Sprzedaż lokalu objęta jest podatkiem w wysokości 7 proc., zaś sprzedaż miejsca na parkingu, jako usługa podlega podatkowi w wysokości 22 proc. W ocenie organów podatkowych do jednej skonsolidowanej czynności można stosować różne stawki.

Spółka, nie zgadzając się z tym stanowiskiem, wniosła skargę na interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie. W ocenie podatnika prawo do miejsca na parkingu powinno być traktowane jako element dostawy związanej ze sprzedażą lokalu i opodatkowane jednolitą 7-proc. stawką. Sąd uznał, że skarga jest zasadna. Podkreślił, że tego typu sprzedaż rodzi określone trudności zarówno na gruncie cywilistyki, jak i prawa podatkowego. W obecnych czasach miejsce na parkingu powinno być uznane, podobnie jak piwnica czy suterena, za część składową lokalu.

Integralna część lokalu

Ustawa o VAT określa stawkę 7-proc. dla obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych. Parking nie może być uznany za lokal użytkowy i opodatkowany wyższą stawką. Sąd zgodził się z opinią spółki, że transakcja ta powinna być opodatkowana w całości niższą, 7-proc. stawką. Parking jest obecnie integralną częścią lokalu, także stawka powinna być jednolita.

Sygn. akt I SA/Ol 452/09

Monika Czarnecka

Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA