REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Za nowe miejsce pracy zwolnienie z podatku

Łukasz Zalewski
Łukasz Zalewski

REKLAMA

Coraz więcej miast zachęca firmy do tworzenia nowych miejsc pracy. W zamian oferują zwolnienie od podatku od nieruchomości.

Kilka dni temu z inicjatywą skierowaną do przedsiębiorców wyszedł Włocławek. Miasto zachęca firmy do zatrudniania nowych pracowników, oferując nawet roczne zwolnienie od podatku od nieruchomości, maksymalnie w wysokości 200 tys. euro (w ramach pomocy de minimis).

REKLAMA

REKLAMA

Jak podaje rzecznik miasta, zwolnione od podatku przez rok będą firmy, w których nastąpił wzrost zatrudnienia o 50 proc. w stosunku do średniego zatrudnienia za ostatnie sześć miesięcy. Firmy, które zdecydują się na wzrost zatrudnienia o 21-25 etatów, przez rok w ogóle nie zapłacą podatku. Przy wzroście o 16-20 etatów firma może liczyć na 80-proc. zwolnienie, jeśli zatrudni 11-15 osób, skorzysta ze zwolnienia w wysokości 70 proc., a zatrudnienie od 6 do 10 osób spowoduje przyznanie 60-proc. ulgi. Za rok takich wakacji podatkowych firma musi utrzymać nowo utworzone etaty przez co najmniej trzy lata.

Zwolnienia proponowane przez Włocławek funkcjonują również w innych miastach i gminach, a kolejne miejscowości decydują się na ich wprowadzenie. Przyciągnięcie nowych inwestycji przynosi bowiem wymierne korzyści. Zasada jest prosta: im bogatsi mieszkańcy oraz im więcej firm prowadzi działalność zarejestrowaną na terenie gminy lub miasta, tym więcej środków trafia do jej kasy. Miasta i gminy, które odczuwają skutki kryzysu, coraz chętniej wprowadzają więc ulgi w podatku od nieruchomości. Z kolei miasta takie jak np. Wrocław czy Kraków wdrożyły takie strategie. Od lat starają się przyciągnąć inwestorów oraz zachęcić do podnoszenia zatrudnienia poprzez politykę podatkową przyjazną przedsiębiorcom. Jak mówi Magdalena Komers, specjalista ds. Pomocy Publicznej w Urzędzie Miasta Wrocław, miasto skupia się na tworzeniu korzystnych warunków do inwestowania i tworzenia miejsc pracy.

- Mamy wiele programów, które przewidują zwolnienia i ulgi w podatku od nieruchomości dla inwestorów - zapewnia Magdalena Komers.

Dodaje, że po okresie zwolnienia przedsiębiorstwa muszą płacić podatek miastu. Co więcej, miasto ma udział także w podatku dochodowym, które płacą przedsiębiorstwa, a więc korzyści podatkowe z nowych inwestycji są podwójne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe hotele wyrosną jak grzyby po deszczu. Czy to oznacza spadek cen noclegów?

Zgodnie z raportem opublikowanym we wtorek w dzienniku “Rzeczpospolita”, w Polsce planowanych jest wiele nowych miejsc hotelowych. Warszawa jest liderem pod względem liczby inwestycji, a nowe hotele w stolicy zaoferują niemal 2 tysiące pokoi. 

Rząd Donalda Tuska: teraz działalność gospodarcza i umowy cywilne zaliczane do stażu pracy, ministerstwo potwierdza: projekt w przygotowaniu

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęto wstępne prace analityczne nad uregulowaniem kwestii stażu pracy. Zmiany mają doprowadzić do tego aby wliczała się do niego jednoosobowa działalność gospodarcza oraz zatrudnienie na podstawie umów cywilnoprawnych. Resort pracy potwierdza.

Jaka umowa dla pracownika sezonowego?

Jaką umowę najlepiej zawrzeć z pracownikiem sezonowym? To zależy. Od konkretnej sytuacji, rodzaju wykonywanej pracy i jej warunków.

Jak globalne firmy przyspieszyły swój rozwój dzięki outsourcingowi

W czasach niepewności i nowych wyzwań największe światowe firmy szukają nowych rozwiązań biznesowych. Historie Procter & Gamble, Unilever, Google, Microsoft, Apple czy Nike udowadniają, że outsourcing pomaga zarówno w rozwoju firmy, jak i w utrzymaniu wysokiego poziomu jakości usług.

REKLAMA

Przedsiębiorca jedzie (wreszcie) na wakacje. Co może i powinien zrobić przedtem?

Zanim przedsiębiorca wyjedzie na zasłużony urlop, musi zatroszczyć się o swoją firmę. Podczas swojej nieobecności mogą wydarzyć się różne sytuacje. Warto wyznaczyć osobę, która będzie mogła reprezentować wtedy właściciela. Jeśli natomiast przedsiębiorca zdecyduje się zawiesić działalność, musi zgłosić to w odpowiednim urzędzie. 

92 218 zł dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Jak zdobyć pieniądze?

16 lipca br. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomi nabór w ramach programu dofinansowania projektów gospodarki o obiegu zamkniętym. Budżet wynosi 10 mln zł, a maksymalna kwota dofinansowania pojedynczego projektu to 92 218 zł.

Generator wideo od TikToka (TikTok Symphony AI). Jak wykorzystać w firmie? Cyfrowe awatary - Twój ulubiony twórca będzie mówił po polsku?

TikTok chce ugruntować swoją pozycję w świecie reklam w mediach społecznościowych. Proponuje markom, aby wykorzystywały cyfrowe awatary mówiące w wielu językach. Po to, aby ich przekaz był jeszcze bardziej dopasowany do klientów w poszczególnych regionach. Ma być taniej niż w przypadku zatrudniania influencerów czy aktorów z konkretnych krajów. 

Tamara Czartoryska: za kolekcję Czartoryskich zapłacili polscy podatnicy

W 2016 roku polski Skarb Państwa kupił kolekcję sztuki od Fundacji XX Czartoryskich za pół miliarda złotych. Gdy środki ze sprzedaży trafiły do nowej Fundacji Czartoryskich w Liechtensteinie, mówiło się nawet o grabieży majątku narodowego. Dziś Tamara Czartoryska wspomina skandal sprzed lat.

REKLAMA

CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

REKLAMA