| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Tryb ustalania płacy minimalnej bez zmian

Tryb ustalania płacy minimalnej bez zmian

Parlamentarzyści utrzymali dotychczasowy mechanizm uzgadniania płacy minimalnej w Trójstronnej Komisji do spraw Społeczno-Gospodarczych.

W ubiegłym tygodniu odbyło się posiedzenie sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny w sprawie poselskich projektów dotyczących płacy minimalnej. Sejm odrzucił oba projekty autorstwa PiS i Lewicy, które przewidywały drastyczne podwyższenie płacy minimalnej, co zupełnie nie było powiązane ze wzrostem wydajności i wartości pracy.


Zdaniem PKPP Lewiatan brak zróżnicowania terytorialnego podwyżek płacy minimalnej spowodowałby, że w wielu regionach kraju płaca ta, dla pracowników z najniższymi kwalifikacjami, wynosiłaby więcej niż wartość wykonywanej przez nich pracy. Ryzykowne byłoby również zakładane w projektach stałe powiązanie płacy minimalnej jako 50% płacy średniej. Bowiem sztywne wiązanie płacy minimalnej w ten sposób uniemożliwiłoby jej dostosowanie do wartości wykonywanej pracy i warunków gospodarczych.


Obecnie płaca minimalna jest ustalana w Trójstronnej Komisji ds. Społeczno - Gospodarczych z udziałem rządu, organizacji pracodawców oraz związków zawodowych. W opinii PKPP Lewiatan ten koncyliacyjny mechanizm sprawdza się od kilku lat. Konsensus wszystkich stron dialogu oparty jest bowiem w równym stopniu na oczekiwaniach pracowników jak i na możliwościach pracodawców oraz skarbu państwa.


W 2010 roku płaca minimalna wynosić będzie 1317 PLN, co w zależności od sposobu liczenia, stanowi 40-44% wynagrodzenia średniego.

oprac. Alicja Fal

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK